Trwa ładowanie...
ycipk-4aiy5b
ycipk-4aiy5b

Zmarła Ewa Szumańska, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, słynna "młoda lekarka"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4aiy5b

Pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych i niezapomniany głos "Z pamiętnika młodej lekarki", Ewa Szumańska zmarła we wtorek we wrocławskim szpitalu - poinformował PAP dyrektor wydziału kultury wrocławskiego Urzędu Miejskiego Jarosław Broda.

"Ewa Szumańska zmarła w szpitalu na skutek rozległego wylewu" - powiedział Broda.

Szumańska była współtwórczynią programów rozrywkowych w radiowej Trójce m.in. serii skeczy "60 minut na godzinę" i "Z pamiętnika młodej lekarki". Każdy odcinek tej audycji rozpoczynał się od słów: "Będąc młodą lekarką ...".

ycipk-4aiy5b

Jako pisarka debiutowała w 1944 r. reportażami w piśmie "Z pierwszej linii frontu". Od końca lat 60. związana była z Polskim Radiem Wrocław i współtworzyła kabaret radiowy "Studio 202".

Ewa Szumańska urodziła się 20 maja 1921 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej była studentką działającego w podziemiu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jako żołnierz Armii Krajowej brała także udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Aktorstwa uczyła się w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 40. występowała m.in. w krakowskich, łódzkich i wrocławskich teatrach.

Jej najbardziej znane dzieła literackie to m.in. "Ślady na oceanie", "Przygoda w Lagos" i "Miłość w cieniu ochry". Od 1981 r. do 2010 r. współpracowała z "Tygodnikiem Powszechnym".

We Wrocławiu mieszkała od końca lat 40. W 1977 r. otrzymała nagrodę miasta Wrocławia, a w 1999 - nagrodę prezydenta Wrocławia.

ycipk-4aiy5b

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4aiy5b

ycipk-4aiy5b
ycipk-4aiy5b