ycipk-2my3gw
ycipk-2my3gw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pomnik

W Kielcach odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2my3gw

Pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa Gustawa Zemły - jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy - został odsłonięty i poświęcony w piątek w Kielcach, w ramach obchodów dni miasta. W uroczystości uczestniczyli krewni wielkiego pisarza.

Monument przedstawia literata siedzącego pod wysoką, klasyczną kolumną rzymską, w narzuconym na ramię płaszczu, z symbolizującym Nagrodę Nobla arkuszem papieru na kolanach. Postać została wykonana z brązu, natomiast kolumna, cokół i płyta, na której stanęły oba te elementy - z marmuru świętokrzyskiego. Z przodu cokołu pomnika wykuto napis Quo vadis, natomiast z tyłu umieszczono słowa z powieści Ogniem i mieczem – „Wszyscyśmy bracia”.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział do kilkuset uczestników uroczystości: „Jesteśmy dumni z tego pomnika”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że kielczanie z dnia na dzień będą się przyzwyczajać do nowego monumentu, a ten będzie pobudzał ich wyobraźnię i skłaniał do refleksji, ilekroć wyjdą na reprezentacyjną ulicę miasta, której autor Trylogii patronuje.

ycipk-2my3gw

Prof. Gustaw Zemła oznajmił, że współtwórcą pomnika jest jego przyjaciel - artysta rzeźbiarz Piotr Pietrusiński, który wykonał m.in. koryncką kolumnę, a także autor projektu otoczenia monumentu - architekt Artur Hajdorowicz.
- Przestrzeń, rzeźba, plac, architektura stały się harmonijną jednością; to jest to, czego rzeźbiarz i architekt mogą sobie życzyć - ocenił końcowy efekt wspólnej pracy.

Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka - wyraził opinię, że ręka Gustawa Zemły została stworzona do rzeźbienia pomników jego dziada. Przypomniał, że jeden sienkiewiczowski pomnik autorstwa profesora stoi w warszawskich Łazienkach, a drugi w Szwajcarii.

Kieleckie władze poprosiły prof. Gustawa Zemłę o przygotowanie modelu pomnika Henryka Sienkiewicza po fiasku konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza. W opinii sądu konkursowego, żadna z 14 zgłoszonych prac nie spełniała kryteriów oceny i oczekiwań zamawiającego.

Kazimierz Gustaw Zemła studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 50 lat uczy rzeźby na tej uczelni. Jest autorem kilkunastu pomników - m.in. Powstańców Śląskich w Katowicach, Władysława Broniewskiego w Płocku, Poległych i Niepokonanych w Warszawie, Jana Pawła II w Mistrzejowicach, Mojżesza w Łodzi oraz Ernesta Malinowskiego w Peru.

ycipk-2my3gw

* Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku w podkieleckim Oblęgorku dworek wraz z majątkiem. Przekazano go pisarzowi, jako dar od narodu z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Od 52 lat mieści się tam muzeum pisarza.*

Polub WP Książki
ycipk-2my3gw
ycipk-2my3gw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2my3gw