WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
alfabet

Ukazała się autobiografia Dudzińskich

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukazała się autobiografia Dudzińskich
(Inne)
WP

* Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich - taki tytuł nosi opowieść o życiu małżeństwa pisarki, córki Stanisława Dygata i jednego z najbardziej znanych polskich rysowników. Mająca formę słownika książka właśnie trafia do księgarń.*

Debiutem literackim Magdy Dygat była wydana w 2001 roku książka Rozstania , w której autorka zawarła wspomnienia o swojej rodzinie, dzieciństwie i młodości nie cofając się przed obnażeniem najbardziej intymnych sekretów rodzinnych. We wspomnieniach córki Stanisław Dygat jest wiecznym chłopcem, a macocha - Kalina Jędrusik - osobą zimną i wyrachowaną. Rozstania wielu recenzentów oburzyły swoją szczerością.

Ukazujący się właśnie Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich porusza tematykę lżejszą, mniej kontrowersyjną. To wspólne dzieło Magdy i Andrzeja Dudzińskich . Opowiadają oni historie ze swojego życia, które spędzili obracając się w artystycznych kręgach Warszawy i Nowego Jorku. Opowieści ujęli w formie alfabetycznie ułożonych haseł - od „Aarvarka”, czyli prosięcia ziemnego po „Zębatego Macieja”. Pomiędzy mieści się galeria sylwetek przyjaciół, historii rodzinnych, opisy miejsc bliskich sercom autorów, życiorysów ukochanych zwierzaków domowych, cytatów z ulubionych autorów a także rysunków Andrzeja Dudzińskiego .

WP

Dudzińscy piszą o swojej przyjaźni m.in. ze Stanisławem Barańczakiem , Małgorzatą Braunek, Januszem Głowackim , Gustawem Holoubkiem, Jerzym Ilgiem, Czesławem Miłoszem , Adamem Zagajewskim . Jak wynika ze wstępu, autorzy wybierali głównie tych ze swoich przyjaciół, o których pamiętali jakieś zabawne anegdotki. W sumie haseł jest 171.

Ciekawa jest historia ptaka Dudiego - jednego z najpopularniejszych postaci z rysunków Dudzińskiego . Na pierwszych szkicach, powstałych pod koniec lat 60., Dudi wyglądał inaczej niż obecnie - miał grube nogi i obfitą czuprynę, choć wielki dziób, świdrujące oczka i abstrakcyjne poczucie humoru już wtedy zapowiadały jego dojrzałe oblicze z lat 80.

Po 1977 roku, kiedy Dudzińscy wyemigrowali do USA Dudi wyłysiał. Ponieważ historyjki o nim zaczęły regularnie ukazywać się w „Szpilkach” autor uznał za stosowne przerzedzić ptakowi czuprynę, żeby ograniczyć liczbę kresek i ułatwić sobie pracę. Dudiego prześladowała cenzura - w postaci ptaka, który wygłasza abstrakcyjne i często mało zrozumiałe komentarze do codzienności, dopatrzono się drwiny z sekretarza Gierka. * Dudziński wspomina, że niemal co tydzień musiał zmieniać wypowiedzi rysunkowego ptaka.*

Autorzy - Magda i Andrzej Dudzińscy - poznali się jako nastolatkowie w lecie 1960 roku podczas wakacji w Sopocie. Siedem lat później wzięli ślub. W połowie lat 70. wyemigrowali do USA, od kilku lat mieszkają w Warszawie. Książka Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

WP
Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP