Trwa ładowanie...

Tworzy więc jest. Tadeusz Szczepański o Ingmarze Bergmanie

WP: Ingmar Bergman już od ponad 20 lat milczy i jest to głośne milczenie.

Share
Tworzy więc jest. Tadeusz Szczepański o Ingmarze Bergmanie
Źródło: Inne
d252g3n

Czy w ten sposób Bergman chce nam coś powiedzieć? Tadeusz Szczepański : Swego czasu Krzysztof Kieślowski napisał tekst „Milczenie Bergmana”. Po „Fanny i Alexander” Bergman ogłosił, że to będzie jego ostatni film, to potem jednak nastąpiła cała seria już to spektakli telewizyjnych, już to scenariuszy realizowanych przez innych reżyserów. Co więcej – był ciągle reżyserem teatralnym.
Wydaje mi się, że zmieniły się czasy, poza tym wiek ma swoje prawa – w przyszłym roku Bergman kończy 90 lat, więc i tak można się dziwić, że on jeszcze jest aktywny, wydał m.in. Trzy dzienniki . Zmieniło się kino. Kino stało się – jak pisał Kieślowski myśląc o kinie lat 60., kinie wielkich autorów filmowych, wielkich reżyserów takich jak Bergman , Antonioni, Buñuel, Fellini – jak autostrada. Kieślowski mówił: „Widzę taki obraz – jest autostrada, którą pędzą samochody, a jednocześnie wzdłuż tej autostrady idzie kilku starców, którzy podpierają się”. Ta autostrada z samochodami to są właśnie filmy gatunkowe, które nie podejmują istotnych tematów, tych które podejmowali Bergman , Buñuel, Antonioni i Fellini. Pewna epoka definitywnie minęła. Bergman był tej epoki współtwórcą. Coś się skończyło. Wszyscy mamy wrażenie, że żyjemy w czasach przełomu kulturowego, zmienia się kino
również. Bergman nieodwołalnie należy do historii, jednak filmy, które stworzył, ciągle jeszcze – o czym świadczy renesans Bergmana w Polsce – są odkrywane przez kolejne pokolenia. Bergman był wielką legendą kina, nawet snobizm powoduje, że jego filmy należy znać, oglądać.
Niezależnie od wszystkiego, to jest epoka zamknięta.

d252g3n

Podziel się opinią

Share
d252g3n
d252g3n