WP

Silesia - nowa nagroda kulturalna na Dolnym Śląsku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Do 100 tys zł. przeznaczy Sejmik Województwa Dolnośląskiego na nową Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA. Uchwalona w październiku 2006 r nagroda, z powodu zaskarżenia jej do sądu, dopiero w tym roku przyznana zostanie po raz pierwszy.

Nagroda przyznawana w uznaniu dla twórcy, dzieła albo wydarzenia promującego Dolny Śląsk, będzie wynosić: 20 000 zł dla osoby fizycznej, lub do 100 000 zł dla osoby prawnej lub jednostki nieposiadającej osobowości prawnej.

Jak powiedziała Karolina Mazur z kancelarii sejmiku województwa dolnośląskiego, nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie przyznana zostanie nagroda.
– Kandydatów można zgłaszać do końca marca. Następnie obradować będzie kapituła, więc ostatecznego rozstrzygnięcia można się spodziewać jeszcze w kwietniu, ale zależy to od ilości kandydatur – wyjaśniła Mazur.

WP

Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwalił Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA październiku 2006 r. Jednak ze względu na stwierdzenie nieważności niektórych zapisów uchwały przez ówczesnego wojewodę dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka, w 2007 r. nagroda nie została przyznana.

W kwietniu 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi Województwa Dolnośląskiego uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, ten jednak odwołał się od wyroku.

Jak wyjaśniła Mazur, 4 grudnia 2007 r. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok WSA we Wrocławiu i oddalił skargę na wyrok. Dlatego, w związku z wejściem w z życie uchwały, w 2008 r Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA przyznana zostanie po raz pierwszy.

Z wnioskiem o jej przyznanie występuje Kapituła, w której skład wchodzą m.in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Nagroda może być zgłaszana z inicjatywy m.in. przewodniczącego Kapituły, jej poszczególnych członków, grupy co najmniej 5 radnych Województwa Dolnośląskiego, grupy co najmniej 1000 mieszkańców Dolnego Śląska oraz instytucji kultury czy środowisk twórczych.

WP
Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP