wp

Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne - książka

978-83-247-1524-4_13392_F.jpg Inne
Podziel się

Biografia pułkownika Kuklińskiego, jednej z najbardziej tragicznych postaci w najnowszej historii Polski, widziana oczami amerykańskiego dziennikarza. Zawiera wiele nigdy wcześniej nie ujawnionych szczegółów dotyczących działalności CIA.

wp

"Powiedz mu, żeby czekał pod jabłonią, a nie pod gruszą. Jabłonie o tej porze mają więcej liści"... To nie jest fragment powieści o Bondzie, ale rada, jakiej jednemu ze swych agentów udzielił Allen Dulles, legendarny założyciel i szef CIA. Autor przytacza ją jako jeden z setek przykładów na to, że praca wywiadu tym tylko różni się od literackiej fikcji, że jest prawdziwa i nie zawsze dobrze się kończy. Wobec historii pułkownika Kuklińskiego - pseudonim "Mewa" alias "Jack Strong" - opowieści o agencie 007 wydają się tylko bajką dla wyrośniętych chłopców.

Dzieje niezwykłego życia jednej z najtragiczniejszych postaci w historii powojennej Polski Weiser rekonstruował przez kilkanaście lat, spotykając się z Kuklińskim od 1992 roku. Dotarł m.in. do archiwów CIA i do najważniejszych postaci tej opowieści: od ówczesnych amerykańskich pracowników tajnych służb, po generałów Siwickiego i Kiszczaka. Imponujący materiał, zgromadzony i zweryfikowany przez Weisera, potwierdza patriotyczne intencje Kuklińskiego (nigdy nie był opłacany przez Zachód) i fakt, że bez dziewięciu lat współpracy Pułkownika z CIA rozmontowanie sowieckiej machiny militarnej byłoby wręcz niemożliwe. Jako jedna z kilku osób w PRL, Kukliński miał dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych Polski i Układu Warszawskiego i nie miał złudzeń co do intencji Rosjan.

Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne - Szczegóły książki
Tytuł oryginalny

A Secret Life: The Polish Colonel, His Covert Mission, And The Price He Paid To Save His Country

Numer ISBN

978-83-247-1524-4

Rok wydania

2005

Wymiary

145x205

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia powszechna,Biografie i autobiografie,Historia powszechna,Biografie i autobiografie,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

328

Inne wydania

Warszawa - 2005-02-07, Warszawa - 2014-03-18

Autorzy
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
wp
wp
wp