Trwa ładowanie...
Informacja prasowa: Rebis

Rosyjskie ataki hakerskie, kampanie oszczerstw i masakry transmitowane na żywo

To najmocniejsze zarzuty wysunięte pod adresem Marka Zuckerberga przez dwie dziennikarki "New York Timesa" Sheerę Frenkel i Cecilię Kang w książce Brzydka prawda. Kulisy walki o dominację Facebooka.Temat moderowania treści pojawiających się w serwisie wraca jak bumerang. Tydzień temu amerykańscy kongresmeni wezwali do zarchiwizowania dowodów zbrodni w Ukrainie.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2bzb82

Piszemy, by zachęcić Metę do podjęcia kroków zmierzających do zachowania i zarchiwizowania treści udostępnianych na platformach, które potencjalnie mogłyby być wykorzystane jako dowody rosyjskich zbrodni

Napisano w cytowanym przez NBC liście przesłanym do prezesa Facebooka. Pismo nie jest prawnie wiążące, ale w przeszłości koncerny technologiczne stosowały się do tego typu wezwań, zaznacza NBC. 

Misją Facebooka w założeniu Marka Zuckerberga, jak przekazał w 2017 roku na forum Facebook Community Summit (spotkaniu z administratorami kluczowych grup na Facebooku), jest "wspieranie ludzi w budowaniu wspólnoty i łączeniu świata ze sobą". Szlachetne założenia często są jednak nieuczciwie wykorzystywane przez użytkowników portalu. Coraz więcej krytycznych głosów płynie np. z Anglii, realizującej właśnie program Homes for Ukraine. Choć niektóre brytyjskie organizacje charytatywne próbują łączyć osoby ubiegające się o wizę z potencjalnymi gospodarzami, wielu uchodźców korzysta z nieformalnych grup na Facebooku. BBC wskazuje, że do takich grup dołączają też samotni mężczyźni, których intencją raczej nie jest pomoc. Efekt bywa dramatyczny: niektórzy uchodźcy w pośpiechu szukają na miejscu nowych sponsorów, nieliczni tymczasowo lądują na ulicach jako bezdomni.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Co na to Facebook? Jak dba o prywatność i chroni interesy swoich użytkowników?

W 2020 roku powołano niezależną radę nadzorczą Facebooka, która decyduje o usuwaniu kontrowersyjnych treści. Nowy organ zajmuje się głównie materiałami zawierającymi mowę nienawiści lub wpisami agresywnymi i zagrażającymi bezpieczeństwu użytkowników serwisu. To reakcja na serię kontrowersji i kryzysów wizerunkowych nękających firmę. Dlaczego do nich doszło? Według autorek książki oprócz obiektywnych trudności przyczyniły się do tego decyzje kierownictwa. Programiści dostawali polecenia, aby tworzyli narzędzia, które w rezultacie wzmacniały konfliktową retorykę, teorie spiskowe i bańki informacyjne przepuszczające tylko jednostronne opinie. Facebook stał się najbardziej żarłoczną na świecie machiną do eksploracji danych, odnotowywał rekordowe zyski i wzmacniał swą dominującą pozycję za pomocą agresywnego lobbingu.

d2bzb82

Korzystając z unikatowej wiedzy, m.in. byłych pracowników Facebooka, Sheera Frenkel i Cecila Kang zabierają nas do świata skomplikowanych rozgrywek, sojuszy i rywalizacji w firmie. Ich dziennikarskie śledztwo doprowadziło do szokujących wniosków: błędne poczynania nie były anomalią, lecz nieuchronnością. Dla Marka Zuckerberga i Sheryl Sandberg w niezwykle burzliwych minionych pięciu latach nieograniczony rozwój pozostawał priorytetem. Obydwoje są ikonami naszych czasów: "cudowny chłopiec" Doliny Krzemowej, który stał się miliarderem, i błyskotliwa bizneswoman, inspiracja dla milionów kobiet. Jednak zamknięci w swoich hermetycznych kręgach, zaślepieni przez własne ambicje i arogancję, nie zrobili nic, kiedy ich technologia była przejmowana przez podżegaczy, przestępców i skorumpowane reżimy polityczne na całym świecie. W książce Brzydka prawda zostają pociągnięci do odpowiedzialności.

"W ciągu siedemnastu lat historii Facebooka ogromne zyski sieci społecznościowej wielokrotnie okupione były utratą prywatności i bezpieczeństwa przez użytkowników oraz integralnością systemów demokratycznych. A jednak nigdy nie stanęło to na drodze do sukcesu. Zuckerberg i Sandberg zbudowali biznes, który stał się niepowstrzymaną maszynką do robienia pieniędzy, która może okazać się zbyt potężna, by upaść. Nawet jeśli organy regulacyjne lub sam Zuckerberg postanowią pewnego dnia zakończyć eksperyment pod nazwą Facebook, technologia, którą stworzyli, pozostanie z nami", piszą autorki w książce Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację. Najwyraźniej mają rację, bo HBO ogłosiło, że nakręci serial fabularny na podstawie tej książki. Sheryl Sandberg w produkcji zatytułowanej Doomsday Machine zagra Claire Foy, aktorka znana między innymi z The Crown. Premierę serialu przewidziano na 2023 rok.

Informacja prasowa: Rebis
d2bzb82
d2bzb82