wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Juliusz Słowacki
23-04-2010 (13:53)

Rękopis Balladyny Słowackiego na wystawie w Warszawie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rękopis Balladyny Słowackiego na wystawie w Warszawie
(Cyfrowa Biblioteka Narodowa)

Rękopis Balladyny Juliusza Słowackiego to najcenniejszy eksponat prezentowany na wystawie „Wokół Balladyny”, którą otwarto we wtorek w Warszawie w związku z 200. rocznicą urodzin wybitnego poety.

Ekspozycja - w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich) przy pl. Krasińskich - zorganizowana jest w ramach projektu „Maska Słowackiego”, wspólnego przedsięwzięcia Biblioteki Narodowej (BN) i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

wp

Drugi element projektu to poświęcona Słowackiemu instalacja poetycka w arkadach pałacu, w której tworzeniu brało udział ośmioro polskich poetów, m.in. Wisława Szymborska , Adam Zagajewski , Julia Hartwig , Urszula Kozioł .

- Ze Słowackim mamy pewien kłopot, ponieważ nie bardzo umiemy pokazywać wielkość osoby, która od samego początku była skazana na bycie „tą drugą” postacią - powiedziała podczas otwarcia wystawy „Wokół Balladyny” zajmująca się historią literatury prof. Grażyna Borkowska .

Przywołała słowa innej historyk literatury, Marii Żmigrodzkiej : „My, Polacy, mamy małe serduszka, w których poza Mickiewiczem nie może się zmieścić nawet Słowacki ”.
- Nie ustawiajmy wielkich pisarzy w rankingu. Zróbmy trochę więcej miejsca w naszych głowach i sercach, również dla Słowackiego ” - mówiła prof. Borkowska .
- Przyjmijmy, że obok walecznego, ekstrawertycznego, odważnego i męskiego Mickiewicza naszej kulturze potrzebny jest introwertyczny, delikatny, chorowity i kobiecy Słowacki - powiedziała żartem.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez miesiąc, do środy do 16 października. Oprócz rękopisu Balladyny (który na co dzień przechowywany jest w skarbcu BN), prezentowane są na niej pierwodruki dzieł Słowackiego , m.in. Kordiana , Mazepy i Anhellego. Jest też oryginalna korespondencja poety, w tym listy, które Słowacki w 1849 r. - będąc już na łożu śmierci - pisał do swojego lekarza, Antoniego Hłuszniewicza.

wp

Uzupełnieniem są fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego wystawianych w teatrach dziewiętnastowiecznych i współczesnych oraz recenzje jego utworów, publikowane na łamach prasy współczesnej poecie.

Z listu Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - który umieszczono w jednej z gablot - pochodzi dość szczegółowy opis tego, jak wyglądał Juliusz Słowacki w ostatnim okresie życia.

Instalację poetycką będzie można z kolei podziwiać do końca roku na zewnątrz Pałacu Rzeczypospolitej. W arkadach pałacu zaprezentowano utwory, które specjalnie w 200. rocznicę urodzin Słowackiego napisali: Szymborska , Zagajewski , Hartwig , Górzański , Karasek , Kozioł , Mikołajewski i Różycki . Teksty umieszczono na dużych planszach, które ułożone kolejno tworzą widoczny z daleka kolorowy napis „Słowacki”.

Rocznicowy projekt „Maska Słowackiego” obejmuje też m.in. cykl wykładów, które w Pałacu Rzeczypospolitej we wrześniu i październiku wygłaszać będą wybitni znawcy życia i twórczości Słowackiego . Cykl otworzy 18 września wykład prof. Aliny Kowalczykowej pt. „Poeta? Dramaturg? Słowacki współczesny?”.

wp

Ponadto Biblioteka Narodowa udostępniła w internecie prawie dwieście cyfrowych wersji dzieł i korespondencji Słowackiego.

Na stronie Cyfrowej Biblioteki Narodowej (www.polona.pl) zobaczyć można m.in. rękopis Balladyny , listy Słowackiego do jego przyjaciółki Joanny Bobrowej i do doktora Hłuszniewicza oraz pierwodruk Kordiana .
„Internauci mogą zapoznać się także z opiniami o twórczości Słowackiego , które wyszły spod pióra Cypriana Norwida , Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego” - informuje BN.

  1. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego przypadała 4 września. Balladynę , tragedię w pięciu aktach, Słowacki napisał w 1834 r. w Genewie; utwór został wydany w 1839 r. w Paryżu.
Polub WP Książki
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.