WP

Raymond Federman

Autor należy do najsłynniejszych i najciekawszych eksperymentalnych pisarzy amerykańskich starszego pokolenia. Jest autorem powieści, opowiadań, poezji oraz prac teoretyczno-literackich.

Jego debiut prozatorski w 1971 roku powieścią Double or Nothing okazał się ważnym wydarzeniem literackim w USA. Kolejne powieści: Take It or Leave It (1976), The Voice in the Closet (1979), The Twofold Vibration (1982), Smiles on Washington Square (1985), To Whom It May Concern (1990) oraz Aunt Rachel's Fur (1995) potwierdziły jego wielką klasę artystyczną, niezwykłą kreatywność formalną - Federman słynie z eksperymentów typograficznych i wymyślnych zabiegów narracyjnych - oraz ogromne poczucie humoru.

Utwory Federmana zostały przetłumaczone na francuski, grecki, hebrajski, holenderski, japoński, niemiecki, polski, rumuński, serbski, węgierski, włoski, a nawet chiński, były też wielokrotnie wyróżniane nagrodami artystycznymi na całym świecie.

WP

Warto też nadmienić, że twórczość Raymonda Federmana zyskała niebywałą popularność we Francji i w Niemczech, gdzie książki jego śmiało konkurowały na listach bestsellerów z tytułami komercyjnymi. Ponadto w Niemczech pisarz odbył kilkakrotnie tourne z zespołem jazzowym Art de Fakt i dał się poznać jak znakomity performer recytujący własne teksty, często specjalnie na tę okazję przygotowane.

WP
Raymond Federman - Szczegóły autora
Bibliografia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
WP
WP