Trwa ładowanie...

Prof. Mossakowski laureatem Konkursu im. Jana Długosza

Share
Prof. Mossakowski laureatem Konkursu im. Jana DługoszaŹródło: Inne
d2enp3x

Prof. Stanisław Mossakowski - autor książki Kaplica Zygmuntowska 1515-1533 - został laureatem 11. edycji konkursu im. Jana Długosza , który w czwartek rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydało Wydawnictwo Liber Pro Arte z Warszawy.

- Powstanie monumentalnej monografii wymagało od autora wielu przymiotów: najwyższej kompetencji naukowej, wielkiej wytrwałości i odwagi - powiedział członek jury, prof. dr hab. Jan Ostrowski, który wygłosił laudację.

Książka prof. Mossakowskiego jest wynikiem wieloletnich badań składających się na pełną monografię wawelskiej Kaplicy Zygmuntowskiej - czołowego zabytku sztuki polskiego renesansu, a zarazem jednego z wybitnych dzieł w skali europejskiej.

d2enp3x

Twórcą kaplicy był florencki budowniczy mistrz Berrecci. W swojej monografii prof. Mossakowski prześledził etapy prac nad wystrojem kaplicy, zarówno prowadzonych przez jej twórcę i współpracowników, jak też wykonywanych podczas zabiegów konserwatorskich, które w XVIII i XIX w. zmieniły częściowo dekorację budowli.

Autor książki jest historykiem sztuki, członkiem rzeczywistym PAN, kierownikiem Zakładu Historii Sztuk Plastycznych Instytutu Sztuki PAN.

Konkurs im. Jana Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r. jako wydarzenie kulturalne towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, doceniane przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

Każdego roku do nagrody nominowane jest dziesięć dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, napisanych przez polskich autorów. W tym roku autor nagrodzonego dzieła otrzymał, oprócz statuetki dłuta prof. Chromego, 35 tys. zł.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2enp3x

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2enp3x
d2enp3x