ycipk-30u5s2
ycipk-30u5s2

Powstanie monografia Sosnowca

Umowę w sprawie opracowania i wydania monografii Sosnowca podpisał we wtorek Uniwersytet Śląski z Muzeum w Sosnowcu. "Ostatnia monografia pamięta czasy gierkowskie" - powiedział prof. Antoni Barciak, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-30u5s2

Umowę w sprawie opracowania i wydania monografii Sosnowca podpisał we wtorek Uniwersytet Śląski z Muzeum w Sosnowcu. "Ostatnia monografia pamięta czasy gierkowskie" - powiedział prof. Antoni Barciak , historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Tych monografi jest więcej, jednak niektóre z nich ze względu na czasy w jakich powstały, są dziś zdezaktualizowane. "Są w nich na przykład dzieje ruchu robotniczego, czyli tkwiąca głęboko część dziejów Sosnowca, ale brakuje w nich m.in. historii kościoła" - tłumaczył prof. Barciak .

Biorąc pod uwagę stan badań, nie są to wszystkie braki widoczne w poprzednich opracowaniach. Do tej pory opisywane dzieje Sosnowca, jako miasta obejmowały najwyżej sto lat. "Tymczasem na tym terenie są miejscowości, które mają rodowód pamiętający początki naszej państwowości" - mówił historyk.

ycipk-30u5s2

Monografia Sosnowca zostanie napisana według koncepcji, która obejmie dzieje historyczne tego obszaru od tysiąca lat wstecz z uwzględnieniem przemian geograficznych. "Element historyczny zwykle dominuje w monografiach. Zależało nam jednak na czymś więcej, zwłaszcza, że wieś jest powtarzalna, ma kościół i szkołę, a miasto się zmienia. Na przykład symbolem Katowic był przed drugą wojną światową gmach Sejmu Śląskiego, obecnie jest nim Spodek. Dlatego odchodzimy powoli od pewnej tradycji pisania monografii, choćby dlatego, że widać w nowym pokoleniu pewne odejście od historii" - wyjaśniał Barciak .

Prace nad nową monografią mają się zakończyć w 2014 roku. Naukowcy będą szukać materiałów historycznych w całym kraju.Nowa publikacja nie będzie kompilacją tego co dotychczas się ukazało, zostanie oparta na nowych źródłach historycznych.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-30u5s2

ycipk-30u5s2
ycipk-30u5s2