Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polska
23-04-2010 (13:39)

Połowa Polaków nie uczestniczy w życiu kulturalnym

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Ponad połowa Polaków nie uczestniczy w życiu kulturalnym w żaden sposób - wynika z badania opinii publicznej pt. „Uczestnictwo Polaków w kulturze”, przeprowadzonych przez TNS OBOP, na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka.

Z badań wynika, że ponad 70 proc. Polaków po 50. roku życia w ciągu ostatniego roku nie odwiedziło żadnego miejsca związanego z kulturą.

54 proc. Polaków w żaden sposób nie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych. W grupie respondentów poniżej 20. roku życia dane są najbardziej optymistyczne - do kina chodzi 77 proc. z nich, do muzeum lub teatru - po ok. 20 proc. Żadnej z instytucji kultury nie odwiedza 16 proc. ankietowanych z tej grupy wiekowej.

Badanie wykazało też, że im jesteśmy starsi, tym rzadziej wychodzimy z domu do kina, teatru czy filharmonii. Wśród respondentów po 50. roku życia tylko nieliczni (do 20 proc.) odwiedzają kino i teatr, większość (ponad 70 proc.) nie interesuje się kulturą i nie chodzi nigdzie.

Ankieterzy zapytali tez Polaków, kto ich zdaniem reprezentuje (reprezentował) wyższy poziom artystyczny - młoda wokalistka Dorota Doda Rabczewska czy słynny tenor, gwiazdor scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego - Jan Kiepura.

Prawie połowa młodych Polaków uznała wokalistkę Dorotę Rabczewską Dodę za artystkę reprezentującą najwyższy poziom artystyczny w Polsce, polskiego śpiewaka Jana Kiepurę wskazało tylko czterech respondentów na stu.

Wśród respondentów, którzy wskazali Kiepurę (łącznie 19 proc.) proporcje wiekowe rozkładają się następująco: 35 proc. Polaków w wieku powyżej 60 lat i jedynie 4 proc. nastolatków wskazało Kiepurę jako artystę reprezentującego najwyższy poziom artystyczny.

Natomiast w przypadku Doroty Dody Rabczewskiej proporcje odwracają się: 44 proc. respondentów w wieku 15-19 lat i 22 proc. w wieku 20-29 lat uznało, że wokalistka reprezentuje najwyższy poziom artystyczny.

Starsi melomani są zupełnie innego zdania: jedynie 2 proc. Polaków po 60 roku życia i 4 proc. pięćdziesięciolatków w ogóle wymienia jej nazwisko.

Badanie zostało przeprowadzone na losowej ogólnopolskiej reprezentatywnej 1004-osobowej próbie mieszkańców Polski od 15 lat.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.