Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Plebiscyt Książka Roku 2021 rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców

Ponad 155 tysięcy głosów oddano w największym plebiscycie czytelników w Polsce. Podczas 7. edycji wydarzenia padł milionowy głos w jego historii. Tym razem o tytuł Książki Roku w 15 kategoriach walczyło 145 tytułów z 60 wydawnictw. Wśród nagrodzonych pozycji znalazły się m.in. "Czuła przewodniczka" Natalii de Barbaro, "Później" Stephena Kinga czy "Święto ognia" Jakuba Małeckiego.

 Źródło: Materiał Partnera
dpg9mqz

W 7. edycji plebiscytu organizowanego przez Lubimyczytać.pl i Allegro oddano 155 882 głosów. Najpopularniejszymi kategoriami wśród czytelników i czytelniczek okazały się: Kryminał, sensacja, thriller (16 004 głosów), Literatura piękna (14 259) i Literatura obyczajowa, romans (14 190). Najwięcej głosów internauci oddali na książki: "Święto ognia" Jakuba Małeckiego (3286), "Niewidzialne życie Addie LaRue" Victorii Schwab (3265) oraz "Zaraza" Przemysława Piotrowskiego (2624). W tym roku nominowaliśmy też autorów w dwóch nowych kategoriach: Komiks i Debiut. Zwycięski debiutant otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Oto wszyscy tegoroczni zwycięzcy:

 • Literatura piękna: "Święto ognia" Jakub Małecki
 • Powieść historyczna: "Gdzie poniesie wiatr" Kristin Hannah
 • Kryminał, sensacja, thriller: "Zaraza" Przemysław Piotrowski
 • Literatura obyczajowa, romans: "Zaginiona siostra" Lucinda Riley
 • Literatura faktu, publicystyka: "TOPR 2. Nie każdy wróci" Beata Sabała - Zielińska
 • Autobiografia, biografia, wspomnienia: "Ostatnia więźniarka Auschwitz" Nina Majewska - Brown
 • Fantasy: "Biblioteka o północy" Matt Haig
 • Science fiction: "Battle Royale" Koushun Takami
 • Horror: "Później" Stephen King
 • Literatura młodzieżowa: "Almond" Sohn Won-Pyung
 • Fantastyka młodzieżowa: "Niewidzialne życie Addie LaRue" Victoria Schwab
 • Literatura dziecięca: "Pax. Droga do domu" Sara Pennypacker
 • Komiks: "Heartstopper. Tom 1" Alice Oseman
 • Debiut: "Narzeczona nazisty" Barbara Wysoczańska
 • Bestseller: "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" Natalia de Barbaro
 Materiał Partnera
Źródło: Materiał Partnera

Gratulujemy zwycięzcom, a czytelnikom dziękujemy za każdy oddany głos, opinię i ciekawe dyskusje, które rozgorzały w sieci. Tegoroczne wręczenie tytułów "Książka Roku" miało wyglądać inaczej. Planowaliśmy uroczystą galę w Starym Browarze w Poznaniu. Jednak przytłoczeni informacjami zza naszej wschodniej granicy, zdecydowaliśmy o jej odwołaniu. To nie czas na świętowanie, a na pomaganie – mówi Izabela Sadowska, prezeska lubimyczytać.pl.Zamiast świętować, jako zespół Allegro i lubimyczytać.pl, zachęcamy do aukcji maskotki plebiscytu, Readera. Wylicytowana kwota zasili konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i wesprze ofiary wojny w Ukrainie.

Reader to oczytany brat Watchera, czyli kultowego Pana Peryskopa, uchodzącego za jeden z artystycznych symboli Poznania. Obie postacie stworzył streetartowiec, Noriaki. W połowie lutego rzeźba stanęła na placu Wolności w Poznaniu, gdzie zachęcała do głosowania i - co najważniejsze - do czytania książek. W centrum miasta przetrwała wichury, stała też wśród tłumów manifestujących przeciwko wojnie w Ukrainie. Poznaniacy weszli z Readerem w interakcję i już na samym początku inwazji Rosji - w geście solidarności z naszym wschodnim Sąsiadem, Ukrainą - udekorowali go niebiesko-żółtą wstążką – mówi Urszula Malinowska, managerka kategorii Książki na Allegro.

Reader przez kilka ostatnich tygodni obserwował życie miasta. Z pewnością zebrał ciekawy materiał na niejedną książkę: odwiedził już Bibliotekę Raczyńskich i Stary Browar. Wierzymy w to, że jego podróż jeszcze się nie skończyła i że rzeźba trafi teraz w ręce kogoś, kto nie tylko docenia sztukę współczesną i Noriakiego, ale też - po prostu - chce pomóc. Aukcja od symbolicznej złotówki już się rozpoczęła i potrwa do soboty, 19. marca. Link do niej można znaleźć TUTAJ.

dpg9mqz

Zapraszamy też do udziału w Wielkiej Wymianie Książek "Z półki na półkę". W sobotę, 12. marca między godz. 12 a 14 spotykamy się na Szachownicy w Starym Browarze. Podczas akcji będziemy zbierać książki w języku ukraińskim, które potem trafią do potrzebujących.  

Na wymianę wystarczy przynieść 5 tytułów wydanych nie wcześniej niż przed 2005 rokiem. Czytelnicy dostaną za nie 5 innych pozycji. Będą nowości od polskich wydawnictw. Z kolei lektury po ukraińsku przekażemy Fundacji Powszechnego Czytania, która organizuje zbiórkę "Książki dla dzieci z Ukrainy" - mówi Izabela Sadowska, prezeska lubimyczytać.pl.

Szczegóły tego wydarzenia można znaleźć TUTAJ.

Informacja prasowa
dpg9mqz
dpg9mqz