Trwa ładowanie...
historia
23-04-2010 13:43

Ostatni mazur - opowieść o rodzie Tarnowskich

Ostatni mazur - opowieść o rodzie TarnowskichŹródło: Inne
duvh5qk
duvh5qk

* Ostatni mazur to książka o historii rodu Tarnowskich, za której napisanie autor - Andrew Tarnowski - został wykluczony ze wspólnoty rodzinnej. Książka dziś trafia do polskich księgarń.*

W książce Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie Andrew Tarnowski rekonstruuje rodzinną historię - XX-wieczne dzieje znakomitego galicyjskiego rodu herbu Leliwa. Przywołuje postaci swoich przodków, odtwarza wystrój wspaniałych komnat na dzikowskim zamku i w rudnickim dworze. Pieczołowicie odtwarza świat polskiej arystokracji, który zdmuchnęły dwie straszne wojny ubiegłego stulecia, a jego mieszkańcy rozproszyli się po całym globie.

Książka miała premierę w maju 2006 roku w Wielkiej Brytanii. Ostatniego mazura rekomendowali V.S. Naipaul , laureat Nagrody Nobla, Norman Davies , autor Bożego igrzyska czy Europy , a w listopadzie 2005 roku - jeszcze zanim ją wydano - została książką miesiąca tygodnika „Publishing Weekly”.

Autor skoncentrował się na historii rodu ze strony dziadka autora od 1914 roku, aż po dzisiejsze czasy. Opisuje trudne lata w czasie dwóch wojen, tułaczki po całym świecie, później emigracji i komunizmu, ale nie stroni od prywatnych historii rodzinnych. Być może dlatego, ukazanie się Ostatniego mazura wywołało burzę wśród rodziny Tarnowskich. Związek Rodu Tarnowskich, zrzeszający członków rodziny, w czerwcu 2006 roku zwołał zebranie zarządu w Krakowie. Podczas zebrania wykluczono Andrew Tarnowskiego ze Związku.

duvh5qk

Andrew Tarnowski nie został zaproszony na zebranie, by mógł przedstawić swoje racje, powiedziano mu później, że książka mówi sama za siebie. Nie postawiono mu wcześniej żadnych zarzutów, ale kiedy pisał książkę - chętnie opowiadano przeróżne historie rodzinne, także te pikantne i poufne. Podczas zebrania padały oskarżenia: książka jest ohydna, kala całą familię, trzeba przed nią chronić młodzież, ma charakter plotkarski. Ale spośród ośmiu osób, które zdecydowały o wyrzuceniu - jedynie cztery czytały książkę, reszta znała ją ze słyszenia. Decyzja - mimo wielu listów Andrew Tarnowskiego , w których bronił swoich racji i podważał zasadność wykluczenia - jest nieodwołalna.

Książka w polskim wydaniu ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

duvh5qk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duvh5qk