Trwa ładowanie...
Parterem treści jest AMF Plus Group

"Niezłomny", czyli dzieje Józefa Piłsudskiego w książce Petera Hetheringtona

Jedni uprawiali jego kult, drudzy nienawidzili. Nie da się ukryć, że Marszałek Piłsudski, jak mało kto, budził w ludziach bardzo skrajne emocje. Choć biografii na jego temat powstało wiele, trudno nie odnieść wrażenia, że spora część z nich jest subiektywna. Właśnie dlatego ta książka jest inna. Nie wyszła spod ręki ani Polaka, ani Rosjanina. Napisał ją teksański geolog, zafascynowany Polską.

"Niezłomny", czyli dzieje Józefa Piłsudskiego w książce Petera HetheringtonaŹródło: materiały partnera
d299yox
d299yox

Peter Hetherington, autor Niezłomnego, nie ma ani polskich korzeni, ani tym bardziej wykształcenia historycznego. Jest geologiem szukającym ropy w Teksasie, a mimo to na tyle zainteresował się losami Józefa Piłsudskiego, że postanowił napisać o nim książkę. Tak bardzo chciał przybliżyć amerykańskim czytelnikom niepowtarzalną postać polskiego dowódcy, że sam przeczytał ponad 200 pozycji na temat historii Polski i Europy Wschodniej. Co więcej, przeznaczył wszystkie oszczędności, by urzeczywistnić swój cel.

Potęga Europy, która… znika z mapy

Zanim autor wkracza na teren życia Józefa Piłsudskiego, wpierw uważnie przygląda się dziejom dawnej Polski. Jak sam podkreśla, niewielu Amerykanów zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką potęgą był nasz kraj, zanim trafił na 123 lata w ręce okupacji. I tak, w pierwszych rozdziałach, odbywamy historyczną podróż śladami władców Polski – począwszy od Mieszka, aż do "złotej ery" Jagiellonów i Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Niewątpliwie, bez tego trudno byłoby zrozumieć sens kolejnych wydarzeń, zwłaszcza zagranicznemu czytelnikowi.

"W miarę jak zagłębiałem się w ten temat, ku mojemu zdziwieniu odkryłem, że Polska od wieków dominowała i definiowała granice zachodniej cywilizacji, wielkiej potęgi kontynentalnej i wyrafinowanej republiki, która niejednokrotnie ocaliła Europę przed obcą dominacją. Im więcej patrzyłem, tym bardziej odkrywałem, że historia Polski jest wyjątkowa, ważna i godna podziwu" – mówi autor.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

W ostatnim rozdziale tej części Peter Hetherington płynnie przechodzi do rozbiorów Polski, które określa mianem "czyśćca". Druga część książki to dzieje samego Józefa Piłsudskiego, który wyzwolił Polskę, a do tego uchronił Europę przed rewolucją bolszewicką. Mamy tu ważną postać historyczną i zarazem człowieka z krwi i kości. Trochę romantyka, trochę awanturnika, a zdaniem autora, nawet połączenie George'a Washingtona z Robin Hoodem.

d299yox

W walce o niepodległość

"Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". Te słowa, wypowiedziane przez prezydenta Ignacego Mościckiego w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego, uzmysławiają nam, jak wielką rolę odegrał Marszałek w dziejach naszego narodu. W czasie, gdy Polska była pod okupacją, Piłsudski stworzył koncepcję walki zbrojnej o niepodległość. Dał siłę i nadzieję tym, którzy marzyli o powrocie Rzeczypospolitej na karty mapy Europy, a reszcie społeczeństwa pokazał, że warto wierzyć w lepsze jutro.

Marszałek stopniowo wcielał w życie swoje działania – przed wybuchem I wojny światowej zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich, a po wybuchu wojny, Legionów Polskich. Jako dowódca I Brygady Legionów bił się o niepodległość z Rosją, a następnie rzucił kolejne wyzwanie Austro-Węgrom i Niemcom. W listopadzie 1918 r. Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy ojczyzny, zwłaszcza pod kątem wojska. Punktem kulminacyjnym była walka o wschodnią granicę i odparcie najazdu bolszewickiego.

Pisząc biografię Piłsudskiego zwracał uwagę nie tylko na wydarzenia historyczne, ale także na samą postać Marszałka. Józef, nazywany w rodzinie Ziukiem, uczył się w gimnazjum w Wilnie i podobno koszmarnie wspominał ten okres. Od początku buntował się przeciw ówczesnemu systemowi. Oficjalnym językiem w szkole był rosyjski, a nauczyciele szykanowali uczniów za publiczne mówienie po polsku.

d299yox

Bohater z ludzką twarzą

W 1894 r. przyszły Marszałek zainicjował wydawanie "Robotnika", głównego organu PPS. Zajmował się drukiem, kolportażem i sam również tworzył teksty publicystyczne do pisma. Ponad wszystko cenił literaturę piękną, a zwłaszcza Słowackiego, Sienkiewicza czy Żeromskiego. I lubił kobiety. Oprócz Piłsudskiego jako Męża Stanu, mamy również Ziuka będącego mężem Marii z Koplewskich, a następnie Aleksandry Szczerbińskiej.

Po burzliwej walce o niepodległość, powoli wkraczamy w okres dwudziestolecia międzywojennego, gdzie obserwujemy kolejne, polityczne losy Marszałka, aż do emerytury i śmierci w 1935 r. Odejście wielkiego wodza poruszyło cały naród. Nawet ludzi, którzy byli mu niechętni i krytykowali jego poczynania po przewrocie majowym.

Józef Piłsudski miał wielbicieli, którzy go kochali wręcz w fanatyczny sposób. Jak zauważa autor, jego celem zawsze była polska niepodległość i właśnie to zmuszało go do przyjmowania różnych ról – od rewolucjonisty i syberyjskiego emigranta, po bohatera wojskowego i głowę państwa. Czy był jeszcze bardziej złożoną postacią? Dowiecie się tego, czytając książkę Petera Hetheringtona.

d299yox

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d299yox