Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

"Nie chcesz wiedzieć"

"Diabelnie inteligentny" — tak o thrillerze "Nie chcesz wiedzieć" autorstwa Bartosza Szczygielskiego napisał jeden z pierwszych czytelników, pisarz Wojciech Chmielarz. Kolejni czytelnicy nie mają wątpliwości. Ta historia zaskakuje i oferuje coś, czego w tym gatunku jeszcze nie było.

Share
"Nie chcesz wiedzieć" Bartosz Szygielski"Nie chcesz wiedzieć" Bartosz SzygielskiŹródło: materiały partnera, fot: Mikołaj Starzyński
d29g3w2

Najlepszy thriller dla szukających oryginalnych historii

Nietypowo jest od samego początku. Oto bohaterką "Nie chcesz wiedzieć" nie jest policjantka, detektywka czy dziennikarka, a... wróżka. Taka, co to z kart czyta, kieruje się intuicją i ma swoje zasady. Żadnej ściemy ani tandetnych dekoracji. Madame Agat nie mówi klientom, co mają robić, ale co w kartach widzi, decyzję co do działań zostawiając im samym. Zasad wpojonych jej przez matkę nie nagina. Nawet jeśli dziura w budżecie straszy rozmiarem a dach nad głową zaczyna przeciekać.

Musicie wiedzieć, że Agata mieszka w domu pod lasem. Takie miejsce aż się prosi o to, by wykorzystać je fabularnie. Bartosz Szczygielski to właśnie czyni. Tego dnia, gdy życie Agaty wskoczy na nowe, niebezpieczne tory, wróżka ma przeprowadzić jeden ze zwykłych seansów. Mężczyzna, którego wpuści do swego domu, nie będzie jednak zwykłym klientem, a seans skończy się tragedią. Konsekwencji tego Agata nie przewidziała... Teraz, gdy wróżka zamyka oczy, widzi krew. A gdy je otwiera, widzi przeszkody, z którymi musi się zmierzyć, jeśli chce... przeżyć.

O Agacie musicie wiedzieć jeszcze to, że o ile zwykle widzi, co się może wydarzyć, o tyle jej przeszłość kryje w sobie niewiadome. Po dramatycznym seansie życie zamienia się w desperacką ucieczkę przed nieuchronnym fatum. Otacza ją śmierć, ściga policja, osaczają ją dziennikarze, a tropi morderca. By przetrwać, Agata musi zmierzyć się ze swoją przeszłością. Odkryć, co przesądziło o jej losie i dlaczego musi zginąć.

d29g3w2

Nigdy nie wiesz, kiedy przeszłość da o sobie znać…

"Nie obawiaj się przyszłości. Losu i tak nie da się oszukać. Zmienić tego, co nam sądzone. Przyszłość jest z góry ustalona, to przeszłość jest tym, co uderza z zaskoczenia. Tych, którzy są nieprzygotowani, zbyt pewni siebie i patrzą w inną stronę niż potrzeba".

Tak zaczyna się ta historia. Takimi słowami Madame Agat wita swoich klientów. Jakie tajemnice kryje przeszłość Agaty? Z czym przyjdzie jej się zmierzyć i czy znajdzie w sobie tyle siły, by udźwignąć historię, którą przyjdzie jej odkryć? W dłoni trzyma starą fotografię, w roli potencjalnych towarzyszek przyszłych działań ma dwie kobiety – policjantkę i dziennikarkę. Tylko czy którejś z nich można zaufać?

Bartosz Szczygielski nie daje łatwych odpowiedzi. W "Nie chcesz wiedzieć" zaskakuje nie tylko sylwetką głównej bohaterki, frapującą intrygą i akcją wymykającą się schematem, ale także (a może przede wszystkim) ciekawą konstrukcją fabuły. Jeśli wydaje się wam, że wiecie, co was czeka, mylicie się. Jeśli myślicie, że jesteście w stanie przewidzieć kierunek, w jakim zmierza fabuła, nie macie racji.

„Nie chcesz wiedzieć” Bartosz Szczygielski materiały partnera
„Nie chcesz wiedzieć” Bartosz Szczygielski Źródło: materiały partnera

Dlaczego warto przeczytać "Nie chcesz wiedzieć" Bartosza Szczygielskigo?

Bartosz Szczygielski podejmuje odważną grę z czytelnikami. Zaskoczy nawet tych, którym wydaje się, że w tym gatunku widzieli już wszystko. Nie idzie utartymi ścieżkami, nie korzysta z gotowych przepisów na bestseller. Podąża własną, niełatwą drogą. Przeciera szlaki, szuka rozwiązań, których inni pisarze w swoich opowieściach nie stosują. I robi to świetnie, czego dowodem jest choćby styczniowa premiera "Winni jesteśmy wszyscy", a co zdecydowanie potwierdza "Nie chcesz wiedzieć".

d29g3w2

Początek najnowszego thrillera nie przygotowuje na to, co czeka czytelnika w miarę zagłębiania się w fabułę. Im dalej w tekst, tym większe napięcie i emocje. I tym większy podziw dla autora, który całość utkał misternie, pomysłowo, oryginalnie.

"Nie chcesz wiedzieć" to thriller dla tych, którzy wymagają od książki więcej niż zlepka znanych motywów. Dla tych, którzy cenią niebanalność. I tych, którzy mają przed sobą kilka godzin wolnego czasu. Bo gdy zaczniecie czytać, nie odłożycie książki, nim nie dotrzecie do ostatnich stron. To pewne.

Informacja prasowa
d29g3w2
d29g3w2
d29g3w2