Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

MUZYKA KLUCZEM DO ZROZUMIENIA ŚWIATA

Birma – piękna, lecz od dziesięcioleci wciąż niespokojna. Zaledwie miesiąc temu agencje prasowe informowały, że siły zbrojne Mjanmy obaliły cywilne władze i przejęły kontrolę nad administracją. Pucz to efekt niezgody wojska na wyniki listopadowych wyborów parlamentarnych. Urokowi tego targanego wewnętrznymi konfliktami kraju nie oparł się Daniel Manson. Amerykański lekarz psychiatra osadził w nim akcję bestsellerowego Stroiciela, który znów trafia do księgarń.

Share
MUZYKA KLUCZEM DO ZROZUMIENIA ŚWIATAŹródło: Materiały prasowe
d2fsz7d

Ta książka zrodziła się z fascynacji Birmą i umiłowania muzyki. Daniel Manson zaczął ją pisać, gdy prowadził badania nad malarią jeszcze jako student medycyny na granicy tajlandzko- birmańskiej. Pewnego dnia autor popłynął łodzią na północ do miasteczka Mae Sam Leap. Wśród porośniętych lasem brzegów rzeki usłyszał „dziwny dźwięk”. To były odgłosy rozstrojonego fortepianu. Kilka usłyszanych akordów stało się bezpośrednią inspiracją do napisania powieści. Daniel Manson stworzył wirtuozowski utwór osadzony w czasach wojen brytyjsko-birmańskich. Głównego bohatera, londyńskiego stroiciela fortepianów, rzucił w centrum konfliktu geopolitycznego, ukazując przy tym zakusy wiktoriańskiej Anglii, która chciała sobie podporządkować całość ziem birmańskich.

Edgar Drake, główny bohater powieści, na zlecenie brytyjskiego Biura Wojny rusza w podróż przez Europę i Indie, by w środku dżungli zreperować i nastroić fortepian. Erard z 1840 roku należał do ekscentrycznego majora Antony’ego Carrolla, który do racji Imperium Brytyjskiego chciał przekonywać miejscowych mieszkańców poezją i muzyką. 41-letni stroiciel, precyzyjny w swoim fachu i przyzwyczajony do uporządkowanego londyńskiego życia, szybko stroi fortepian, lecz urokliwa okolica każdego dnia coraz bardziej go zniewala, zatrzymując na kolejne. Zauroczony egzotycznym krajem i ludźmi innej kultury Edgar nie potrafi – a może nie chce - znaleźć drogi do domu…

d2fsz7d

Podziel się opinią

Share
d2fsz7d
d2fsz7d