ycipk-43u9hk

Miś na nielegalu - chińska cenzura blokuje Kubusia Puchatka

”Będziemy łapać zarówno tygrysy, jak i muchy”, odgrażał się parę lat temu Xi Jinping. Chiński polityk, przewodniczący ChRL, miał wtedy na myśli walkę z korupcją. Z czym walczy teraz, tropiąc w sieci misia-łasucha, Kubusia Puchatka?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miś na nielegalu - chińska cenzura blokuje Kubusia Puchatka
( )
ycipk-43u9hk

Wygląda na to, że Jinpingowi zwyczajnie brak poczucia humoru. Fakty są takie, że Kubuś Puchatek jest na cenzurowanym. O tym, że sympatyczny niedźwiadek znika z chińskich mediów społecznościowych pierwszy doniósł ”Financial Times”. Gdzie leży problem? Zdaniem elitarnego brytyjskiego dziennika, Kubuś za bardzo przypomina Xi Jinpinga. Od czterech lat jest do niego porównywany.

W 2013 r. internet zażartował sobie zestawiając zdjęcie chińskiego przywódcy, któremu towarzyszył ówczesny prezydent USA Barack Obama. Z rysunkiem dwóch postaci z bajki A.A. Milne’a - Kubusia i Tygryska. Rok później sieć chichotała na widok fotografii sekretarza generalnego KPCh, przewodniczącego ChRL i zarazem szefa Centralnej Komisji Wojskowej - Xi Jinpinga, ściskającego dłoń premiera Japonii Shinzo Abe. Zestawionej z duetem miś-Kubuś i osiołek-Kłapouchy.

Wpisy zawierające odniesienia do misia-grubaska w ciągu ostatnich dni były usuwane z chińskiego Twittera, czyli Weibo, zniknęły także animowane gify z niedźwiadkiem.

ycipk-43u9hk

Chińczycy mają na Puchatka własne określenie, w dosłownym tłumaczeniu brzmi - "Mały Miś Kubuś”. Zdaniem "The Guardian” wpisanie tej właśnie nazwy na na platformie Weibo skutkuje komentarzem: ”zawartość jest nielegalna”.

Jinping jest potężnym liderem, jesienią najprawdopodobniej zostanie wybrany na kolejną, pięcioletnią kadencję. Ciężko uwierzyć, że ktoś taki obawia się bajek. Musi wiedzieć, że humor, ironia i dystans do siebie, są bardzo skuteczną bronią.

Polub WP Książki
ycipk-43u9hk
ycipk-43u9hk
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-43u9hk