Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Juliusz Słowacki
23-04-2010 (13:50)

Mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego
(Inne)
WP

3 kwietnia mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego , autora m.in. Kordiana , Balladyny , Króla Ducha. W tym roku we wrześniu przypada też inna okrągła rocznica - 200. rocznica urodzin poety. W styczniu Sejm ogłosił bieżący rok Rokiem Słowackiego .

Juliusz Słowacki przyszedł na świat w Krzemieńcu 4 września 1809 roku. Jego ojciec, Euzebiusz Słowacki, był profesorem literatury polskiej w Liceum Krzemienieckim oraz na Uniwersytecie w Wilnie. Po jego śmierci Juliusza wychowywała matka, Salomea z Januszewskich, która w 1818 roku poślubiła doktora Augusta Becu. Matka przyszłego poety prowadziła salon literacki, dzięki czemu Juliusz miał w dzieciństwie i wczesnej młodości kontakt z ówczesną elitą intelektualną, zwłaszcza z kręgu Uniwersytetu Wileńskiego. Tym sposobem poznał m.in. Adama Mickiewicza przed jego wyjazdem z Litwy.

W 1885 roku Juliusz Słowacki rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wileńskim. W okresie nauki w Wilnie poznał m.in. Joachima Lelewela, braci Śniadeckich i ich siostrę - Ludwikę, która była pierwszą wielką miłością młodego poety. W lutym 1829 roku Słowacki przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Po wybuchu powstania listopadowego, 9 stycznia 1831 r., podjął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. 8 marca udał się z misją dyplomatyczną Rządu Narodowego do Londynu.

WP

W czasie powstania listopadowego Słowacki zdobył sobie pewną popularność jako autor wierszy powstańczych, m.in Hymnu oraz Ody do wolności, a w 1830 roku anonimowo opublikował utrzymaną w stylu byronowskim, powieść poetycką Hugo. Właściwym debiutem Słowackiego były jednak wydane dwa lata później dwa tomy Poezji, w których znalazły się tragedie Mindowe i Maria Stuart oraz pięć powieści poetyckich - m.in. Mnich, Arab, Żmija, Jan Bielecki. Utwory te przyjęto jednak chłodno, uznając je za naśladownictwo Szekspira , Byrona i Mickiewicza .

Jak pisze Jan Zieliński , autor biografii Juliusza Słowackiego , która w czerwcu ukaże się nakładem wydawnictwa WAB, Słowacki był rentierem - przysyłane przez matkę pieniądze umiejętnie pomnażał, inwestując je na paryskiej giełdzie, m.in. w akcje kolei lyońskiej. Pozwoliło mu to zyskać pewną niezależność finansową, wszystkie swoje dzieła wydawał własnym sumptem.

W 1831 roku Słowacki wyjechał do Drezna, a następnie - w misji dyplomatycznej - do Paryża i Londynu. Od grudnia 1932 do lutego 1836 przebywał w Genewie, dokąd wydelegowany został przez środowisko paryskiej emigracji polskiej, aby dopilnować wybicia medali upamiętniających powstanie listopadowe. Jak pisze Zieliński , Słowacki miał z powodu tych medali całą masę kłopotów. Doszło do tego, że musiał przemycać cały ich transport przez granicę francusko-szwajcarską, prawdopodobnie dofinansował całe przedsięwzięcie z własnych środków.

Nad Jeziorem Genewskim Słowacki wydał trzeci tom swoich wierszy, przeżył też miłość do Marii Wodzińskiej.

WP

W roku 1838 wyruszył w podróż po Włoszech, Grecji, Egipcie, Palestynie i Syrii, którą opisał w Podróży do Ziemi Świętej. Po powrocie do Paryża * Słowacki związał się na krótko z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego*, z którym jednak wkrótce zerwał, aby rozwijać własną doktrynę filozoficzną. Jej założenia zawarte zostały m.in. w traktacie Genezis z Ducha, który powstał latem 1844 r.

Nowa biografia Słowackiego pt. SzatAnioł pióra Jana Zielińskiego , wydobywa mało znane fakty z życia osobistego Słowackiego . Wiadomo, że przeżył on kilka wielkich miłości, jednak biografowi trudno się doszukać w życiorysie poety śladów jakiegoś dłuższego związku z kobietą. Zieliński podejrzewa, że Słowacki najbliżej był z księżniczką Charlottą Bonaparte - włosko-francuską arystokratką, prowadzącą w Rzymie słynny salon literacki. Słowacki poznał ją jako wdowę i prawdopodobnie był ojcem jej dziecka, przy którego urodzeniu Charlotta zmarła. Słowacki był bardzo dyskretny, jeżeli chodzi o ten związek, jednak jego ślady można znaleźć m.in. w listach do matki.

Nieco bulwersujące ze współczesnego punktu widzenia może być przywiązanie Słowackiego do morfiny, która w owym czasie uchodziła za środek łagodzący dolegliwości gruźlików. Zieliński odnajduje jednak pewne poszlaki, że Słowacki podczas swego młodzieńczego pobytu w Londynie nie tylko próbował uprawiać boks, ale odwiedzał też chętnie palarnie opium, których w prowadzących handel z Chinami XIX-wiecznej Anglii było wiele.

Mimo że gruźlica, na którą Słowacki cierpiał od dziecka podkopała jego zdrowie, poeta wyruszył w 1848 roku do Wielkopolski, by wziąć udział w powstaniu, jednak zamierzeń swych nie zrealizował. Wtedy też ostatni raz spotkał się z matką we Wrocławiu. Rok później - 3 kwietnia 1849 roku - poeta zmarł w Paryżu na gruźlicę.

WP

Z bogatej twórczości Słowackiego najbardziej znane są dramaty Kordian (1834), Balladyna (1839), Mazepa (1840), Lilla Weneda (1840), Sen srebrny Salomei (1844), poemat dygresyjny Beniowski (1841), poemat Król-Duch oraz wiersze m.in. Grób Agamemnona, Testament mój.

9 stycznia na warszawskim Zamku Królewskim oficjalnie zainaugurowano uchwalony przez sejm Rok Juliusza Słowackiego . W programie obchodów są m.in.: wystawa „Słowacki – Beniowski” w warszawskim Muzeum Literatury, inscenizacje dramatów poety, cykl seminariów i konferencji. W Krzemieńcu - rodzinnym mieście Słowackiego - zostanie odsłonięty pomnik poety.

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP