wp

Kochanowski - książka

83-01-13133-0 _51246_F.JPG Inne
Podziel się

W badaniach z tego okresu ważny i znaczący był wkład Autora niniejszej książki jako uczonego i organizatora badań, redaktora serii "Cochanovianów". Obecna wersja różni się od dawnej także tytułem, pierwotnie: "Jan Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej", co wyraźnie miało odróżnić dzieło wielkiego Jana od jego piszących również braci: Mikołaja i Andrzeja, a zwłaszcza od sławnego niegdyś bratanka, Piotra, tłumacza Ariosta i Tassa. Podtytuł natomiast dobitnie podkreślał rolę twórcy, który pierwszy literaturę polską uczynił równoprawną partnerką wielkich literatur europejskich, światowych. Dziś, wyraźniej nawet niż dwadzieścia lat temu, samo słowo Kochanowski, wymowne już w czasach mistrza z Czarnolasu, jest hasłem jeszcze bardziej jednoznacznym w kulturze polskiej i światowej. Tak zresztą w epoce renesansu, samym nazwiskiem, rekomendowano twórczość najznakomitszych klasyków. W porównaniu z wersją z r. 1980 czytelnicy otrzymują książkę nową, choć Autor starał się zachować w niej dawny schemat
kompozycyjny dzieła, wzbogaconą wieloma nowymi ustaleniami, refleksjami porównawczymi dotyczącymi biografii i twórczości mistrza czarnoleskiego, książkę uzupełnioną bogatą ikonografią oraz nowymi i rozszerzonymi indeksami, ułatwiającymi czytelnikom korzystanie z obszernego tomu.
Obecne wydanie pełniej ukazuje miejsce Kochanowskiego w polskiej i europejskiej kulturze renesansu, a także wieków późniejszych.

Kochanowski - Szczegóły książki
Numer ISBN

83-01-13133-0

Rok wydania

2001-01-01

Wymiary

176x250

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia literatury

Oprawa

7

Liczba stron

708

Autorzy
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
wp
wp