wp

Joanne K. Rowling

Dorastała w Chipping Gwent.
Zawsze chciała zostać pisarką. Pierwszą powieść pod tytułem "Królik" Joanne K. Rowling napisała jako sześcioletnia dziewczynka. Temat wziął się z historyjek opowiadanych młodszej siostrze, obie bardzo chciały mieć królika. Jak sama mówi, od tego czasu nigdy nie przestała pisać.

Po sześciu latach od debiutu pierwszego tomu przygód Harry'ego Pottera i napisaniu czterech kolejnych 38-letnia Rowling jest dziś najbogatszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, bogatszą nawet od królowej.

Rowling studiowała filologię klasyczną i romanistykę. Po ukończeniu uniwersytetu w Exeter próbowała pracować jako sekretarka, ale - jak przyznała - w uprawianiu tego zawodu przeszkodziło jej wrodzone bałaganiarstwo.

wp

W wieku 26 lat wyjechała do Portugalii, gdzie uczyła angielskiego. Tam też poznała pierwszego męża, portugalskiego dziennikarza Jorge Arantesa.

Pierwszy odcinek sagi zatytułowany "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" Rowling napisała tuż po rozwodzie i urodzeniu córeczki. Pomysł na książkę narodził się w 1990 r. podczas podróży pociągiem.

Książka powstawała potem przy stoliku w kawiarni, kiedy dziecko zasypiało. Mieszkała wtedy w maleńkim mieszkanku w Edynburgu i żyła z 280 funtów zasiłku rodzinnego. Do kawiarni wychodziła z dzieckiem, aby się ogrzać. W dokończeniu książki pomogła jej dotacja przyznana przez Scottish Art Council.

W grudniu 2001 r. Rowling powtórnie wyszła za mąż, za lekarza Neila Murraya. W marcu 2003 r. urodziła syna. Pisze coraz częściej używając komputera. Do każdej książki robi obszerne notatki z opisami postaci, rekwizytów i miejsc.

wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
wp
wp