Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Czytają go wszyscy. Thriller o genialnej szachistce zachwycił fanów „Gambitu królowej”

„Schronisko” przebojem wdarło się na polskie listy bestsellerów. Fascynująca historia genialnej szachistki to thriller mroczny, pokręcony i absolutnie nieprzewidywalny. I chociaż za granicą odniósł ogromny sukces jeszcze przed premierą „Gambitu królowej”, trudno uciec tutaj od porównań. Wybitnie inteligentna nastolatka, błyskotliwa gra psychologiczna i zwroty akcji wywołujące ogromne emocje – tej książki nie chcecie przegapić.

Share
Czytają go wszyscy. Thriller o genialnej szachistce zachwycił fanów „Gambitu królowej”
Źródło: materiały partnera
d27yabq

O tej premierze mówiło się od jakiegoś czasu. Trudno na nią nie zwrócić uwagi, szczególnie, że w Polsce pojawiła się już po ogromnym sukcesie Netflixowego miniserialu. Ale przyczyn popularności Schroniska wśród czytelników jest więcej – nie chodzi tylko o to, że główną bohaterką książki jest genialna, nastoletnia szachistka. Czy to film czy książka – wszyscy uwielbiamy wnikać w umysły wybitnie inteligentnych postaci. Z wypiekami na twarzy śledzić grę psychologiczną bohaterów, szczególnie jeśli wszystko dzieje się na ostrzu noża i funduje odbiorcy ogromne emocje. Każdy z rozdziałów kończy się cliffhangerem, który naprawdę nie daje spokoju.

„Schronisko” wcisnęło nas w fotel i trudno pozbyć się wrażenia, że jeszcze przez długi czas nie będziemy mieli okazji przeczytać nic tak dobrego. Ta książka jest przerażająca w najlepszy z możliwych sposobów – w którymś momencie boisz się już każdego z bohaterów. Fabułę otwiera turniej szachowy, podczas którego znika jedna z faworytek – nastoletnia Elissa. Dziewczynka o pięknym umyśle, który, jak się później okaże, w starciu z prawdziwym złem, może posłużyć do rzeczy strasznych. W „Lesie pamięci” odnajduje ją Elijah – dziwny chłopiec, który wydaje się przyjazny, ale z jakiegoś powodu nie chce pomóc jej uciec. Śledztwo w sprawie zaginięcia poprowadzi detektyw, która sama musi rozprawić się z wewnętrznymi demonami. W najmroczniejszych snach nie byłaby w stanie jednak wyobrazić sobie z czym będzie musiała się zmierzyć wchodząc dalej i dalej w tę historię.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Mówicie „Gambit królowej”? Tak. Ale trudno nie przywołać też produkcji takich jak „Detektyw” czy „Mindhunter”. W zagranicznych opisach dużo jest odniesień do baśni o Jasiu i Małgosi. Tej bajki jednak lepiej nikomu nie opowiadać na dobranoc. To thriller najwyższej klasy, który za parę lat z przyjemnością obejrzymy na małym ekranie.

Nic dziwnego, że czytelnikom trudno uwierzyć, żeby „Schronisko” było debiutem Sama Lloyda – czy to możliwe, żeby tak pisał ktoś, kto nigdy wcześniej nic nie publikował? O autorze niewiele wiadomo, a to stało się świetną pożywką dla teorii spiskowych – bo jak pokręcony (ale i genialny) musi mieć umysł ktoś, kto stworzył taką historię?

d27yabq

Podziel się opinią

Share
d27yabq
d27yabq