Trwa ładowanie...

Bianka Rolando laureatką nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny

Share
Bianka Rolando laureatką nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny
Źródło: Inne
d45x2jk

* Bianka Rolando otrzymała w środę w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Jury doceniło jej Białą książkę wydaną przez Wydawnictwo Święty Wojciech.*

Wręczenie nagrody miało miejsce w poznańskim Mieszkaniu-Pracowni im. K. Iłłakowiczówny.

d45x2jk

- Jest to książka wyjątkowa. Autorka postanowiła ścigać się z Boską komedią Dantego . Architektura książki jest wzorowana na tym dziele, składa się z trzech części. Jest Raj, Czyściec i Piekło. Z pewnością jest to praca, która pozostanie w literaturze. To bardzo dojrzałe dzieło - powiedział przewodniczący jury Krzysztof Karasek.

Biała książka zawierająca 120 pieśni to debiut poetycki autorki. Wcześniej Rolando była nagrodzona za wydany w 2007 roku tom opowiadań Rozmówki włoskie .

* Ronaldo pochodzi z Warszawy, jest artystką sztuk wizualnych.*

- To dla mnie bardzo ważna nagroda. Dante był dla mnie inspiracją, punktem, od którego się odbiłam - powiedziała laureatka.

d45x2jk

W poprzednich edycjach konkursu nagrodę im. Iłłakowiczówny zdobyli m.in.: Janusz Szuber , Przemysław Owczarek , Krzysztof Bąk, Marzanna Bogumiła Kielar , Wojciech Wencel , Marek Zgaiński.

* Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983), była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. W latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców.* Od 1910 do 1914 roku kontynuowała naukę (filologia polska i angielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: Ikarowych lotów, Trzech strun, Obrazów imion wróżebnych, które wznawiane były jako Portrety imion. Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.

Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego; w 1936 roku powróciła do pracy w MSZ.

W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii, w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu.

d45x2jk

Podziel się opinią

Share
d45x2jk
d45x2jk