RSS

Wywiady

wywiad

Jakub Żulczyk: ''Może polityka jest elementem kultury masowej i remiksuje sama siebie?''

źródło: Ksiazki WP    15-02-2017 (00:00)

- Gdy wchodzę ostatnio na Facebooka, mam wrażenie, że się podstrajam pod wielki zbiorowy stan lękowy i że wszyscy tam obecni cierpią na to samo, że nadmiar informacji, w dużej mierze zbędnych, po prostu przetapia im głowy – mówi w rozmowie z Michałem Hernesem Jakub Żulczyk, autor takich książek jak  "Zmorojewo", "Instytut", "Ślepnąc od świateł" i "Radio Armageddon" .

więcej »

wywiad

Wywiad z K.N. Haner - autorką serii ''Miłość w rytmie rocka" opublikowanej przez wydawnictwo Novae Res. "Opinie czytelniczek sprawiły, że uwierzyłam w siebie''

źródło: materiały prasowe wydawcy    25-01-2017 (00:00)

K.N.Haner to pseudonim młodej autorki, która w 2015 roku debiutowała pierwszą częścią cyklu „Miłość w rytmie rocka” pt. „Na szczycie”, wydanej przez wydawnictwo Novae Res. Opinie czytelniczek na temat książki sprawiły, że uwierzyła w siebie i pisanie stało się jej największą pasją. Dziś ma na koncie trzy wydane książki, a w prywatnym komputerze pliki z kolejnymi powieściami. 

więcej »

wywiad

„Polacy potrafią być tak samo niegodziwi, jak inni” – rozmowa z Markiem Łuszczyną, autorem książki „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”

źródło: Ksiazki WP    20-01-2017 (00:00)

Obozów było ponad 200, przewinęło się przez nie od 150 do 200 tys. ludzi. Zginęło ponad 60 tysięcy. Mowa nie o niemieckich, nazistowskich obozach zagłady, ale o polskich obozach zakładanych w pozostawionych przez Niemców kompleksach. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej w nieludzkich warunkach pracowali i umierali w nich Ślązacy, Niemcy, Żołnierze Wyklęci oraz więźniowie polityczni. Ich strażnikami, a często i katami, byli Polacy.

więcej »

wywiad

Marek Rybarczyk: „Liberalna Wielka Brytania schodzi na psy”

źródło: Ksiazki WP    19-01-2017 (00:00)

- Zabawa w narodowe maskotki kosztowała Anglików skok w przepaść Brexitu, a Polacy za czasów PiS dokonali już swoistego "Brexitu wewnętrznego" - wydaje nam się, że jesteśmy lepsi, że możemy przetrwać sami bez reform, bez gonienia zachodniego świata, w jakimś polskim skansenie i że nikt nam tu mówić nie będzie, co mamy robić - mówi autor książki „Wszystkie szaleństwa Anglików” (w sprzedaży od 19 stycznia). Marek Rybarczyk, były korespondent w Londynie i dziennikarz BBC odsłania w niej zakamarki szalonej angielskiej duszy i wartko kreśli dzieje wyspiarskiego ekscentryzmu - od epoki kultu wolności w XVIII wieku po lata 60. XX wieku. W rozmowie z Jakubem Zagalskim tłumaczy, kto stoi za szaleństwem Brexitu, jak wygląda nocne życie na Wyspach i czy po wielu latach spędzonych wśród Brytyjczyków zaraził się którymś szaleństwem. 

 

więcej »

wywiad

Co daje siłę Ewie Błaszczyk? - wywiad

źródło:    13-01-2017 (00:00)

W maju 2000 roku, 100 dni po śmierci męża Ewy Błaszczyk, Jacka Janczarskiego, ich córka, sześcioletnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę na przeziębienie. Doszło do zatrzymania krążenia. Przeżyła śmierć kliniczną. Reanimacja w Szpitalu Bielańskim przywróciła ją do życia, jednak dziewczynka zapadła w śpiączkę. Po miesiącu została przyjęta na Oddział Neurologiczny w Centrum Zdrowia Dziecka z diagnozą: „syndrom apaliczny, niedowład spastyczny czterokończynowy”. Po siedmiu miesiącach, gdy Ola odzyskała wzrok, Ewa Błaszczyk usłyszała, że musi zabrać córkę z Centrum Zdrowia Dziecka, gdyż „nie rokuje poprawy” i że powinna poszukać dla niej dobrego hospicjum.

więcej »

wywiad

Dr Mateusz Szpytma z IPN: Polska w Holokauście nie uczestniczyła ani przez chwilę

źródło: pap    02-01-2017 (00:00)

„Polacy, którzy współpracowali z Niemcami podczas eksterminacji Żydów byli zdrajcami i to nie ich dziedzictwo obciąża nas jako zbiorowość” - mówi PAP wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, autor książki „Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy”. „Polska w Holokauście nie uczestniczyła ani przez jedną chwilę” - podkreślił.

więcej »

wywiad

Jak działa na nas reklama?

źródło: Artykuł sponsorowany    30-12-2016 (00:00)

Wywiad z dr Anną Ryłko-Kurpiewską, autorką książki „Reklama jako sztuka powtórzeń”, która ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Novae Res.

więcej »

wywiad

Jesteśmy bohaterami cudzych opowieści - wywiad z Viet Thanh Nguyenem

źródło: Książka WP    23-12-2016 (00:00)

- Globalne potęgi za pomocą miękkiej siły mogą budować swój wizerunek. Państwa takie jak Wietnam czy Polska nie dysponują takimi narzędziami. W „wielkiej narracji” zarówno Wietnamczycy jak i Polacy są bohaterami cudzych opowieści – mówi Viet Thanh Nguyen, amerykański pisarz wietnamskiego pochodzenia, autor nagrodzonej Pulitzerem powieści „Sympatyk”, której głównym bohaterem jest wietnamski komunista-szpieg, lądujący w Stanach Zjednoczonych. Z pisarzem rozmawiamy o potędze hollywoodzkiej propagandy, wykrzywionym obrazie wojny w Wietnamie oraz o tym, jak ten konflikt wyglądał z perspektywy Wietnamczyków.

więcej »

wywiad

Nie wierzę w dobro i zło. Wierzę w czyny człowieka - z Lucą D'Andrea rozmawia Katarzyna Bonda

źródło: Wydawnictwo W.A.B    09-12-2016 (00:00)

- Nigdy nie napiszę „prawdziwej zbrodni”. Na początku lat 90. w moim mieście grasował seryjny morderca. Pamiętam klimat terroru. To doświadczenie nauczyło mnie szanować ból i nie bawić się prawdziwymi ludźmi – mówi Luca D’Andrea, włoski pisarz, autor powieści kryminalnej „Istota zła”. W niezwykłej rozmowie z Katarzyną Bondą, autorką takich bestsellerów jak „Okularnik” czy „Pochłaniacz”, D’Andrea zdradza swoje poglądy na współczesny kryminał, oraz okrywa tajemnice swych inspiracji i warsztatu.

więcej »

wywiad

Stopklatka z końca bankietu

źródło: Ksiazki WP    07-12-2016 (00:00)

„Wszystko, co widzieliśmy podczas przesłuchań przed amerykańskim Kongresem. Wszystko, co widzieliśmy na filmach o kryzysie, takich jak „Chciwość”, „Wilk z Wall Street” czy „The Big Short” - to samo działo się na naszym podwórku, tylko proporcje były mniejsze” - mówi Paweł Reszka, autor książki „Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy”, opowiadającej o mechanizmach sprzedaży kredytów frankowych, polisolokat i innych toksycznych instrumentów finansowych. Reszkę pytamy o to, jakim trzeba być człowiekiem, by oszukiwać klientów, jak działał system bankowy i dlaczego politycy nic nie zrobili, by ten system naprawić.

więcej »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 38 następna następna