RSS

Na receptę zapisywała uśmiech

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    02-08-2017 (00:00)

Gdyby tygrysy jadły irysy, to by na świecie nie było źle. Jej wiersze zna chyba każdy. W wieku  87 lat zmarła pisarka i poetka Wanda Chotomska.

więcej »

Tego nie wiesz o Władysławie Bartoszewskim

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    02-08-2017 (00:00)

Wypominają mu. Że nie był profesorem. No nie był. Że nosił kurtkę Wehrmachtu. Zdarzyło się. Ile razy słyszał, że został zwolniony z Auschwitz, bo poszedł na współpracę z gestapo. Ktoś nawet zamówił w archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau trzy fotografie obozowe Władysława Bartoszewskiego, więźnia numer 4427. Na potwierdzenie, że ten służył w Wehrmachcie. No cóż, więźniowie obozu często nie dostawali pasiaków, ale zużyte mundury z frontu. W książce ”Warto być przyzwoitym” pisał: ’Kurtka należała zapewne do rannego albo zabitego żołnierza niemieckiego, bo miała na sobie jeszcze ślady krwi. Przeleciało mi przez głowę: żołnierz zginął, a jego kurtka posłuży za opakowanie dla żyjącego trupa. To nieźle’.
A, że profesor. Sam nigdy się tak nie tytułował. Ale odkąd w latach 80. otrzymał w Bawarii tak zwaną profesurę gościnną zaczęto się do niego zwracać właśnie per Profesorze. Zasłużył na to swoją wiedzą, mądrością, drogą jaką konsekwentnie szedł przez życie. Zawsze z Polską przed oczami i w sercu. Nigdy dość wspomnień o Nim. Wyszły właśnie dwie książki. Najlepiej nie zastanawiać się, którą wybrać, ale sięgnąć po obie.

więcej »

Miłość, która potrafi przetrwać pokolenia. Przeczytaj przedpremierowo fragment książki: Zapomniany pokój

źródło: WP Książki    01-08-2017 (00:00)

Nowy Jork. Trzy epoki, trzy historie, trzy kobiety. Każda uderzająco piękna. Każda zakochuje się w mężczyźnie, z którym nie ma szans na szczęśliwy związek. I każda będzie próbowała łamać konwenanse. Odkryj co je łączy. Przeczytaj przedpremierowo fragment książki ”Zapomniany pokój”, którą napisały trzy cenione pisarki: Beatriz Williams, Lauren Willing i Karen White.

więcej »

O człowieku, który jadł szczury. I inne opowiadania

źródło: WP Książki    01-08-2017 (00:00)

– Filipowicz jest obserwatorem tak czułym i tak wnikliwym, że trudno wychodzi się z jego opowiadań. Po tej podróży współczesna literatura może się wydać rozczarowująca – napisała we wstępie do książki Justyna Sobolewska. To ona dokonała wyboru tekstów do ”Mojej kochanej, dumnej prowincji”. Filipowicz, wieloletni partner Wisławy Szymborskiej, był mistrzem krótkich form prozatorskich, mikropowieści i opowiadań. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych. W jego książkach pisanych po wojnie można znaleźć wiele tekstów nawiązujących do przeżyć z tego  traumatycznego okresu. Przedpremierowo prezentujemy jeden z nich.

więcej »

Kiedy rodzeństwo spotyka się po latach, między nimi staje przeszłość...

źródło: WP Książki    31-07-2017 (00:00)

Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach, ma więc być wyjątkowy. Przeczytaj powieść, którą zachwyciła się Zadie Smith!

więcej »

ONR uderza wierszem

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    31-07-2017 (00:00)

ONR-owcy byli już świętymi Mikołajami w prowadzonej przez Caritas świetlicy dla dzieci. Pracowali jako wolontariusze w schroniskach, wyprowadzając psy na spacery. A w minioną niedzielę czytali na głos poezję.

więcej »

wywiad

Kiedy przyjdą podpalić dom. Pocztówki z powstania

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    31-07-2017 (00:00)

Na wieść o tym, że Warszawiacy stanęli do walki o wolność, Hitler kazał wymordować to miasto i zburzyć. Stawiali opór przez długie 63 dni, słabo uzbrojeni, wobec ogromnej przewagi wroga. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Godzina ”W” zmieniła nie tylko życie tych, którzy 73 lata temu, 1 sierpnia stawili opór hitlerowskim okupantom. Powstanie Warszawskie wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Warszawiaków. Wiktor Krajewski oddał im głos. Tak  powstały ”Pocztówki z powstania”. – Ja tylko kradnę cudze wspomnienia i niosę je dalej – mówi. Te wspomnienia pomagają przetrawić ból i zrozumieć dlaczego ten fragment historii budzi w nas wciąż tak silne emocje.

więcej »

Hillary Clinton opowie o przegranej kampanii w "najbardziej osobistej książce". Szczere wyznanie czy chęć zarobienia kilku milionów dolarów?

źródło: Guardian    28-07-2017 (00:00)

- W przeszłości często czułam, że muszę być bardzo ostrożna w życiu publicznym. To było jak chodzenie po linie bez rozciągniętej siatki zabezpieczającej. Tym razem jednak zmniejszam czujność i opuszczam gardę – mówiła Hillary Clinton w zapowiedzi "najbardziej osobistej książki" w swoim dorobku. Publikacja o wymownym tytule "What Happened" ("Co się stało") ukaże się we wrześniu.

więcej »

zaproszenie

Michał Witkowski szoł

źródło: WP Książki    28-07-2017 (00:00)

Michał Witkowski, kronikarz Polski z pozłotka, dykty i blachy falistej, powraca w wielkim stylu. W swojej najnowszej powieści, której premiera zapowiadana jest na jesień, stworzył nową baśń o tej Innej. Witkowski pisarz i performer nigdy nie przestaje być sobą. Ale tym razem, już na pierwszy rzut oka widać, że obok absurdalnego poczucia humoru i groteski w jego przemyśleniach pojawia się nowy ton – poważny, miejscami gorzki. Jest okazja na przedpremierowe spotkanie z autorem.

więcej »

Tytan pióra, który został szpiegiem

źródło: pap    28-07-2017 (00:00)

205 lat temu urodził się Józef Ignacy Kraszewski - tytan pióra, który został szpiegiem. Jako autor ponad 600 książek, w tym 232 powieści, Józef Ignacy Kraszewski uchodzi za rekordzistę w polskiej literaturze. Właśnie przypada 205 rocznica urodzin tego pisarza i publicysty, który pod koniec życia został szpiegiem na usługach francuskiego wywiadu.

więcej »