RSS

Artur Chmielewski: im mniejsza grupka Polaków, tym więcej poglądów sprzecznych ze sobą

źródło: Ksiazki WP    29-03-2017 (00:00)

- Nie podzielam zdania, że w sytuacjach kryzysowych potrafimy się jednoczyć – mówił w programie #dzieńdobryWP Artur Chmielewski, autor książki „Achromatopsja”. - Staram się patrzeć obiektywnie na nasze społeczeństwo i wydaje mi się, że „Achromatopsja” jest pełna odniesień do bieżącej sytuacji.

więcej »

Bądźmy szczerzy. Trailer Spider-Mana jest do kitu

źródło: Ksiazki WP    29-03-2017 (00:00)

Spider-Man w końcu na poważnie zawita w filmowym uniwersum Marvela. To dobre wieści. Złe są takie, że pierwszy zwiastun „Homecoming” równie dobrze mógłby być zapowiedzią „Iron Mana 4” – a w najlepszym razie „Iron Man vs. Spider-Man”.

więcej »

''Stąpając po cienkim lodzie'': jeśli zaczytujecie się w kryminałach Camilli Läckberg i Pauli Hawkins – to coś dla Was!

źródło: materiały prasowe wydawcy    28-03-2017 (00:00)

W marmurowym korytarzu mieszkania znanego biznesmena znaleziono bestialsko zamordowaną kobietę. Ofiarę pozbawiono głowy… Tymczasem charyzmatyczny i kontrowersyjny przedsiębiorca znika bez śladu. Kim jest ofiara? A kim psychopatyczny morderca posługujący się maczetą?

więcej »

wywiad

Książka zawsze wygra z grą wideo. Wywiad z Brandonem Sandersonem

źródło: Mateusz Witkowski    28-03-2017 (00:00)

„Trudno dziś określić, które przekazy medialne są prawdziwe, a które składają się ze sfabrykowanych faktów” - mówi Brandon Sanderson, autor kilkudziesięciu powieści  i opowiadań fantasy/science-fiction. Właśnie ukazał się polski przekład pierwszego tomu przygód Alcatraza Smedry’ego, niezwykłego chłopca, który staje do walki z mrocznymi Bibliotekarzami odpowiedzialnymi za powszechną dezinformację. Z tej okazji rozmawiamy z twórcą cyklu o mediach, dojrzewaniu, literaturze i… obuwiu.

więcej »

Nastoletnia Jane Austen wymyśliła sobie dwóch mężów. Pisarka sfałszowała kościelne dokumenty

źródło: Ksiazki WP    28-03-2017 (00:00)

Motywy małżeńskie i problemy społeczne wynikające z zamążpójścia to nieodzowny element prozy Jane Austen. Autorka „Dumy i uprzedzenia”, „Rozważnej i romantycznej” czy „Mansfield Park” często sięgała po tego typu tematy, choć sama nigdy nie była mężatką. Tak przynajmniej sądzono, zanim odkryto pewien ciekawy zapis w parafialnym archiwum, gdzie pojawia się wzmianka o dwóch mężach Austen.

więcej »

wywiad

Uciec od współczesności - Agnieszka Janiszewska o "Alei starych topoli" (Wydawnictwo Novae Res)

źródło: Artykuł sponsorowany    28-03-2017 (00:00)

„Aleja starych topoli” to już druga powieść obyczajowa z historią w tle autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, opublikowana przez wydawnictwo Novae Res. Opinie o pierwszym tytule, „Szepty i tajemnice”, utwierdziły ją w przekonaniu, że warto pisać dalej. Kolejny raz autorka cofa się do przełomu wieków XIX i XX, gdzie inna była ludzka mentalność i obowiązywał kodeks honorowy. Zafascynowana tamtymi czasami, z ich odmienną od współczesnej wrażliwością, przedstawia dzieje rodzin Celiowskich i Więckowskich, toczące się w ziemiańskim dworku, w przedwojennej Warszawie i w Paryżu tamtych czasów – mieście sztuki i miłości.

więcej »

Patti Smith kupiła dom swojego idola z młodości, Artura Rimbauda

źródło: Ksiazki WP    27-03-2017 (00:00)

W lutym tego roku amerykańska ikona punk rocka drugiej połowy lat 70. i wielka fanka twórczości Artura Rimbauda odbierała we Francji medal Grand Vermeil. Nie był to jedyny powód wizyty w Paryżu, gdyż w tym samym czasie wokalistka zakupiła replikę domu Rimbauda, znajdującą się w rodzinnej miejscowości poety, Roche.

więcej »

11 lat temu zmarł Stanisław Lem - pisarz, futurolog, filozof

źródło: pap    27-03-2017 (00:00)

11 lat temu zmarł Stanisław Lem pisarz science fiction, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestię techniki, natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem.

więcej »

Rosja ma nowego Rasputina

źródło: Rzeczpospolita    24-03-2017 (00:00)

Faszysta, okultysta, szaleniec – to tylko niektóre słowa, jakimi opisywany jest Aleksander Dugin. Geopolityk byłby zapewne jednym z setek tysięcy niegroźnych fantastów, gdyby nie to, że jego słowa o eurazjatyckim imperium pod wodzą Moskwy słuchane są z uwagą w rosyjskim sztabie generalnym, a nawet na Kremlu.

więcej »

Tadeusz P. Rutkowski, historyk: decyzja o wyjściu Armii Andersa z ZSRS była nieunikniona

źródło: pap    24-03-2017 (00:00)

Decyzja o wyjściu Armii Andersa z ZSRS była nieunikniona, ponieważ polscy żołnierze nie chcieli być w ZSRS, na ewakuację naciskali Brytyjczycy, a i Sowieci nie byli zainteresowani ich obecnością, ze względu na plany Stalina wobec Polski – mówi dr hab. Tadeusz P. Rutkowski z IH UW, autor książek „Spętana Akademia. Polska Akademia Nauk w dokumentach władz PRL”, „Razem o wolność. Sojusz polsko – ukraiński 1920 r. Teka edukacyjna” czy „Stanisław Kot. Między nauką a polityką” . 24 marca 1942 r. gen. Władysław Anders rozpoczęła się ewakuacji armii na Bliski Wschód.

więcej »