Trwa ładowanie...

W sierpniu przenosimy stolicę do Szczebrzeszyna

Oferta festiwali literackich jest tego lata imponująca. Ale tylko w Szczebrzeszynie od 8 do 16 sierpnia będzie można spotkać wielkich pisarzy w kameralnym otoczeniu urzekającego pięknem przyrody Roztocza.

W sierpniu przenosimy stolicę do SzczebrzeszynaŹródło:
d14fgam
d14fgam

Idea festiwalu ”Szczebrzeszyn” narodziła się kilka lat temu. Jego pomysłodawcą jest Piotr Duda, urodzony w okolicach Szczebrzeszyna animator i menadżer kultury, obecnie związany z Teatrem Mazowieckim w Warszawie.

- Moje marzenie spełniło się dzięki przypadkowemu spotkaniu kilku zaprzyjaźnionych osób, pasjonatów kultury, którzy teraz współtworzą Festiwal Szczebrzeszyn. Tomasza Brzozowskiego - wydawcy i założyciela Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu, Elżbiety Szymańskiej związanej z Teatrem Mazowieckim i Tomasza Pańczyka, pochodzącego ze Szczebrzeszyna twórcy portalu www.szczebrzeszyn.net - wspomina Piotra Duda. – Może nieco prowokacyjną nazwę festiwalu „stolica języka polskiego” wymyślił Tomasz Brzozowski – dodaje.
Szczebrzeszyn leży w sercu Roztocza, nazywanego „Krainą Poetów” lub polską Toskanią. Jego nazwę utrwalił w swoim wierszu Jan Brzechwa, który zyskał status nieformalnego patrona festiwalu. Aż się prosiło, by przenieść tam stolicę literackiej Polski – mówi T. Brzozowski.

Festiwal „Szczebrzeszyn” to oferta dla osób zmęczonych wielkomiejskim blichtrem i natłokiem wielkoformatowych komercyjnych imprez, spragnionych spokoju i wrażeń artystycznych oraz spotkań z inspirującymi osobowościami świata kultury. - Wakacje i lato, sprzyjają niespiesznej lekturze. Wykorzystajmy to! – namawiają organizatorzy.

Ich ambicją jest, by nazwa Festiwalu stała się wyznacznikiem jego jakości i poziomu artystycznego. Nieprzypadkowo do udziału w pierwszej edycji zostali zaproszeni uznani polscy pisarze ze starszego i młodszego pokolenia, m.in.: Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Ryszard Krynicki, Marek Bieńczyk, Grażyna Plebanek, Anna Janko, Ziemowit Szczerek, Jakub Żulczyk. Wśród gości nie zabraknie cenionych językoznawców - prof. Jerzego Bralczyka i dr hab. Katarzyny Kłosińskiej oraz wybitnych aktorów, w tym: Mai Komorowskiej, Stanisławy Celińskiej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Katarzyny Herman, Karoliny Gorczycy, Stefana Szmidta, Mariusza Bonaszewskiego, Adama Woronowicza, Przemysława Bluszcza. Z Londynu przyjedzie też historyk i pisarz Adam Zamoyski.

- Chcielibyśmy, by w niedalekiej przyszłości Szczebrzeszyn stał się jednym z ważniejszych miejsc nie tylko w województwie lubelskim, ale na kulturalnej mapie Polski – mówi Piotr Duda.
Szczegółowy program pierwszej edycji Festiwalu Szczebrzeszyn na stolicajezykapolskiego.pl .

d14fgam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14fgam