RSS

W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla

11-12-2007 | pap

Logo dostawcy
  A A A
W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla
Inne
W sali filharmonii w Sztokholmie odbyła się w poniedziałek uroczystość wręczenia tegorocznych Nagród Nobla.

Złote medale i dyplomy wręczał laureatom król Szwecji Karol XVI Gustaw, czemu towarzyszyły fanfary i przemówienia członków noblowskich komitetów w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, ekonomii i literatury.

ZOBACZ FOTOGRAFIE Z WRĘCZENIA NAGRÓD NOBLA


Najstarsi tegoroczni laureaci – zdobywczyni nagrody w dziedzinie literatury, 88-letnia Brytyjka Doris Lessing i jeden z trzech odznaczonych nagrodą ekonomiczną, 90-letni Amerykanin Leonid Hurwicz – nie mogli z powodów zdrowotnych przybyć do Sztokholmu. Nagrody swe odbiorą na odrębnych uroczystościach w Londynie i w amerykańskim stanie Minnesota.

Jak zaznaczył w przemówieniu przewodniczącyNoblowskiego Komitetu Literatury Akademii Szwedzkiej Per Waestberg, Lessing uosobiła rolę kobiety w XX stuleciu.
– Wiek nie jest w literaturze problemem. Jest pani na zawsze młoda i mądra, stara i buntownicza – zwrócił się do Lessing Waestberg.

Francuz Albert Fert i Niemiec Peter Gruenberg otrzymali tegoroczną nagrodę w dziedzinie fizyki za odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu (GMR). Jak zaznaczył w laudacji członek komitetu noblowskiego Boerje Johansson, można z pełnym usprawiedliwieniem powiedzieć, że zjawisko to ma zasadnicze znaczenie dla nowoczesnej rewolucji w technologii informacyjnej.

Tegoroczną nagrodą w dziedzinie chemii wyróżniony został Niemiec Gerhard Ertl za swe badania reakcji chemicznych na powierzchniach ciał stałych, zaś nagrodą z fizjologii i medycyny Amerykanie Mario Capecchi i Oliver Smithies oraz Brytyjczyk Martin Evans za odkrycia umożliwiające manipulowanie genami myszy.

Amerykanie Eric Maskin, Roger Myerson i wspomniany już Hurwicz - najstarszy laureat w dziejach Nagród Nobla - wyróżnieni zostali w dziedzinie ekonomii za badania nad tym, jak osobista wiedza i dbałość o własne interesy wpływają na postępowanie ludzi na rynku i w innych sytuacjach społecznych - np. przy głosowaniu w wyborach i przy negocjacjach płacowych.

Z tegoroczną nagrodą w każdej z dziedzin związana jest premia pieniężna w wysokości 10 mln koron (1,6 mln dolarów), którą rozdziela się wśród ewentualnych współlaureatów. Każdy z odznaczonych otrzymuje ponadto złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i ozdobny dyplom.

Tagi: NAGRODA, nagród, nobla, SZWECJA, wręczenie

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~krzychu [2007-12-11 00:00]

3/4 tych amerykanów ma obywatelstwo USA, a korzenie z całego świata ; ] nie dziwi was ze co najlepsi z Polski są wyłapywani przez takie koncerny które miazdzą wynagrodzeniami konkurencje? przeciez to wiadomo nie od dzis, ze tak jak i na np olimpiadzie startowanie w zawodach pod barwą któregokolwiek z państw, nie jest jednoznaczne z posiadaniem korzeni i bycia rodowitym amerykanem ; ] PS: nie dziwie sie ze USA zgarnia wiekszosc Nobli, sorki, ale tam gdzie kasa tam i postep, bo z tego co widze po funduszan wykładanych na polską naukę i granty naukowe, to jeszcze dłuugo nie doscigniemy krajów nowego swiata.. chyba ze ludzie zyjący ideami nie sprzedadzą się i będą za marne grosze, kombinując na lewo prawo i gdzie sie da.. będą kontynuowac pasję i odkrywac to co innym jeszcze się nie udało.. jestem na II roku studiów biologii, niestety dzis przyszlosc nie kroi się w różowych barwach.. praca naukowa usiana jest wybojami i tylko idealisci wierni swej pasji będą kontynuowac badania prowadzące nas do rozwoju.. pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Norka [2007-12-11 00:00]

Nie dziwi mnie wcale, dlaczego naukowcy są zwabiani do Ameryki. Tam zarobią pewnie 10 razy tyle co w Polsce, maja o wiele większe mozliwosci, rozwijaja swoje projekty i oby im sie tam dobrze wiodlo skoro w Polsce taka puszcza...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~oj dyzio dyzio [2007-12-11 00:00]

jak polityczna, jakby Kościół to by była niepolityczna, uważam to jest świetna sprawa!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Humanista [2007-12-11 00:00]

Tylko dlaczego ci ludzie ktorzy maja korzenie w Europie lub Azji nie pozostaja tam, a wyjezdzaja do USA?? Nad tym sie trzeba zastanowic.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Onufry82 [2007-12-11 00:00]

Oni nie mają korzeni w Europie i w Azji, Oni po prostu tam przyjechali z Europy i Azji!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dyzio [2007-12-11 00:00]

Droga Agusiu,ale wszyscy maja obywatelstwo amerykanskie.A jak jestes tak dokladna to np. czy Milosz ,Szymborska itp.nie sa polakami ,mysle ze sa i przynosza nam chwale,tak ze jak sie COS pisze to trzeba przedtem odrobine POMYSLEC

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~student [2007-12-11 00:00]

Pan Leonid Hurwicz np. nie jest Amerykaninem- jest Rosjaninem, który studiował prawo na WPiA UW

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ENGELBERT [2007-12-11 00:00]

"NOBEL" HAHAHAHAHAHA PRZYZNAJE SIE GO TYM CO PRZYCZYNIAJA SIE DO EXPANSJI TERRORYSTYCZNEHJ usa MAJACEJ NA CELU PODOPRZĄDKOWAĆ SOBIE ŚWIAT I NA NIM PASOZYTOWAĆ.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dyzio [2007-12-11 00:00]

A polacy uwazaja amerykanow za nieukow,i komu tu dawc wiare,a moze nagrody Nobla to sprawa polityczna ,jak przekonywala mnie pewna nauczycielka

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Aga [2007-12-11 00:00]

Taaa, tylko ze 3/4 tych Amerykanow ma korzenie w Europie albo Azji ;)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~witcher [2007-12-11 00:00]

pamiętacie medialną nagonkę jakim to zaszczytem dla nagrody byłoby przyznanie jej słoneczku Watykanu,papie Wojtyle?dostała ja za to Irańska bojowniczka o prawa kobiet

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~amerika [2007-12-11 00:00]

Amerykanie to potęga naukowa,zawsze zgarniają Noble z fizyki,chemii itd

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Baca ma kaca [2007-12-11 00:00]

Odpowiadam ameryce-Ameryka zgarnia zawsze Nobla z chemi i fizyki-tylko w tym roku z fizyki zgarnal francuz i niemiec a z chemi tylko niemiec-wiec cos z ta statystyka sie nie zgadza.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Strażnik [2007-12-11 00:00]

Humanista zadajesz tendencyjne pytania, albo stawiasz tendencyjny problem do rozważenia. Wyjeżdżają, bo tam dostaną kasę na kontynuacje badań i po prostu i oddadzą się temu co lubią. Ameryka płaci za te badania, a w efekcie zdibywa nowe technologie i sławę, bo większość z Noblistów to AMERYKANIE i morale rozsną. Ot co!

odpowiedz