Trwa ładowanie...
d1aev6l
Informacja prasowa
25-07-2014 17:05

Spotkanie z literaturą na Festiwalu Warszawa Singera!

W dniach 23-31 sierpnia Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa  Singera już po raz jedenasty zagości w przestrzeni stolicy.

d1aev6l
d1aev6l

Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera już po raz jedenasty zagości w przestrzeni stolicy. W tym roku, w dniach 23-31 sierpnia uczestnicy festiwalu spotkają się z nowoczesną i różnorodną kulturą żydowską. Szczególnie wiele dzieje się obecnie w literaturze, która nie tylko podejmuje tradycyjne tematy, rozpamiętuje kwestię II wojny światowej, ale odważnie wypowiada się na temat problemów i dylematów nowoczesnego społeczeństwa. W ramach programu literackiegp spotkamy się z dziełami dotyczącymi emancypacji kobiet i kwestii gender oraz próbą odpowiedzi na pytanie, czy tradycja nie jest przeszkodą w rozwoju. Prócz doskonale znanych klasyków, takich jak Szulz, Perec, Szolem Alejchem, publiczność będzie miała okazję poznać żydowski komiks czy podyskutować o sztuce współczesnej.

Program literacki festiwalu będzie realizowany w kilku równolegle prowadzonych cyklach spotkań. Szczególnie ciekawie przedstawia się projekt czytań performatywnych. To tutaj będziemy mieli okazję spotkać się z wybitnymi, współczesnymi tekstami pisarzy, którzy na co dzień podejmują tematy zakorzenione w kulturze żydowskiej. 21 sierpnia jako pierwsza z cyklu zostanie zaprezentowania sztuka wielokrotnie docenianej izraelskiej autorki Savyon Liebrecht Po chińsku do Ciebie mówię. Tekst opowiada o spotkaniu z trudną przeszłością wojenną. Za reżyserię i opracowanie muzyczne odpowiedzialny jest Paweł Paszta, doskonale znany publiczności teatralnej. (16.00, Teatr Żydowski). Savyon Liebrecht będzie ponadto gościem festiwalu. Spotkanie z pisarką stanowić będzie niecodzienną okazję do poznania jej warsztatu pracy, inspiracji i wrażliwości. (Austriackie Forum Kultury, 31.08, godz. 13.00).

(img|497791|center)

Kolejną propozycją programu będzie lektura tekstu pisarki Hadar Galron (Izrael). Sztuka Mykwa – w reżyserii Karoliny Kirsz – opowiada historię kilku izraelskich kobiet, zadaje trudne pytania o ich miejsce w społeczeństwie, a także o rolę tradycji i prawo do buntu przeciwko niej. (25.08. Teatr Żydowski, godz. 21.00). Podczas czytania komiksu Kot Rabina autorstwa Joanna Sfara (Francja) publiczność będzie miała okazję poznać przemyślenia teologiczne pewnego nad wyraz inteligentnego zwierzaka, który nieustająco kwestionuje święte Pisma i wdaje się w poważne dyskusje z Rabinem. Reżyserię i adaptację sceniczną komiksu zawdzięczamy Jackowi Papisowi (28.08. Teatr Żydowski, godz. 19.00). W świat poezji i prawd Starego Testamentu przeniesie nas lektura opowiadań Jacoba G. Rosenberga. Midrasze i przypowieści to zbiór opowiadań opartych na doświadczeniach autora. Poszczególne historie stają się tu okazją do rozważań na uniwersalne tematy, jak sprawiedliwość, pokora, nadzieja czy głupota. Reżyseria i adaptacja Paweł
Paszta. (30.08, Austriackie Forum Kultury, godz. 17.00).

d1aev6l

Doskonałą okazją do spotkania z literaturą w najlepszym wydaniu i wykonaniu będzie cykl Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają. Publiczność Festiwalu będzie miała okazję usłyszeć klasykę literatury żydowskiej w znakomitym aktorskim wykonaniu. 23 sierpnia jako pierwszy swoją interpretację twórczości Iccoka Lejbusza Pereca przedstawi Włodzimierz Press, aktor filmowy i teatralny (Teatr Żydowski, godz. 12.00). Anna Polony, wybitna aktorka związana z Teatrem im Słowackiego w Krakowie, przywoła Sklepy Cynamonowe Brunona Schulza (24.08. Teatr Żydowski, godz 12.30). W ramach cyklu spotkamy się również z Jerzym Stuhrem, który przeczyta fragmenty prozy Icchoka Baszewisa Singera, a Olgierd Łukaszewicz przedstawi własną interpretację utworów Szolema Alejchema (30.08, Teatr Żydowski, godz.12.00).

Żydowski Salon Literacki, to propozycja spotkań ze znaczącymi twórcami i ich dziełami. To także okazja do wysłuchania kulisów powstawania niektórych dzieł, czy możliwość konfrontacji z opiniami na ich temat. Cykl inauguruje spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim, pisarzem, poetą i publicystą, a także znawcą dziejów kabaretów warszawskich. W swobodnej formie opowie zarówno o swoich publikacjach ukazujących się w ostatnich latach, jak i historii kabaretów. (23.08, Klub Mamele, godz.18.30). Kolejne spotkanie zatytułowane Irena Gelblum Conti di Mauro poświęcone będzie łączniczce z getta warszawskiego, późniejszej polsko-włoskiej dziennikarce. Poprowadzi je Remigiusz Grzela, poeta, prozaik i dziennikarz, autor ukazującej się jesienią książki Wybór Ireny, która w sposób szczegółowy przedstawi życie Ireny Gelblum. ( 25.08. Teatr Żydowski, godz. 17.00). W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego spotkamy się również z Bellą Szwarcman-Czarnotą. Księga kobiet – kobiety Księgi – to zbiór opowieści, dzięki którym możemy
poznać kobiece spojrzenie na religię judaistyczną i Torę. Dyskusja wokół tej pozycji w ciekawy sposób przedstawia feministyczną perspektywę spojrzenia na tradycję żydowską. (30.08, Austriackie Forum Kultury, godz.13.00). 31 sierpnia spotkamy się, by wspólnie z Andą Rottenberg, znaną kuratorką sztuki współczesnej oraz Dorotą Jarecką by porozmawiać o książce Rottenberg. Już trudno. Bohaterka i autorka wywiadu-rzeki opowiedzą nam o kulisach pracy i powstawaniu tej niezwykłej książki. (Teatr Żydowski, godz. 15.00).

Z myślą o miłośnikach słowa poetyckiego organizatorzy przygotowali specjalny program Przystanek Poezja. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną wiersze takich twórców, jak: Debora Vogel – autorka kilku tomów poetyckich oraz tomu montaży prozatorskich pt. Akacje kwitną. Przyjaciółka i partnerka intelektualna Brunona Schulza, to w listach do niej powstawała pierwsza wersja Sklepów Cynamonowych. (31.08, Restauracja Pasadena, godz. 14.30). Irena Klepfisz – poetka genderowa, działaczka organizacji feministycznych i lesbijskich, (29.08. godz 17.00), Hadassa Rubin – polsko-izraelska poetka i działaczka, redaktorka Jidisze Szriftn, (30.08. JCC Warszawa, godz. 14.00). Przystanek Poezja to również spotkanie z twórczością Bożeny Keff, poetki, pisarki i eseistki, wykładowczyni Gender Studies na UW. Utwór o Matce i Ojczyźnie zaprezentowany podczas festiwalu, to opowieść o splataniu się historii małej, domowej z tą wielką, która determinuje życie całych narodów. (31.08. Teatr Żydowski, godz 12.30).

W programie literackim znajdą się również wykłady i spotkania warsztatowe dotyczące literatury jidysz oraz ważkich kwestii dyskutowanych obecnie w dziedzinie literatury żydowskiej. Na spotkanie z Miriam Kainy (Izrael) pod tytułem Płeć pod okupacją dotyczące feminizmu i jego ekspresji w Izraelu zapraszamy 27 sierpnia do Austriackiego Forum Kultury na godzinę 18.00.

d1aev6l

Opowieść o Zuzannie Ginczance – niezwykle utalentowanej poetce, skamandrytce – przybierze formę spektaklu poetycko-muzycznego. Poezja przyjaciółki Tuwima i Gombrowicza w połączeniu z muzyką i animacją złoży się na niecodzienny spektakl będący hołdem dla tragicznie zmarłej artystki. (29.08. Teatr Żydowski, godz 17.30).

Festiwal poprzez przybliżanie klasyki literatury w sposób szczególny stara się rozwijać i pielęgnować kulturę literacką. Mówiąc o literaturze nie można nie zwrócić uwagi na książki i ich materialny byt. 24 sierpnia w ramach pikniku na Placu Grzybowskim podczas akcji „Zaadoptuj książkę” będziemy mieli okazję wymieniać i przygarniać książki, które dzięki nowym właścicielom zyskają drugie życie. Książka to obiekt wymagający szacunku, przedmiot z którym możemy być emocjonalnie związani, który winniśmy otoczyć opieką. To również nieocenione źródło inspiracji, potrafiące poszerzyć nasze horyzonty. Ocalając je przed wyrzuceniem, ocalamy niepowtarzalny świat zamknięty w druku. W dobie szybkiej konsumpcji, bezinteresowna wymiana wspiera sposób myślenia i postępowania, w którym wiedza ważniejsza jest niż zysk. Akcja „Zaadoptuj książkę” doskonale wpisuje się w ideę festiwalu jako miejsca wymiany myśli, nauki, otwartości i spotkania z przeszłością, bez której nie jest łatwo zrozumieć teraźniejszość.


Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, powstała w Warszawie w 1988 roku. Jej założycielką i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer, aktorka, reżyser. Celem fundacji jest ocalenie przed zapomnieniem bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej. Fundacja realizuje wiele projektów kulturalnych i edukacyjnych: kursy i seminaria języka i kultury jidysz, ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Historia i kultura Żydów polskich”, „Na wspólnej ziemi” od 1993 r.), programy edukacyjne dla dorosłych (m.in. powołała Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty), działalność wydawniczą (m.in. publikacja „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie”, album „I ciągle widzę ich twarze….”). Na apel Fundacji ogłoszony w 1994 roku nadesłano ponad 9000 fotografii Żydów polskich, z których powstała wystawa „I ciągle widzę ich twarze” pokazana w 50 muzeach na całym świecie. Od 2004 r. Fundacja organizuje coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w czasie którego odbywają się
koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty i debaty poświęcone kulturze żydowskiej.

d1aev6l

Fundacja Shalom angażuje się w wiele działań o charakterze społecznym, organizuje uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia w historii polskich Żydów m.in. rocznice Marca’68 na Dworcu Gdańskim, obchody rocznic Powstania w Getcie Warszawskim, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzięki Fundacji odrestaurowano Pomnik Bohaterów Getta i wzniesiono Pomnik J. Korczaka w Warszawie.

FESTIWAL NA KONIEC LATA

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na facebookowym profilu Festiwalu Singera.

(img|497792|center)

d1aev6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aev6l