Trwa ładowanie...
18-03-2015 11:40

Ib Melchior nie żyje

Zmarł Ib Melchior, pisarz, scenarzysta i reżyser, który w latach 60. XX wieku przeniósł na ekran dwa klasyki literatury („Robinson Crusoe on Mars” oraz „Time Travelers"). Miał 97 lat.

Ib Melchior nie żyjeŹródło:
dr3b6bv
dr3b6bv

Zmarł Ib Melchior , pisarz, scenarzysta i reżyser, który w latach 60. XX wieku przeniósł na ekran dwa klasyki literatury („Robinson Crusoe on Mars” oraz „Time Travelers"). Miał 97 lat.

Melchior, który wielokrotnie wspominał, że to właśnie on odpowiada za pomysł przebojów telewizyjnych takich jak „Lost in Space” czy Star Trek zmarł w ostatnią sobotę z przyczyn naturalnych w swoim domu w zachodniej części Hollywood. O tym smutnym fakcie rodzina poinformowała media z kilkudniowym opóźnieniem.

Pochodzący z Kopenhagi Melchior był współautorem scenariusza do filmu „Robinson Crusoe on Mars”, opartym na osiemnastowiecznej powieści przygodowej Daniela Defoe. Produkcja została wyreżyserowana przez Byrona Haskina, a główne role zagrali Paul Mantee, Victor Lundin, Adam West... oraz małpka imieniem Mona.

Kolejną adaptacją – tym razem dzieła H. G. Wellsa – był film „The Time Travellers”. Powieść napisana w 1895 roku opowiadała o podróżnikach w czasie, którzy z końcówki XIX wieku przenoszą się do roku 2071. Dziełami jakie również wyszły spod ręki Melchiora i znalazły uznanie wśród widzów amerykańskiej telewizji były: "The Angry Red Planet" (1959), "Reptilicus" (1961) oraz "Journey to the Seventh Planet" (1962).

dr3b6bv

Ib Melchior ma na swoim koncie również kilka dobrze przyjętych powieści. Do tej grupy należą ''Code Name: Grand Guignol'', ''Eva'', ''The Haigerloch Project'', ''The Marcus Device'' oraz ''Order of Battle: Hitler's Werewolves''. W dorobku pisarza znalazły sie nie tylko fikcja literacka, ale również literatura historyczna: "Quest: Searching for Germany's Nazi Past", "Lauritz Melchior: The Golden Years of Bayreuth" oraz "Case by Case: A U.S. Army Counterintelligence Agent in World War II". Ta ostatnia jest o tyle istotna, że dotyczy służby kontrwywiadowczej Stanów Zjednoczonych, w której to Melchior pracował w okresie II wojny światowej.

Następne lata twórczości nie należały do najprzyjemniejszych. Problemy natury prawnej pojawiły się w związku z serią „Lost in Space”, której twórcy – Irwinowi Allenowi – Melchior zarzucał plagiat. Swoją batalię przedstawił w jednym z rodziałów książki „A Sci-Fi Swarm and Horror Horde: Interviews With 62 Filmmakers”.

Twierdził również, że stworzył serial telewizyjny o "statku kosmicznym, który przemierza przestrzeń w poszukiwaniu nowych cywilizacji”, a swój projekt przedstawił producentom. Był niezwykle zaskoczony i rozczarowany, gdy niedługo po tym dowiedział się, że w amerykańskiej telewizji pojawił się „Star Trek”.

dr3b6bv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3b6bv