RSS

Felietony

Ułomność superbohatera - Jakub Zagalski

29-03-2017

Clint Barton nie ma supermocy czy technologicznie zaawansowanej zbroi, co wcale nie przeszkodziło mu w dołączeniu do grupy Avengers. Przez ponad pół wieku obecności w popkulturze bohater znany głównie jako Hawkeye doczekał się wielu wcieleń i interpretacji, choć nie da się ukryć, że najnowsza, wykreowana na potrzeby cyklu Marvel Now (2012-2015) inkarnacja Bartona wzbudza największy zachwyt czytelników.

tytuł książki: Hawkeye – Moje życie to walka, tom 1. Marvel Now

Nie dać się wytępić - Marcin Mroziuk

28-03-2017

To właśnie „Maus” jest jednym z tych dzieł, które sprawiły, że komiks przestał być postrzegany jako medium gorszego gatunku. Na taki odbiór miało wpływ nie tylko uczynienie tematem tej powieści obrazkowej przeżyć Żyda, który ocalał z Holocaustu, ale przede wszystkim sposób, w jaki Art Spiegelman przedstawił tę historię. Z kolei nowe, zbiorcze wydanie obu części komiksu to doskonała okazja, aby przekonać się, jakie wrażenie „Maus” wywiera po upływie ćwierćwiecza od swego powstania.

tytuł książki: Maus. Opowieść ocalałego

Inne spojrzenie na koniec świata - Marcin Mroziuk

27-03-2017

W „Roku Potopu” Margaret Atwood zabiera czytelników ponownie do świata znanego ze znakomitej powieści „Oryks i Derkacz”, gdzie niemal cała ludzkość została zgładzona przez błyskawicznie rozprzestrzeniającą się zarazę. Nie otrzymujemy tutaj jednak zwykłej kontynuacji historii Jimmy'ego i Derkaczan, lecz będziemy mogli spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na zdarzenia, których zasadniczy przebieg poznaliśmy w poprzedniej części trylogii „MaddAddam”.

 

tytuł książki: Rok Potopu

Nieustraszona i niepokonana kapitan Blue - Dorota Tukaj

27-03-2017

Od początku wiadomo było, że cykl „Złoty wiek” to przedsięwzięcie zakrojone co najmniej na kilka, jeśli nie kilkanaście lat, i co najmniej na kilka tomów; na podstawie prostego rachunku można było wnioskować, że skoro w pierwszym z nich przedział czasowy wydarzeń obejmował niecałe 20 lat, to cały wiek da się zawrzeć w pięciu, góra sześciu. Dziś wiemy, że to szacunek mocno zaniżony, bo pięć tomów mamy już za sobą, a akcja dobrnęła dopiero do roku 1945. Wojennym losom rodu Lauritzenów poświęcił Guillou aż dwie części sagi: „Uciec przed prawdą” i najnowszą „Niebieską Gwiazdę”.

tytuł książki: Niebieska Gwiazda

Burzenie pomnika - Jakub Zagalski

26-03-2017

Jeph Loeb i Tim Sale w swojej „kolorowej” i powszechnie cenionej serii brali na warsztat Spider-Mana, Daredevila i Hulka, łącząc w nietuzinkowy sposób estetykę origin story z wątkiem obyczajowym, w którego centrum zawsze znajdowała się jakaś kobieta. „Kapitan Ameryka: Biały” przełamuje ten schemat, bo chociaż zamysł całej historii jest podobny do wcześniejszych komiksów Loeba i Sale'a, to podstawową różnicą jest zamiana wątku romantycznego na opowieść o męskiej przyjaźni.

tytuł książki: Kapitan Ameryka: Biały

Odpływająca wyspa NRD - Katarzyna Zielińska

24-03-2017

Ciała topielców. Coś mówią, ale jest to tylko szum bez znaczenia, nie niosący żadnej informacji. Nikt też ich nie słucha. Uciekinierzy drogą morską z NRD rozpływają się w niebycie, bezimienni, bez tożsamości, bez rodzinnej przynależności. Nikt o nich nie pyta, nie zgłasza faktu ich zaginięcia na policji. Niemcy mają teraz o wiele ciekawsze zajęcie: ich kraj właśnie się jednoczy.

tytuł książki: Kruso

Szału nie ma, nie porywa - Roksana Krysa

20-03-2017

Tabitha, Em i Bridge przyjaźnią się od zawsze. Jak to nastolatki, wspólnie przeżywają pierwsze miłości, problemy szkolnej codzienności, podejmują wyzwania wieku dorastania, które stają się coraz trudniejsze. Wyznają zasadę, by nigdy się ze sobą nie kłócić. Ale czy da się tego dokonać, będąc nastolatką? Dziewczyny różnią się od siebie niemal wszystkim, a każda z nich – poza problemami swojego pokolenia - musi się zmierzyć również z własnym, małym światem.

tytuł książki: Całkiem obcy człowiek

Otwarta miłość - Roksana Krysa

16-03-2017

Powieści Diane Chamberlain to zawsze niezwykły tygiel emocjonalny. Opierają się zazwyczaj na tych samych motywach – miłości, rodziny, tajemnicy, dzieci, nieustabilizowanych uczuci, niepewności. Mimo to za każdym razem porywają tak samo, generują nowe przemyślenia, skłaniają do dyskusji na trudne, ale wciąż żywe, ponadczasowe tematy. I tym razem nie jest inaczej. „Jak gdybyś tańczyła” to niełatwa, a zarazem piękna powieść o miłości, zrozumieniu i rodzicielstwie, dorastaniu i oswajaniu śmierci.

tytuł książki: Jak gdybyś tańczyła

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 26 następna następna