RSS

Żałuję macierzyństwa. I co na to powiesz?

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    13-07-2017 (00:00)

Orna Donath rozmawia z kobietami, które czują żal z powodu tego, że zostały matkami. Potrafimy je zrozumieć, przyznamy, że istnieje trauma macierzyństwa, czy prędzej z oburzeniem potępimy odwracając głowy? W tej książce znajdziemy trudne pytania i niełatwe na nie odpowiedzi. To zapis doświadczeń kobiet, z którymi nie konfrontujemy się na co dzień. Bo są powszechnie uznane za niepoprawne i trzyma się je w ukryciu.

więcej »

J.K. Rowling napisała książkę na urodzinowej sukience. Ta kreacja może być warta fortunę

źródło: cnn    12-07-2017 (00:00)

W ekskluzywnym wywiadzie z Christiane Amanpour z CNN, J.K. Rowling poruszyła wątek założonej przez siebie organizacji charytatywnej Lumos. Opowiedziała również o swoich największych lękach i o tym, co skłoniło ją do podjęcia walki z problememami wynikającymi z umieszczania małych dzieci w instytucjach opiekuńczych poza rodziną. Ponadto ujawniła, że ma zanadrzu nieopublikowaną historię, którą napisała na... urodzinowej sukience i odwiesiła do szafy.

więcej »

Zaginiony. Co stało się z lotem MH370?

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    12-07-2017 (00:00)

”Dobranoc, Malaysian 370”. To były ich ostanie słowa. Wybrzmiały dziewiętnaście minut po pierwszej w nocy 8 marca 2014 roku.

więcej »

Milo Yiannopoulos pozwał niedoszłego wydawcę. Autor oskarżony o usprawiedliwianie pedofilii żąda 10 mln dol.

źródło: Guardian    11-07-2017 (00:00)

Milo Yiannopoulos, kontrowersyjny publicysta amerykańskiej alt-prawicy, nazywany "najsłynniejszym trollem" Donalda Trumpa, dopiął swego i opublikował autobiografię zatytułowaną "Dangerous" ("Niebezpieczny"). Książka miała się ukazać nakładem potężnego wydawnictwa Simon & Schuster, jednak kilka miesięcy temu doszło do zerwania umowy z inicjatywy wydawcy. Yiannopoulos złożył w tej sprawie pozew do sądu, żądając 10 mln dol. (37 mln zł).

więcej »

Jedyna powieść twórcy Jamesa Bonda dla całej rodziny

źródło: WP Książki    11-07-2017 (00:00)

Twórca agenta 007 na chwilę przesiada się z astona martina do rodzinnego kabrioletu i zaprasza na przejażdżkę. Uwaga, będzie wybuchowo!

więcej »

wywiad

To nie jest zwykła wojna

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    11-07-2017 (00:00)

”30 sekund – tyle trwała nadzieja na miłość. Od tamtej pory wszystko tylko bolało”, pisze Kubryńska w swojej nowej książce. I pyta dlaczego pozwalamy na przekraczanie naszych granic, seksizm, spychanie nas na margines świata. Kobiety są jego gorszym sortem. Są na wojnie. Wciska się nam tarczę z napisem ”Wzorowy uczeń”, a potem grzecznie zgadzamy się, by rządzili nami mężczyźni.

więcej »

Odwiedź dom zakazanych książek

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    10-07-2017 (00:00)

Monumentalna replika greckiego Partenonu stanęła w niemieckim Kassel. Argentyńska artystka Marta Minujín zbudowała kopię greckiej świątyni ze stu tysięcy zakazanych książek. Performance jest częścią festiwalu Documenta 14 Art Festival odbywającego się w Kassel.

więcej »

Joan Lee nie żyje

źródło: Ksiazki WP    07-07-2017 (00:00)

W wieku 93 lat zmarła Joan Lee. Żona Stana Lee, która była u jego boku przez 69 lat i przyczyniła się do powstania komiksowego imperium Marvela.

więcej »

Takiej miłości nie można było ukryć

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    07-07-2017 (00:00)

"Gdy Aldo Gucci, mężczyzna żonaty, po raz pierwszy ujrzał La Bella Bruna, sprzedawczynię w swoim rzymskim sklepie, stracił dla niej głowę. Nieśmiałej osiemnastolatce podporządkował całe swoje życie" pisze córka pary Patricia.Trzydzieści lat później to Bruna trzymała jego dłoń, kiedy żegnał się ze światem. "Gucci. W imię mojego ojca" to porywająca opowieść rodzinna i historia nigdy wcześniej nie opisanego romansu, który śmiało można by przenieść na ekrany kin.

więcej »

Jak naprawdę wyglądały i funkcjonowały średniowieczne polskie zamki?

źródło: twojahistoria.pl    07-07-2017 (00:00)

W potocznym wyobrażeniu średniowieczne zamki kojarzą się z budowlami obronnymi o wysokich murach najeżonych blankami, z rozmieszczonymi na ich obwodzie basztami, oraz wysokimi wieżami stojącymi na dziedzińcu. Taka forma nierzadko ma więcej wspólnego ze światem bajek niż z naszą wiedzą na temat średniowiecznej architektury.

więcej »