RSS

Kryzys Kościoła, kryzys rodziny

źródło: Rzeczpospolita    27-01-2017 (00:00)

„Najbliższy współpracownik Jana Pawła II odchodzi na emeryturę, gdy katolicyzm w Polsce znajduje się na zakręcie” – pisze Tomasz Krzyżak, dziennikarz, publicysta, autor książek biograficznych „Kolbe – Historia życia św. Maksymiliana” i „Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik”.

więcej »

wywiad

Wywiad z K.N. Haner - autorką serii ''Miłość w rytmie rocka" opublikowanej przez wydawnictwo Novae Res. "Opinie czytelniczek sprawiły, że uwierzyłam w siebie''

źródło: materiały prasowe wydawcy    25-01-2017 (00:00)

K.N.Haner to pseudonim młodej autorki, która w 2015 roku debiutowała pierwszą częścią cyklu „Miłość w rytmie rocka” pt. „Na szczycie”, wydanej przez wydawnictwo Novae Res. Opinie czytelniczek na temat książki sprawiły, że uwierzyła w siebie i pisanie stało się jej największą pasją. Dziś ma na koncie trzy wydane książki, a w prywatnym komputerze pliki z kolejnymi powieściami. 

więcej »

Politycy o określeniu "polski obóz koncentracyjny"

źródło: pap    23-01-2017 (00:00)

Posługiwanie się określeniem "polski obóz koncentracyjny" to wynik złożonej akcji, stereotypów i próba odwrócenia logiki historii - uważa prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Politycy komentowali w niedzielę użycie tego sformułowania przez media.

więcej »

Na pohybel reakcji

źródło: Rzeczpospolita    20-01-2017 (00:00)

"Lęk przed zamachami terrorystycznymi bierze się nie z powodu ich realnego zagrożenia, ale z ciągłego mielenia o nich ozorem!" – uważa pisarz i publicysta Stanisław Strasburger.

więcej »

wywiad

„Polacy potrafią być tak samo niegodziwi, jak inni” – rozmowa z Markiem Łuszczyną, autorem książki „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”

źródło: Ksiazki WP    20-01-2017 (00:00)

Obozów było ponad 200, przewinęło się przez nie od 150 do 200 tys. ludzi. Zginęło ponad 60 tysięcy. Mowa nie o niemieckich, nazistowskich obozach zagłady, ale o polskich obozach zakładanych w pozostawionych przez Niemców kompleksach. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej w nieludzkich warunkach pracowali i umierali w nich Ślązacy, Niemcy, Żołnierze Wyklęci oraz więźniowie polityczni. Ich strażnikami, a często i katami, byli Polacy.

więcej »

wywiad

Marek Rybarczyk: „Liberalna Wielka Brytania schodzi na psy”

źródło: Ksiazki WP    19-01-2017 (00:00)

- Zabawa w narodowe maskotki kosztowała Anglików skok w przepaść Brexitu, a Polacy za czasów PiS dokonali już swoistego "Brexitu wewnętrznego" - wydaje nam się, że jesteśmy lepsi, że możemy przetrwać sami bez reform, bez gonienia zachodniego świata, w jakimś polskim skansenie i że nikt nam tu mówić nie będzie, co mamy robić - mówi autor książki „Wszystkie szaleństwa Anglików” (w sprzedaży od 19 stycznia). Marek Rybarczyk, były korespondent w Londynie i dziennikarz BBC odsłania w niej zakamarki szalonej angielskiej duszy i wartko kreśli dzieje wyspiarskiego ekscentryzmu - od epoki kultu wolności w XVIII wieku po lata 60. XX wieku. W rozmowie z Jakubem Zagalskim tłumaczy, kto stoi za szaleństwem Brexitu, jak wygląda nocne życie na Wyspach i czy po wielu latach spędzonych wśród Brytyjczyków zaraził się którymś szaleństwem. 

 

więcej »

Podczas okupacji seks Polek z Niemcami był czasem jedynym sposobem na ocalenie

źródło: pap    19-01-2017 (00:00)

Dla Polek kontakty seksualne z Niemcami podczas okupacji były czasem jedynym sposobem ocalenia siebie i własnej rodziny - powiedział PAP historyk prof. Bogdan Musiał, autor książek "Na Zachód po trupach Polski", "Wojna Stalina" czy "Sowieccy partyzanci 1941-1944. Mity i rzeczywistość" Przestrzegał przed łatwym moralizowaniem w tej sprawie. "Liczyło się przeżycie" – podkreślił.

więcej »

Literatura bez literatury i nagroda za temat, czyli Paszport Polityki dla Natalii Fiedorczuk

źródło: Ksiazki WP    18-01-2017 (00:00)

Natalia Fiedorczuk napisała książkę o trudach bycia młodą matką i zmaganiach z depresją poporodową. Natalia Fiedorczuk kilka dni temu dostała za książkę o trudach bycia młodą matką i zmaganiach z depresją poporodową Paszport Polityki w kategorii „literatura”. Oba te zdania są prawdziwe i nie ma w nich teoretycznie nic kontrowersyjnego. Wątpliwości budzi jednak związek przyczynowo-skutkowy, jaki zachodzi między wspomniany faktami.

więcej »

"Wszystkie szaleństwa Anglików. Brexit i cała reszta” Marka Rybarczyka w sprzedaży od 19 stycznia

źródło: materiały prasowe wydawcy    18-01-2017 (00:00)

Marek Rybarczyk, były korespondent w Londynie i dziennikarz BBC odsłania zakamarki szalonej angielskiej duszy i wartko kreśli dzieje wyspiarskiego ekscentryzmu - od epoki kultu wolności w XVIII wieku po lata 60. XX wieku a także lata współczesnych ekscentryków: Monty Pythona, kapitana Beany i markiza Bath.

więcej »

Mariusz Szczygieł: „W Polsce za rządów PiS-u jest duszno, ale my sobie z tym poradzimy”

źródło: WP    17-01-2017 (00:00)

- Sam pracowałem kiedyś w telewizji i wiem, jak łatwo jest manipulować publicznością – mówił Mariusz Szczygieł, dziennikarz, pisarz, publicysta w programie #dziendobryPolsko. - Można manipulować w dobrą stronę i to robi Jurek Owsiak.

więcej »