RSS

Pożegnanie Wandy Chotomskiej. Rodzina podała szczegóły pogrzebu

źródło: WP Ksiazki    09-08-2017 (00:00)

Wanda Chotomska, poetka i pisarka uwielbiana przez dzieci i młodzież, zostanie pochowana na Starych Powązkach w Warszawie. O terminie pogrzebu i miejscu wiecznego spoczynku poinformowała rodzina zmarłej w nekrologu. Wanda Chotomska odeszła 2 sierpnia w wieku 87 lat.

więcej »

Mała Nina, duży kłopot

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    09-08-2017 (00:00)

Znów jest gorąco wokół tej książki. Krzyki, protesty, awantura w internecie. Dlaczego od czci i wiary odsądzana jest ta mała dziewczynka z włoskami upiętymi w czerwone kokardy? Na okładce stoi podpierając się dłońmi pod boki i mierząc w niebo uroczo zadartym noskiem. Otóż ”Mała Nina" wymyślona przez niemiecką pisarkę Sophie Scherrer i narysowana przez Maximiliana Meizolda depcze hostię.

więcej »

wywiad

Chcesz mieć dziecko? Nie spodziewaj się, że to będzie bajka

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    08-08-2017 (00:00)

Kilka lat temu nie miała nic wspólnego ze sportem. Na okładce jej książki ”Zakochaj się w bieganiu” czytam: ”Kochałam trzy rzeczy: książki, wino i imprezy, nie rozstawałam się też z papierosem. Któregoś dnia coś mi strzeliło do głowy i zapisałam się na siłownię. Rzuciłam palenie, zaczęłam się zdrowo odżywiać, a dwa lata później nawet biegać. Pod kontrolą położnych i za zgodą lekarza przez całą ciążę byłam aktywna. To właśnie dzięki miłości do sportu poznałam świetnego faceta, razem biegamy, podróżujemy z naszą małą córeczką…”. Za słodko mi.

więcej »

Ostre cięcie

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    07-08-2017 (00:00)

Pierwszy lifting na świecie wykonał doktor Hollander u polskiej arystokratki. Było to w Berlinie w 1901 roku. Nowoczesne liftingi zaczął przeprowadzać szwedzki chirurg plastyk, doktor Skooga w latach 70. ub. w. I machina ruszyła. Zawsze chcieliśmy być idealni, poprawiać naturę. Teraz, jak w najlepszej restauracji, dano nam do rąk całe menu. Można wybierać do woli. Od liftingu twarzy poprzez toksynę botulinową (popularnie zwaną botoksem), korekcję powiek, ust, nosa czy uszu, operację piersi, liposukcję czy usuwanie blizn. Jak to robić z głową? O tym jest ta książka.

więcej »

Literacki Debiut Roku: podsumowanie VI edycji konkursu organizowanego przez Novae Res [WIDEO]

źródło: materiały prasowe wydawcy    07-08-2017 (00:00)

Novae Res to wydawnictwo, któremu od początku istnienia przyświecał cel wspierania debiutantów. Jednym z narzędzi temu służących stał się konkurs Literacki Debiut Roku, który po raz pierwszy odbył się w 2012 roku, a obecnie zakończona została jego szósta edycja. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest nadesłanie niepublikowanego dotąd tekstu w języku polskim. Konkurs ma zasięg międzynarodowy.

więcej »

To było jego miłosne zaklęcie. Wydano unikatowy rękopis Baczyńskiego.

źródło: Świat Książki    04-08-2017 (00:00)

Zaczarował ją słowem. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Gorące uczucie na przekór toczącej się wojnie. Oboje byli w konspiracji. 1 sierpnia 1944 razem z innymi stanęli do walki. Najpierw zginął Krzysztof, niedługo potem Basia. On miał dwadzieścia jeden lat, ona ledwie dwadzieścia. Została poezja. Krzysztof Kamil Baczyński żył krótko, ale słowa, które zostawił, niezmiennie, tak jak kiedyś, trafiają prosto w serce. Właśnie wydano unikatowy rękopis jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

więcej »

Jakich metod używały w średniowieczu kobiety, aby udawać dziewice?

źródło: Ciekawostki Historyczne    04-08-2017 (00:00)

Średniowieczna dama, która straciła cnotę, nie miała co liczyć na żadną operację plastyczną odtwarzającą błonę dziewiczą. Ale od czego medycyna naturalna, kobiece fortele i szczypta magii? W ruch poszły zioła, pijawki i rybie pęcherze. Pomagały również udawane rumieńce, dwuznaczne przysięgi i... naiwność mężczyzn.

więcej »

Najgorsze dzielnice przedwojennej Warszawy

źródło: Ciekawostki Historyczne    04-08-2017 (00:00)

Dawna stolica to nie tylko brylowanie na salonach i przestępstwa w białych rękawiczkach. Prawdziwe zbrodnie rodziły się z nędzy, w dzielnicach, do których nawet za dnia strach było się zapuszczać. Nie można tam było ufać nawet dzieciom, wychowywanym przez ojców-złodziei i matki-prostytutki.

więcej »

Syn Donalda Trumpa pomógł ojcu wygrać wybory z pomocą wehikułu czasu. Zwolennicy fantastycznej teorii mają "niezbite dowody"

źródło: The Huffington Post    03-08-2017 (00:00)

Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednocznych był dla wielu ogromnym zaskoczeniem, a zarazem źródłem teorii spiskowych. Jedna z nich zakłada, że multimiliarder z Partii Republikańskiej miał niecodzienne wsparcie ze strony swojego 11-letniego syna Barrona, który jest w rzeczywistości... podróżnikiem w czasie. Brzmi jak fantazja internetowego trolla? Zapewne, jednak zwolennicy tej teorii mają szereg argumentów m.in. w postaci autentycznych książek z XIX wieku, w których opisano perypetie niejakiego Barona Trumpa.

więcej »

Jaki kolor ma wojna? Jest chłopiec, który ją namalował

źródło: Rachela Berkowska/WP Książki    03-08-2017 (00:00)

Rozgrywająca się w Syrii - boleśnie szczera, bo opowiadana przez czternastoletniego chłopca - jakże aktualna historia toczącej się wojny. Do czego jesteśmy zdolni w chwilach, kiedy rozpada się nasz świat? ”Dzisiaj maluję scenę na zewnątrz. Wygląda przerażająco. Widać krew, a w dali zawalony budynek. Maluję krew prawdziwą krwią” - opowiada Adam. Posłuchaj historii chłopca, który dzień po dniu malował wojnę.

więcej »