RSS

Wojna o misia

07-11-2002 | Gazeta Wyborcza

  A A A
Wojna o misia
Inne
Rozpoczęła się kolejna odsłona trwającej od 20 lat wojny o prawa do Kubusia Puchatka. A jest o co walczyć. Miś może i ma mały rozumek, za to sporo można na nim zarobić - około miliarda dolarów rocznie.
W poniedziałek koncern Disneya zapowiedział, że zgłosił w amerykańskim urzędzie patentowym wniosek o odzyskanie praw majątkowych do postaci Kubusia Puchatka. Formalnie rzecz biorąc, wniosek zgłosiły spadkobierczynie autora i ilustratora książki o Puchatku - Clare Milne i Minnette Hunt - które mają potem odsprzedać je Disneyowi.
Panie Milne i Hunt nie wypowiedziały się na temat tego oświadczenia. Zareagowała natomiast firma Stephen Schlesinger Inc. (SSI), która procesuje się z Disneyem o prawa do Puchatka. W latach 30. prawa do Puchatka kupił bezpośrednio od autora A.A. Milne'a niejaki Stephen Schlesinger.
Istniejąca po dziś dzień jego firma Stephen Schlesinger Inc. (SSI) odsprzedała prawa do wykorzystywania postaci Kubusia Puchatka w filmach i sprzedaży gadżetów z nimi związanych koncernowi Walt Disney Co. Według SSI koncern Disneya nie przejął się umową i zaczął wykorzystywać Puchatka w celach marketingowych nieprzewidzianych umową. SSI pozwało Walta Disneya o odszkodowanie m.in. za wykorzystywanie postaci misia w disnejowskich parkach rozrywki. Proces rozpoczął się w 1991 roku, a wysokość odszkodowania może sięgnąć nawet 200 mln dolarów.
Według prawników Disneya odzyskanie praw do Puchatka jest możliwe dzięki zmianom w amerykańskim prawie autorskim. - Od listopada 2004 roku będziemy mieli ogólnoświatowe prawa do postaci Kubusia Puchatka i filmów z jego udziałem - mówi rzecznik Disneya John Spelich. Roczne przychody Walta Disneya ze sprzedaży gadżetów i filmów o Kubusiu Puchatku sięgają miliarda dolarów.

Tagi: Puchatek

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Wolność dla Puchatka [2002-11-07 00:00]

Włascicielami Puchatka są dzieci. Najwyższa pora zakończyć tę paranoję.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~puśka [2002-11-07 00:00]

kubuś puchatek to...mój przyjaciel

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kol [2002-11-07 00:00]

co za świństwo

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~madzix [2002-11-07 00:00]

wow kubus jest sławny!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~michal [2002-11-07 00:00]

Według mnie ta wojna jest zupełnie nie potrzebna to nie ważne kto ma prawa autorskie tylko że ta książka nadal istnieje i że dzieci chętnie ją czytają

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~PULINA [2002-11-07 00:00]

kubuś jest SUUUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Marcia [2002-11-07 00:00]

Myśle,że ten proces będzie się ciągnął jeszcze conajmniej parę dobrych lat. Uważam jednak, że prawa do Kubusia Puchatka powinien otrzymać koncern Disneya, ponieważ to dzięki bajkom zrobionym przez nich taką ogromną popularność zyskał 'miś o małym rozumku'. Nie sądzę, że ktokolwiek inny byłby wstanie zrobić tak ogromną reklamę bohaterom stumilowego lasu. Nie znam osoby, która, by nie znała Kubusia Puchatka z bajek Disneya. Sama jestem ogromną fanką misia i całej ferajny...Oddajcie prawa Disneyowi. Zasługuje na to. Pozdrawiam fanów Kubusia Puchatka.

odpowiedz