RSS

Odyseusze w przeciekających łajbach

10-04-2017

Strefa zero


Strefa zero

W roku 2014 i 2015 około 1,2 mln ludzi przemierzyło Morze Śródziemne w przeciekających łodziach. Szacuje się, że pomiędzy 2016 a 2018 rokiem ponad 3 mln mogą pójść w ich ślady. W 2014 roku falę migracji napędzali głównie Syryjczycy, Erytrejczycy i mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej, płynąc głównie do Włoch z Libii, gdzie Arabska Wiosna zmiotła jakiekolwiek pozory prawa i porządku.

Restrykcje wizowe dla Syryjczyków, o których Patrick Kingsley pisze w swojej książce "Nowa odyseja", oznaczały, że nie mogli się dostać do Afryki Północnej; czym prędzej zaczęli szukać innej drogi. Znaleźli ją w Turcji, skąd przedostawali się do Grecji, w towarzystwie migrantów z Afganistanu i Iraku. Grecy, już po zapaści ekonomicznej, zupełnie nie byli na to przygotowani. Z leniwego, wakacyjnego ustronia, ich kraj zmienił się w strefę zero kryzysu uchodźczego, najbardziej obleganą bramę do Europy.

oceń
87
703
Podziel się

Opinie

Ocena: +3 [3]
~kris [2017-04-12 00:50]

"Arabska Wiosna zmiotła jakiekolwiek pozory prawa i porządku" do USA niech płyną przecież to za ich pieniądze

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Hazur [2017-04-11 21:00]

Skończcie ich tak żałować. Niech się wszyscy potopią na tych łajbach, szumowiny i ludzki śmieci.

odpowiedz

Ocena: -59 [75]
~Katolk [2017-04-11 10:28]

Slaby to kraj , ktory obawia sie,ze kilka tysiecy muzulmanow zmieni 38 milionow chrzescijan. Widac , ze tak naprawde wiary nie macie. Najbardzej was przeraza ,ze ta prawda wyjdzie na wierzch.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +7 [7]
~5t [2017-04-11 19:28]

ton ie zaden kryzys acelowainwazja

odpowiedz

Ocena: +13 [13]
~tak_sobie_myslę [2017-04-11 13:51]

Taniej jest przecież odwieść delikwentów z powrotem do afryki niż utrzymywać ich przez lata z eurosocjalu. Tym bardziej jesli dokumenty ''zaginęły'' nie ma - zonk i niefart, sorry no bonus.

odpowiedz

Ocena: +13 [13]
~patriota [2017-04-11 13:44]

Najpierw przybywają ''żołnierze'' och sorry biedni uchodzcy... potem się im dostarczy broń och sorry znaczy się pomoc... taki KOŃ TROJAŃSKI NA RATY!! ... A durliki-polityki się cieszą. Przecież mułzumy nie chcą się integrować tylko podbijać i indoktrynować! To nie jest problem europy, to się dzieje na całym świecie! I tak pomalutku zaczyna się 3wojna... Nie na tle religijno - terytorialnym. Smutne.

odpowiedz

Ocena: +15 [15]
~abdulwisimulacha [2017-04-11 13:32]

mułzumy to lud żmijowy, kłamcy, fałszywe usta, za pomoc odpłaca złem. Polecam poczytać/obejrzeć Ann Barnhardt i jej wykłady na temat islamu. Wylęgarnia dewiacji. U nich się to nie zdarza jak u chrześcijan , (bo zło czai się wszędzie) oni są tego uczeni od małego. Indoktrynacja nienawiści. Splunąć i rozdeptać.

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~Wania nie z IIPRLu .Nowoczesnej P"O" [2017-04-11 13:20]

A wszystko dzieje się ot tak, spontanicznie, bezkosztowo. Nikt nie finansuje akcji, nikt nie kupuje łodzi i silników. Można je przecież znaleźć na każdym brzegu morza. Nikt nie daje kieszonkowego i telefonów "uchodźcom". Znajdują je sobie sami w pustynnej afryce. Tam nie tylko banany rosną na drzewach. Przy okazji rozwiązuje się problem chrześcijan zostawiając ich po drodze na pełnym morzu. Niech sobie płyną gdzie chcą byle nie przeszkadzali muzułmanom.

odpowiedz

Ocena: +8 [8]
~Dogen [2017-04-11 12:58]

Powinni udać się tam gdzie zdecydowano o bombardowaniu ich domów. Czyli do Izraela.

odpowiedz

Ocena: +50 [54]
~MARTA [2017-04-11 10:16]

Skoro Iran może zmusić zagraniczną delegację dyplomatyczną kobiet do noszenia długich płaszczy i zakrycia głów, co byłoby, gdyby jakiś rząd zmuszał kobiety z dyplomacji do chodzenia topless? Czy to byłaby nieprzekraczalna granica? Możecie uznać, że to absurdalne, ale dlaczego ma być bardziej absurdalne zmuszanie kobiet do rozbierania się niż zmuszanie ich do ubierania? Jeśli Iran może zmusić kobiety z zagranicznych delegacji, by nie wyciągały rąk do pobożnych przywódców, bo jeszcze ich „zbrukają”, to dlaczego kraje Zachodu nie mogą zmusić Irańczyków do podawania ręki kobietom i przestrzegania zwyczajów zachodnich? Może to ich obrazić? Można by pomyśleć, że jest logiczne okazywanie poważania i respektu dla innej kultury, jeśli ta kultura okazuje poważanie i szacunek dla twojego sposobu życia. Co dzieje się jednak, kiedy Irańczycy odwiedzają Europę? Włochy zakrywają nie dość skromne pomniki, żeby nie obrazić ajatollahów "Tolerancja jest ostatnią cnotą upadającej cywilizacji- Arystoteles

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +3 [7]
~agag [2017-04-11 11:20]

Chcieliście kłamce i pionka Merkel Tuska ktory namawia do jawnego łamania prawa czyli wpuszczania nielegalnych imgrantów???to macie.... Zresztą ostatnie zdjęcie pokazuje jak z alkoholikiem piecykiem sie śmieje jak od zamachów nielegalnych imigrantów gina ludzie.... nawet przepraszam nie ma..... Straszny człowiek

odpowiedz

Ocena: +37 [55]
~Marta [2017-04-11 10:27]

milosc lewakow do islamu jest niezrozumiala,. Dlaczego islamizm jest jedynym prawicowym ruchem ekstremistycznym, któremu wszystko uchodzi na sucho? Hinduscy nacjonaliści? Obrzydliwi. Armia Bożego Oporu? Odrażająca. Rosja legalizująca przemoc domową? Potworne. Le Pen? Rasizm. Pat Robertson? Religijny prawicowiec nie do zaakceptowania. Ale Saudyjczycy wymagają segregowanych plaż podczas wakacji we Francji? Żaden problem. świat z każdym dniem staje się coraz bardziej religijny i nienawistny - i niemal cała ta nienawiść napędzana jest przez islamistów. Siedząc obok prawicowego, konserwatywnego króla Arabii Saudyjskiej, Salmana, następcy tronu księcia Mohammeda bin Najefa i księcia Mohammeda bin Salmana, nowy szef ONZ, Antinio Guterres, powiedział, że „jedną z rzeczy, które podsycają terroryzm, jest wyrażanie w niektórych częściach świata uczuć islamofobicznych i polityka islamofobiczna oraz islamofobiczne mowy nienawiści”. Jest coś perwersyjnego w sytuacji, w której przywódca ONZ siedzi z przywódcami reżimu bardziej niż jakikolwiek inny odpowiedzialnego za mowę nienawiści, w dodatku do stałej praktyki obcinania głów, apartheidu płci i eksportowania religijnej bigoterii prawicowej, która podsyca terroryzm, i obwinia za terroryzm nie ten reżim, ale „islamofobię” Jestem zniesmaczona glupotą lewicowych polityków. Ta głupota nie ujdzie nam nam such, doprowadzi do konca Europy jaką znamy

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~jacek [2017-04-11 11:01]
Ocena: -3 [3]
~wicher89 [2017-04-11 10:59]

Czy zastanawialiście się, dlaczego przez ostatnie 50 lat nie było takiego exodusu choć przecież regiony, z których pochodzą imigranci były obszarem licznych wojen? Jedną z odpowiedzi (choć wcale nie jedyną) są zmiany klimatyczne. Kiedy w wyniku ocieplania się klimatu w Europie mamy coraz cieplejsze i krótsze zimy, prawie nikt się nie martwi, poza może narciarzami. Tymczasem Afryka, a szczególnie obszary subsaharyjskie przeżywają prawdziwy dramat na skutek długotrwałej suszy, pozbawiającej mieszkańców wody i żywności. Można udowodnić, że nawet wojny izraelsko-arabskie były wojnami o dostęp do wody z Jordanu. Myślę, że zamiast budować mury, należy podejść do tego problemu globalnie, z pomocą ONZ.

odpowiedz

Ocena: +8 [10]
~ryszard [2017-04-11 10:59]

Nasz orwellowski świat jest odwrócony do góry nogami. Przywódcy widzą Iran jako umiarkowanie i Arabię Saudyjską jako tolerancję. A muzulmanow , ktorzy nigdy jeszcze nie dostosowali sie do krajowktore najezdzaja do zdolnych do dostosowania sie do europy, ta glupota europejskich politykow bedzie kosztowala nas zycie.Musimy żądać zakończenia orwellowskiej retoryki, która pierze nam mózgi, byśmy odwrócili wzrok od zbrodni ISIS i udawali, że ISIS jest podsycane przez Donalda Trumpa lub Brexit. ISIS było pierwsze. Al-Kaida była pierwsza. Islamska rewolucja Iranu była pierwsza. Islamizm wahabicki był pierwszy. Wszystko to stanowi skrajnie prawicowe, wypełnione nienawiścią, bigoteryjne, konserwatywne, fundamentalistyczne, religijne wyzwanie dla świata. Poza uczciwością w języku musimy mieć inną politykę, jeśli chodzi o Iran i Arabię Saudyjską i reżimy takie jak w tych dwóch krajach. Musimy żądać, by delegacje Rouhaniego przyjeżdżające na Zachód składały się z kobiet-dysydentek, takich jak te siedzące w więzieniu za pójście na zawody siatkówki, albo nie dostaną pozwolenia na przyjazd. Dyplomaci Arabii Saudyjskiej muszą mieć zakaz prowadzenia samochodu, kiedy są na Zachodzie, a ich dyplomaci (mężczyźni) w naszych społeczeństwach będą musieli prosić o pozwolenie kobiet wyznaczonych na ich opiekunów, zanim gdziekolwiek pojadą. Nie podoba się? To nie przyjeżdżajcie. Zostańcie w domu, gdzie rzeczy są bardziej umiarkowane.

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~LilyRose [2017-04-11 10:54]

Lewakowm nie przyszlo do glowy ze to terroryzm podsyca islamofobię, a nie odwrotnie? Być może prawdziwą islamofobią jest to, co głoszą dżihadyści sunniccy przeciwko szyitom i ahmadim? Ale w oczach szefa ONZ, jadącego samochodem w kraju, w którym kobiety nie mogą podróżować bez zezwolenia swoich męskich „opiekunów”, Saudyjczycy są reformatorami, liberałami; wzorem, który trzeba przyjąć, podczas gdy problemem jest Le Pen we Francji. Dlaczego więc nie przyjąć praw Arabii Saudyjskiej we Francji? Dlaczego nie przyjąć prawa szariatu w Szwecji? Jeśli niepokoisz się o wzrost prawicy w Europie i uważasz, że podsyca to ISIS, to rozwiązaniem powinno być ZAMKNIECIE GRANIC DLA ISLAMU

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Wanad [2017-04-11 10:51]

Jeśli do zatrzymania "podróży" w kierunku Europy w Afryce i na Bliskim Wschodzie potrzeba zdrowej gospodarki i poszanowania dla elementarnych praw człowieka, to mam przykrą wiadomość - to się nie wydarzy. Jedyna metoda to uszczelnienie granic i zmiana polityki azylowej w Europie. Wiem, że jest wielu którzy z góry zakładają nieskuteczność granic, ale to błąd. Otóż granice organizuje się by zatrzymać niekontrolowaną wędrówkę. Przy obecnym poziomie rozwoju technicznego nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenia granic szczelnych, ryzykownych do sforsowania. Przecież nie mamy do czynienia z inwazją wojsk specjalnych tyko z "lekarzami i inżynierami"

odpowiedz

Ocena: +40 [42]
~f4ffg [2017-04-11 10:17]

DOSC TCHORZLIWYCH POLITYKÓW i prania mozgów! Tolerancja nie moze byc głupota a poprawnosc polityczna droga do zagłady naszej cywilizacji Co złego jest z naszą kulturą? Dlaczego zmieniamy nasz sposób życia, kiedy odwiedzamy inne kraje, a potem zmieniamy je także w naszych krajach, żeby zawsze zadowolić innych? Dlaczego za każdym razem, kiedy jakiś podżegacz nienawiści znajduje coś „obraźliwego”, jak widok włosów kobiety, nóg kobiety, uścisku dłoni, pomnika, kultura zachodnia pędzi, by je zakryć? A co z odrobiną godności? Dojdziemy do punktu w padającej i żałosnej dziś cywilizacji zachodniej, w którym dyplomaci europejscy będą zaprzeczać Holocaustowi, żeby nie urazić swoich irańskich wspólników.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +9 [11]
~ops [2017-04-11 10:48]

Nie liczcie ze sie wzrusze tymi waszymi manipulacjami. Wlasnie kilka dni tmeu tacy jak ci z waszych zdjec zamordowali 45 cherzescijan w swiatynii w Egipcie? Nie pokazujecie zdjec z tego wydarzenia? Nie macie serca i sumienia aby o tym pisac i epatowac?

odpowiedz

Ocena: +42 [42]
~ggg [2017-04-11 10:08]

mUZULMANIE MOWIA, ZE NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK 'UMIARKOWANY MUZULMANIN" jest tylko po prostu muzulmanin, ktory w glkebi duszy marzy aby swiat byl islamski, i gdy tylko osiagaja odpowiednia liczebnosc- wprowadzaja te marzenie w czyn 9co juz przerobilo kilka krajow jak chociazby Afganistan czy Iran) W dzisiejszych czasach z powodu poprawnosic politycznej, ktora nas zabija każdy jest “umiarkowany. Tygodnik „Economist” użył słów “umiarkowani muzułmanie” w trzech artykułach w numerze z 28 stycznia. W Malezji była „umiarkowana kultura muzułmańska”. Indonezja ma „umiarkowanych przywódców muzułmańskich”. Maroko ma partię polityczną „umiarkowanych muzułmanów”. Spektrum umiarkowani-twardogłowi jest jednym z najpłytszych komunałów medialnych.Nowy przywódca Hamasu w Gazie jest “twardogłowy”, podczas gdy prezydent Iranu, narzucający najskrajniejszą dyskryminację kobiet, jest „umiarkowany”, a były król Arabii Saudyjskiej, który nie pozwalał kobietom na prowadzenie samochodów, był “reformatorem”.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi