RSS

Pogromca kapitalistycznych mitów

24-02-2017

Fakty i mity


Fakty i mity

Ile zarabiają mieszkaniec Szwecji i mieszkaniec Indii wykonujący dokładnie tę samą pracę? Czy Stany Zjednoczone naprawdę są najbogatszym i najpotężniejszym państwem na świecie? Który z wynalazków jest ważniejszy: internet czy pralka? Czy bogacenie się najzamożniejszych sprawia, że całemu społeczeństwu żyje się lepiej?

Między innymi te pytania stawia w "23 rzeczach, których nie mówią ci o kapitalizmie" ekonomista Ha-Joon Chang. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mamy do czynienia z ubogą w treść książeczką typu "ekonomia dla bystrzaków", wywód autora jest pełen twardej, fachowej wiedzy, podanej przy tym w swobodny i błyskotliwy sposób. Zatwardziali wolnorynkowcy oraz zaciekli wrogowie kapitalizmu będą zapewne rozczarowani. Cała reszta natomiast zyska doskonałą okazję, aby spojrzeć na współczesne stosunki gospodarcze w trzeźwy, zdroworozsądkowy sposób i samemu zmierzyć się z rozmaitymi mitami, którymi owiana jest współczesna ekonomia.

oceń
9
4
Podziel się

Opinie

Ocena: -1 [1]
~aaa [2017-02-26 14:38]

No i na internecie już poległ. Tu nie jest istotna sama szybkość przekazywania informacji tylko dostęp do niej. Przykład konkretny: 20 lat temu nie mogłam sięgnąć np. do materiałów NASA czy Smithsonian. A teraz mogę. Moja wiedza ze studiów to 1/100 dzisiejszej mimo tego, ze nie pracuję w mojej ukochanej dziedzinie. To dotyczy dokładnie każdej dziedziny. Jeśli wiesz czego szukać już nie musisz się zdawać na to, czy masz dobrego czy złego wykładowcę (a bywają tacy, którzy specjalnie nie za wiele mówią by nie mieć konkurencji). Po prostu szukasz nie ruszając się z miejsca. I na tym polega rewolucja. Nie zostanę dzięki internetowi lekarzem ale języka i matematyki już się nauczę.

odpowiedz

Ocena: -5 [7]
~michal [2017-02-25 13:33]

ten chang to socjalistyczny menel

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~ixi [2017-02-25 11:09]

Jeśli chodzi o Afrykę to autor mowi tylko pol prawdy. W Szwecji dwójka dzieci odziedziczy majątek trwały i pieniadze zgromadzony przez rodziców i wcześniejsze pokolenia którego nie zniszczyła żadna wojna. W wielu krajach rozwijających sie dziesiątka dzieci nie ma nic na starcie a to co stworzą jest albo nietrwale albo przepadnie podczas wojny czy kleski zywiolowej

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~in [2017-02-25 10:04]

Internet jest ważniejszy. Dzieki Internetowi możesz dowiedzieć się o pralce.

odpowiedz