RSS

Dlaczego Bóg milczy?

16-02-2017

Jezuicka ekspedycja ratunkowa


Jezuicka ekspedycja ratunkowa

Cała, mrożąca krew w żyłach historia rozpoczyna się w 1635 roku. Oto do Rzymu i Lizbony zaczynają docierać niepokojące wieści: przebywający w Japonii misjonarz ojciec Ferreira wyrzekł się prawdopodobnie swojej wiary: "Rodrigues i jego współbracia zastanawiali się, jak czyste niebieskie oczy ich nauczyciela oraz jego twarz, od której bił łagodny blask, zmieniły się wskutek zadanych mu przez Japończyków tortur. Nie, on nie dopuściłby do tego, by cień hańby zniekształcił mu tę twarz. Nie do uwierzenia, by Ferreira porzucił Boga i wyzbył się swojej łagodności (...)".

A dla chrześcijan mieszkających na odległej wyspie nadeszły bardzo trudne czasy. Namiestnik Inoue dopuszcza się wszelkich, choćby i najokrutniejszych metod, aby zahamować w Japonii rozkwit obcej religii, jaki miał miejsce na przestrzeni lat. W ślad za Ferreirą postanawiają wyruszyć trzej duchowni: Francisco Garrpe, Juan de Santa Marta i wspomniany Sebastiao Rodrigues. Misja, której się podjęli, będzie stanowić oś historii opowiedzianej przez Shusaku Endo w słynnej powieści "Milczenie". Do rąk polskich czytelników, w związku z jej ekranizacją, której podjął się Martin Scorsese, trafia polski przekład dzieła wydanego po raz pierwszy w 1966 roku.

oceń
27
9
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Adam [2017-02-26 14:56]

Wczoraj oglądałem film. Film wymaga od widza wczucia się w dylematy bohaterów. Jasne jest to, że nie każdy będzie umiał to zrobić ponieważ trzeba samemu doświadczyć wiary i zwątpienia w nią. Film zrobiony jest bardzo realistycznie i uczciwie. Niema tu zbędnych bohaterów lub ich czynów. Moim zdaniem a jestem osobą wierzącą film jest świetny mimo, że ma smutne zakończenie albo i nie ...

odpowiedz

Ocena: -27 [53]
Krystas [2017-02-16 23:08]

Byłam na premierze tego filmu, w kinie Muranów.Straszne sceny,ciężko ogląda się ten film.Historia z 1635 r ale dzisiaj też chrześcijanie są prześladowani i zabijani np:W Rosji albo w Erytrei, a żyjemy w XXI wieku!Za głoszenie dobrej nowiny czyli ewangelii, moi bracia i siostry Świadkowie Jehowy, cierpią w więzieniach i z wycieńczenia umierają.Gdyby podpisali ugodę na współpracę,wtedy ok!ale?W Polsce w tamtych czasach! też nie podpisali żadnej ugody i współpracy i dlatego byli prześladowani!Umierali z powodu ciężkich tortur.Siedzieli w więzieniach za wiarę!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +11 [31]
~Strach [2017-02-16 23:17]

Nie szanujecie swojej wiary będziecie szanować cudzą nie będzie kawki koniaczku bo jeśli tak to po gardzieli

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +21 [33]
~dal [2017-02-16 23:44]

bez znajomosci historii Japonii cala ta fabula i film moze zostac opacznie zrozumiany, na zasadzie polskich obozow koncentracyjnych! Jezuici przyplyneli do Japonii wrac z Portugalczykami, ktorzy handlowali bronia i niewolnikami, handel byl prowadzony pod warunkem pozwolenia gloszenia nowej wiary, na poludniu Japonii miejscowi feudalowie nawroceni na katolicyzm, masowo burzyli swiatynie buddyjskie i shintoistyczne i sila nawracali miejscowa ludnosc na katolicyzm, z czasem wplywy jeziuitow siegnly najwiekszych japonskich feudalow, ktorzy zjednoczyli kraj czyli Nobunagi i Hideyoshiego. ten ostatni zorientowal sie, czym grozi rozprzestrzenianie sie katolicyzmu wydal pierwsze edykty nakazujace misjonarzom opuszczenie Japonii, zabronil tez handlu japonskimi niewolnikami oraz sila nawracania poddanych na nowa wiare, podlegli mu feudalowie mieli sie z nim skonsultowac jesliby chcieli zostac chrzescijanami i slubowac najpierw lojalnosc wobec swego pana a nie Watykanu, ich poddani mieli zachowywac wolnosc wyznania. Gneralnie rozgrywki polityczne w ktore wdali sie jezuici, jak sugestie ze "zalatwia" transport hiszpanskimi galeonami do Chin dla armii Hideyoshiego by podbic je i ucznic chrzescijanskie spowodowalo odwrotny skutek, japonczycy slusznie stali sie podjrzliwi wobec "mozliwosci" nowej wiary i szybko ja skasowali. Film pokazuje jeden z ostatnich etapow tego procesu za ktory jak zawsze zaplacili najmniej winni prosci ludzie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~park [2017-02-17 16:05]

UWAGA SPOILER - chyba chcecie zniechęcić do ogladania tego filmu, wszystko zdradzacie...

odpowiedz

Ocena: 0 [6]
~abc [2017-02-17 13:47]

Bóg ich obronił /tj Japończyków/ przed zakłamanym chrześcijaństwem i rydzyko podobnymi.

odpowiedz

Ocena: +26 [48]
~Też ja [2017-02-16 22:17]

Zaraz, zaraz-tytul brzmi"dlaczego Bóg milczy",ale mowa o cierpieniu ludzi przez ludzi, może czas zadać pytanie-dlaczego ludzie są bezkarni? Zacząć wyciągać wnioski i konsekwencje,a nie szukać winnych w niebie? Nie czyn drugiemu co tobie niemie, nakazuje Bóg.. Ludzie najpierw lekceważą nakazy Boga,a później szukają winnego, sami jesteśmy sobie winni!!!!! Nie wyciagajcie słomki z oka innych, zacznijmy od belek w naszych oczach!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -5 [17]
~pis-D [2017-02-17 04:22]

poco komu jaka kolwiek religia i wiara w boga?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +4 [8]
~Xyz [2017-02-17 05:00]

W 22 rozdziale Ewangelii Mateusza Jezus został zapytany: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? Odpowiedział: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy" To, że podli ludzie (z papiestwem na czele, zaczynając już od założyciela religii katolickiej - Konstantyna I Wielkiego) wykorzystują chrześjaństwo do przejęcia władzy - nic dziwnego. Ale po to dostaliśmy biblię żeby wiedzieć, czym jest chrześcijaństwo. I z tego co napisałeś/aś wnioskuję, że nie masz pojęcia. Ale nie dziwię się, też kiedyś myślalam, że katolicyzm to chrześcijaństwo, a to neopoganizm z elementami chrześijaństwa (z faryzeuszami na czele). Chrześcijanie nie dopuszczają się zbrodni o których piszesz. Ale ci którzy się pod nich podszywają - owszem.

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~icek z kibucu [2017-02-17 04:59]

MY TU W IZRAEL TERAZ NAWRACAMY PALESTYŃCZYKÓW NA WŁASCIWY KIERUNEK

odpowiedz

Ocena: +1 [5]
~dziecko [2017-02-17 04:26]

Co wiecie o Edycie Stein?

odpowiedz

Ocena: +6 [12]
~religioznawca [2017-02-17 04:11]

A jak traktowali ,,chrześcijanie,, ludzi o innych poglądach, duchowni, krzyżowcy, konkwistadorzy i inkwizytorzy? Jak traktowali ludzi zrzucając na nich poświęcone bomby? Gdyby, ci co siebie przedstawiają jako ofiary prześladowań, mieli czyste sumienia, to mogliby zabierać głoś potępiając innych, ale ci ,,chrześcijanie,, często dopuszczali się straszniejszych zbrodni niż ci, którzy na nich brali odwet. Tak jest do dziś. Gdy obrywają chrześcijanie to lament, gdy sami zabijają to jest wszystko w porządku. Bo, to w imię ich Boga.

odpowiedz

Ocena: -8 [38]
~Normalny [2017-02-17 00:22]

Dlaczego Bóg milczy ponieważ go nie ma :D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [21]
~Mati [2017-02-17 00:56]

Smutne jest to że według niektórych nasze życie kończy się zjedzeniem przez robaki.

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~Olo [2017-02-17 00:45]

Cholera. A miałem kupić Toyotę. Kupię post-niemiecką Skodę.... Nie. Przeczytałem komentarze poniżej. Zostaje Toyota.

odpowiedz

Ocena: +2 [40]
~Clara Veritas [2017-02-16 22:38]

Nie muszę chyba tłumaczyć skąd wzięło się powiedzenie TY JEZUITO ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +18 [58]
~JAN [2017-02-16 23:25]

JAPONCZYCY OD RAZU POZNALI SIE NA KATOLICYZMIE.WIEDZIELI,ŻE TO BUJDY NA RESORACH,A KLECHOM CHODZI O WŁADZE I PIENIADZE.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +6 [38]
~gość [2017-02-16 23:14]

Nawet tylko nieco mądrzejsi ludzie od bardzo dawna twierdzili, że religia potrzebna jest przede wszystkim rządzącym, jako istotne narzędzie zniewalania ludzkich umysłów! Robili to Egipcjanie, Rzymianie, Grecy, Chińczycy; lista jest bardzo długa!. Ciekawe, że każda religia uzurpuje sobie, że tylko ona jest jedynie prawdziwą! Reszta ludzi, to niewierne, duchowo błądzące owieczki... Na koniec tego krótkiego wywodu przytoczę opinię Einsteina o religii i nauce: "Nauka to niepewność oparta na wiedzy. Religia to pewność oparta na wierze."

odpowiedz

Ocena: -3 [51]
~aniol [2017-02-16 22:25]

a w Toruniu i nie tylko bo i po szkolach jest czarna zaraza i qurna kase brać umie?

odpowiedz

Ocena: 0 [74]
borsini1 [2017-02-16 22:10]

BAŁWOCHWALCZA, zbrodnicza banda katolicka nie ma nic wspólnego z Panem Bogiem. ABSOLUTNIE!

odpowiedz