RSS

Pisarz to nudny gość? Nic podobnego!

11-01-2017

Poloniści zrobili nas na szaro


Poloniści zrobili nas na szaro

O czym nie mówi się w szkole? Czy surowa Maria Dąbrowska była pełną temperamentu biseksualistką? Jaką tajemnicę kryła zawsze rozmarzona i uduchowiona Maria Pawlikowska-Jasnorzewska? Czy kiepski pisarz może mieć wpływ na historię swojego kraju? Z iloma mężczyznami (i kobietami) sypiała George Sand? Kto zabił Tadeusza Micińskiego i dlaczego Victor Hugo bawił się w seanse spirytystyczne? Kilka anegdot o pisarzach uznawanych za nudnych, niemożliwych do czytania, zniechęcających tym, że tkwią na piedestale, albo po prostu nieznanych. Jacy byli naprawdę?

Pomnikowe postacie literatury, suche biografie z encyklopedii i podręczników - rzadko mówią o prawdziwych ludziach z krwi i kości. Kopalnię wiedzy stanowią biografie, dzienniki i listy - ale kto zechce sięgnąć po opasły tom dzienników pisarza, o którym nie wiadomo nic poza wpisem w słowniku?

Udowadniamy, że wbrew suchym faktom, literaci wiedli najczęściej bardzo bujne i interesujące życie.

oceń
28
6
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [4]
~Zenko [2017-01-13 05:35]

W innych sprawach też wmawiają ludziom bzdury, takie np. że jak dasz na WOŚP to uratują jakieś dziecko. Uratują wygodne życie jąkały.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Paweł [2017-01-13 00:37]

Najlepsze zawsze było jak dyletanci silili się na oryginalność mówiąc, że dany poeta nie był wielki, byle tylko na siłę powiedzieć coś wbrew panującemu przekonaniu, choć sami kompletnie nie znają się na literaturze.

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~Antylewak [2017-01-13 00:31]

Lewaki, wsadźcie sobie gdzie swoje odbrązowywanie i odmitologizowywanie! Ta moda na demitologizacje, nie jest dziełem przypadku, to szersza akcja wymierzona w autorytety, tradycyjne wartości. Pod płaszczykiem pseudonaukowego wywodu będą szkalować wybitne postacie zasłużone dla narodowej kultury, sławetne wydarzenie będą przedstawiać jako haniebne, zwycięstwa jako klęski, bohaterów jako zdrajców. Będą się koncentrować na mało istotnych, często niepotwierdzonych epizodach z życiorysu, z drobnych potknięć zrobią wielkie upadki, słowem oni zrobią wszystko by zasiać ferment, wątpliwość, niechęć, byle tylko uderzyć w narodową dumę, wszelkie tradycyjne wartości. Próżny wasz trud lewaki, nigdy nas nie pokonacie!

odpowiedz

Ocena: +13 [23]
~Melania57 [2017-01-12 08:40]

Piszecie, iż to poloniści zrobili nas na szaro... Poloniści? Żarty jakieś! Sami pewnie nie wiedzieli o krwistych biografiach geniuszy pióra, a jak który wiedział, to nie powiedział, bo to by było niezgodne z programem, gorszące, nieobyczajne, antysystemowe! Większość szkolnych polonistów potrafiło jedynie zadawać wypracowania na tematy rozpoczynające się od słów "Co poeta miał na myśli.." i wymagać na pamięć życiorysów tych, co to WIELKIMI poetami byli! Zamiast pozwolić uczniom na przyjemność czytania i rozumienia po swojemu poezji, katuje się ich rozbieraniem wiersza na czynniki pierwsze, na środki stylistyczne, których nazw nie są w stanie spamiętać, na rodzaje wiersza, podział wersów, rymów, itp, itd...'Dzięki' szkole można skutecznie znienawidzić literaturę, a szczególnie poezję. Musiały minąć lata, zanim z własnej woli sięgnęłam po zakurzone tomiki i powróciłam do czytania tego, co sama sobie wybrałam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +25 [27]
~Helena [2017-01-12 08:14]

Jako licealistka przeczytałam "Brązowników" Boya - Żeleńskiego, gdzie autor ujawnia prawdziwą rolę Mickiewicza w sekcie Towiańskiego, skupiając się głównie na erotycznej stronie tego dziwnego ruchu. Dowiedziałam się o istnieniu femme fatale Ksawery Deybel, znienawidzonej przez dzieci Mickiewicza opiekunki i towarzyszki jego chorej żony Celiny o której oficjalne biografie wieszcza milczą. W sumie trochę żałowałam, że został zburzony wizerunek idealnego geniusza poezji, wielkiego Polaka i patrioty, który, jak się okazuje, w tzw. realu był zwykłym człowiekiem, miał gromadkę dzieci, borykał się z psychiczną chorobą żony i kłopotami finansowymi. Gdyby znalazł się ktoś odważny i zrobił biograficzny film o Mickiewiczu, tylko rzeczywiście odbrązowiony...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +4 [6]
~m [2017-01-12 13:27]

Mam rozumieć,że w szkole powinni uczyć o seksualnych wybrykach tych ludzi???

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~anatol [2017-01-12 09:26]

To tylko dowodzi, że to towarzystwo to dno, nad którym nie ma sensu się tak roztrząsać i analizować. Szkoda czasu. Lepiej pouczyć się czegoś o ludziach na poziomie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [16]
~KeepCalmAndBeChristian [2017-01-12 08:06]

Ad 4. Nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny..

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [3]
~było jest brdzie [2017-01-12 09:32]

Od początku ten świat oparty jest na kłamstwie. Prawda jest za to zawsze ta sama i niezmienna. Olbrzymia większość ciemnej biedoty ma zadanie utrzymywać i karmić nieliczną garstkę cwaniaków. I pokornie uznawać ich za swoich dobrodziejów. Temu służą nieprzeliczone, cudowne, a w sumie potwornie prymitywne idee, skutecznie tę ciemnotę w ciemnocie utrzymujące.

odpowiedz

Ocena: -1 [9]
~osi-dar [2017-01-12 09:02]

pis postawił na edukacje ,co autor miał na myśli nic dziwnego prezes to dziecko komuny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [4]
~mama [2017-01-12 09:28]

nie nowosc....nie tylko literatura ale swieci i filozofowie mieli podwójna albo i pokrecona ,psychopatyczna nature..ktos kiedys obwiescił ,ze sa wspaniali i tak zostało---teraz nalezałoby sie przyjrzec obiektywnie co oni wyczyniali i czy sa godni by "nimi" naucza..jak juz omawiac to mówic wszystko--to jest dobre,to opisał,ego dokonał,a w tym był/nie za bardzo...uczyc dzieci ,ze to ludzie,ze swoimi ułomnosciami a nie ideały

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Miłosz [2017-01-12 09:20]

Czytam niektóre wpisy i doprawdy nie rozumiem! Są tacy, którzy chcą wierzyć, iż tzw. literaturę piękną tworzą piękni i nieskazitelni geniusze, którzy zapewne do WC nie chadzają. No bo i po co wiedzieć więcej? Lepiej zapamiętać natchnionego Mickiewicza opartego o Ajudahu skałę, wyuczyć się rozbioru zdania i rozkładania wg schematu na czynniki pierwsze ładnego wierszyka napisanego przez nieskazitelnego poetę. Polecam zatem dzieła JPII, bo raczej nie księdza Jana, który zapewne był zbyt przyziemny dla miłośników WIELKIEJ literatury! "Zdarzało się, że recenzenci omawiając moje wiersze pisali o dialektyce, antynomiach, Pascalu, Heraklicie, Heglu. Przeraziłem się. Otworzyłem tom moich wierszy i przeczytałem: „Polna myszka siedzi sobie, konfesjonał ząbkiem skrobie”, „kto bibułę buchnie, temu łapa spuchnie”, „siostra Konsolata, bo kąsa i lata” – i uspokoiłem się..." /ks. Jan Twardowski/

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~brakczasu [2017-01-12 09:19]

guzik mnie obchodzi kto z kim sypiał, czy był złośliwy, zazdrosny itp. lubię czytać :)

odpowiedz

Ocena: -6 [10]
~Polak [2017-01-12 09:16]

Lektury to bzdury.... Baardzo dużo w programach j.polskiego jest głupot i bezowocnych tematów, lektury które zmieniają naszą (dzieci) osobowość i nikt się nad tym nie zastanawia... takie są wytyczne "od górne" - pytam się od jakiej góry? Np. po co młodym w szkole mówić i wpajać mitologię grecką.... Lekttury powinny być kształtujące osobowość, a nie marnujące czas...

odpowiedz

Ocena: -4 [8]
~arto [2017-01-12 09:12]

praktycznie sami zydzi.
praktycznie sami zydzi.

odpowiedz

Ocena: +3 [9]
~emily [2017-01-12 09:08]

...zajmujemy się twórczością a nie życiem osobistym...poza tym KAŻDY człowiek ma skłonność do grzechów...nihil novi... Dlaczego to wciąż dziwi skoro jest tak od czasów Adama i Ewy????

odpowiedz

Ocena: +3 [27]
~Zalosc [2017-01-12 08:22]

W szkołach uczą przynajmniej mnie o twórczości o tym czego dokonali a nie jak autor tego artykułu kto z kim spał i czym sie odurzal

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -5 [13]
~alibaba [2017-01-12 08:50]

dziennikarzyno lubisz taplać się w brudach ????? dla takich jak ty robią program ''rolnik szuka żony''.....ten sam poziom ''inteligencji'' jak ty.....

odpowiedz

Ocena: +8 [18]
~44 [2017-01-12 08:48]

Co za bzdury... Jak słuchacie zespołu Queen to istotne jest dla Was co ćpali, jakie są ich preferencje i czy wierzyli w Zeusa? NIE, istotne jest dzieło, wiadomo, że tworzyli je ludzie, a nie anioły.

odpowiedz

Ocena: -2 [16]
~RyszardB [2017-01-12 08:07]

Ten sam autor jutro napisze że pierwszą stolicą Polski była Kozia Wólka .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź