RSS

Czy "Kamienie na szaniec" to zakłamana historia? Ostra dyskusja na temat szkolnej lektury

05-04-2013

Alek, Zośka, Rudy - wojenni bohaterowie czy mit, w który od lat wierzymy?


Alek, Zośka, Rudy - wojenni bohaterowie czy mit, w który od lat wierzymy?

"Kamienie na szaniec", powieść Aleksandra Kamińskiego i niezapomniana szkolna lektura, wciąż budzi wielkie kontrowersje. Oparta na autentycznych wydarzeniach książka opowiada o grupie chłopców, którzy w czasie II wojny światowej przystąpili do walki z hitlerowskimi Niemcami w ramach tzw. małego sabotażu, czyli akcji konspiracyjnych ośmieszających okupanta i uderzających w nazistowską propagandę. W ostatnich dniach o książce znów stało się głośno i na nowo rozgorzała ostra dyskusja.

Kim naprawdę byli Alek, Zośka, Rudy i inni chłopcy z 23. warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Pomarańczarnia"? Czy Zośkę i Rudego łączyło homoseksualne uczucie, ale fakt ten jest ukrywany przed odbiorcami?

Co w powieści jest prawdą i faktem historycznym, a co fikcją literacką, zmyśleniem i świadomym tworzeniem mitu? Czy książka Kamińskiego nie powinna być dłużej szkolną lekturą? Dlaczego ostre, krytyczne wystąpienie Elżbiety Janickiej oburzyło wielu byłych żołnierzy, historyków i polityków?

oceń
137
1302
Podziel się

Opinie

Ocena: +1 [1]
~AK [2014-03-19 11:42]

~leśny [2013-04-07 21:45] Komentarz tego o to czytelnika uderzył w moją głowę najmocniej iż powiedział samą prawdę to co opisał w kilku słowach może stać się realiami 22wieku, 7 osób negatywnie zrozumiała jego opinię ale ja tu widzę czysty przekaz jestem młodym człowiek ale jestem baardzo zżyty z historią oraz przyszłością Polski i zgadzam się z ~leśnym iż ma głowę na karku i wie co mówi. Kiedy przeczytałem tutaj ten fragment 'Czy Zośkę i Rudego łączyło homoseksualne uczucie, ale fakt ten jest ukrywany przed odbiorcami?' To najbardziej debilne określenie jakie słyszałem na temat tej książki oni byli ludźmi z zasadami co w czasach wojny było bardzo trudne po prostu mała garstka ludzi 'elita' żyła wspólnie jak w syndykacie dzięki temu ich funkcjonowanie przynosiło sukcesy co jest opisane w książce. Historia to rozdział bardzo stary i już mało ludzi się znajduje w Polsce którzy w tych czasach bronili naszej ziemi i co raz mniej ludzi jest którzy znają prawdę ale jeśli wszystkie wydarzenia połączymy to sami dowiemy się prawdy. CWP !!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
Antyłgłąb [2013-04-20 11:09]

Ten spór nie podzielił Polaków, po prostu oddzielił ziarno od plew. Patriotów od zjadaczo - wydalaczy karmionych unijną paszą.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~jo [2013-04-12 23:24]

Czy seryjny samobójca nie mógłby zacząć - dla odmiany - bronić dobrego imienia Polski i Polaków?

odpowiedz

Ocena: +15 [23]
~steve [2013-04-07 20:33]

Gdyby Polska Była wolna to takie bydło za nasze pieniądze nie szkalowałoby harcerzy z okresu okupacji . Ciekawe czy Janicka napisałaby o setkach tysięcy denuncjacji przez Żydów - co się równało z wyrokiem śmierci - Polaków pod okupacją sowiecką ?!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [7]
~durand [2013-04-08 13:30]

Elżbieta Janicka - biadaczka a nie badaczka

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +28 [40]
~. [2013-04-07 19:10]

[...]Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.[...] J.Piłsudski. Są sprawy święte i ponad czasowe dla każdego Polaka, bądźmy dumni z naszej Historii, z Zośki, Rudego, Alka, Wyklętych i wszystkich Tych, którzy bezinteresownie gotowi byli złożyć największą daninę - własne życie - w imię Tego w co wierzyli i czego my nie możemy pozwolić opluwać - w imię Polski Niepodległej i Suwerennej. To do czego dzisiaj próbuje się doprowadzić, za ogólnym przyzwoleniem elit jest przerażające - jaką wartość wśród młodego pokolenia zaczyna nabierać patriotyzm, szacunek do własnej historii - jeżeli ogranicza się naukę historii w szkołach do ogólników i niedopowiedzeń, do głosu dochodzą osoby próbujące szkalować naszych Bohaterów, najbardziej opiniotwórcze stają się media polskojęzyczne. Do Niemców potrafimy mieć pretensje i to nawet na szczeblu rządowym, za to że we własnej produkcji filmowej kreują Polaków na antysemitów, a kto obroni przed mieszaniem z błotem naszej przeszłości przez naszych pseudo badaczy historii. Za drukowanie, czytanie w czasie okupacji, czy nawet samo posiadanie przy sobie "Kamieni na szaniec", można było otrzymać jedną tylko karę, karę śmierci. A jednak książka powstała, była wydawana i pełniła zadanie, jakie przed nią postawiono - podtrzymywała na duchu, pokazywała, że niemieckiego okupanta, butnego, brutalnego można powalić na kolana. Ciekawy jestem, czy Elżbieta Janicka postawiona w realiach, w jakich pisał książkę A.Kamiński odważyłaby się wogóle chwycić za długopis. Na koniec jeszcze jeden cytat, z Muńka - [...]Ojczyznę kochać trzeba i szanować Nie deptać flagi i nie pluć na godło Należy też w coś wierzyć i ufać Ojczyznę kochać i nie pluć na godło[...]

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [2]
~panjanek [2013-04-11 15:40]

to moze lepiej bylo by jak z powstaniem w Pradze czeskiej, nie bylo bo Niemcy nie dali zezwolenia

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~wrrr [2013-04-11 15:25]

Janicka ma po prostu inną wizję patriotyzmu. Najeźcy należy według niej jak najszybciej dać d.... Co czyni z ochotą przez całe swoje pracowite życie.

odpowiedz

Ocena: +16 [18]
~dr jekyll [2013-04-07 22:23]

A teraz rada dla pisarzy i poetów. Jeśli nie chcecie paść w przyszłości ofiarą podobnej analizy unikajcie w swoich utworach wszelkich spotkań męsko-męskich. W miarę możliwości podkreślajcie heteroseksualizm swoich bohaterów np. poprzez wypowiedzi "Aniu kocham Cię, przecież wiesz że jestem w 100% hetero" czy opisy w stylu "Marek był typowym hetero" Jeśli ma już dojść do spotkania dwóch facetów, to przynajmniej jeden powinien przyjść z kobietą.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +23 [33]
~leśny [2013-04-07 21:45]

Nie dajcie się zwieść, bo niedługo Muzeum Historii Żydów będzie centrum kultury POlinu. Te typy udające i POdszywające się pod Polaków budują najnowocześniejszą i najdroższą placówkę historyczną w Polsce i jednocześnie zwalczają wszystko, co dla jednoczenia i siły Polaków jest ważne. Przypomnijcie jak trudno było i jest nadal wybudować cokolwiek o historii Polaków... Nie dajcie się zwieść. Oni będą robić to coraz częściej, nachalniej, bo czują, że mają szansę zrobić to, co zrobili już z kiedyś Kananejczykami i robią obecnie z Palestyńczykami. Oni pragną i dążą do tego aby zbudować tu POlin, gdzie Polacy będą tylko obywatelami drugiej kategorii bez wpływu na losy własnej ziemi i ludzi. Będą sukcesywnie próbować niszczyć każdy polski symbol, wartość, wszystko co dla nas jest cenne, jednoczące, dające nam siłę, ciągłość i trwałość.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -6 [12]
~Czytelnik [2013-04-09 14:40]

Kamienie na szaniec, Ogniem i mieczem, Potop, Krzyżacy, Sami swoi, Kiepscy itd. To fikcje literackie i konfabulacje. Makulatura ! Do refleksji!

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~Warhawk [2013-04-09 01:25]

No i po co takie bzdury pisac? Co to wnosi w polskim spoleczenstwie? Czy my nie mamy wystarczajaco powodow do zmartwien? Akurat w Polskiej histori naprawde jest malo wydarzen ktorych nalezy sie wstydzic, a kres drugiej wojny swiatowej jest zdecydowanie powodem do dumy narodowej, poniewaz nasi ojcowie, marki i dziadkowie wykazali sie niesamowita odwaga. Skoda jedynie ze dalismy soba zagrac na arenie miedzy narodowej polityki - generalnie zgubilo nas brak spojnosci i komuna. Teraz zaczyna byc podobnie bo ludzie ktorzy nie chca zrozumiec polskiej histori sie jej wstydza.

odpowiedz

Ocena: -5 [9]
~kto to? [2013-04-08 17:46]

Ja ich nie znam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +11 [13]
~KIZAK [2013-04-08 13:42]

CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI CHŁOPCY! SPOCZYWAJCIE W POKOJU! NIE ZAPOMNIMY O WAS! NIE DAMY POGRZEŚĆ WIARY, POLSKI MY NARÓD, POLSKI RÓD!

odpowiedz

Ocena: +26 [32]
~dr jekyll [2013-04-07 19:46]

Czy humaniści nie mają się czym zajmować i to za nasze pieniądze. Niestety nauki humanistyczne utknęły już dawno w miejscu i kręcą się jak g... w przeręblu. A praca tej pani jest najlepszym przykładem. Np. sam Wittgenstein odradzał swoim uczniom uprawianie filozofii, widząc pewną nieudolność nauk humanistycznych względem rozwijających się nauk ścisłych, które w pewnym momencie poszły z impetem własnym torem. Tu przypomnę niedouczonym, że dawniej nie było takiego wyraźnego rozdziału nauk i często filozofowie byli np. fizykami.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +8 [12]
~...rek [2013-04-08 10:49]

Jak Polaków maja szanować inni!!! jak sami "pseudo Polacy" (chrzczeni scyzorykiem) na każdym miejscu obrażają Polskich bohaterów. Niech wszyscy ci mądrzy udowodnią w jakikolwiek sposób nie autentyczność tej historii. Ja "Kamienie na szaniec" przeczytałem wiele razy i nic tam nie znalazłem o "Zoście i Rudym" i ich "homoseksualnym uczuciu" Ale oczywiście każdy popapraniec i zboczeniec z "piątej kolumny" zrobi wszystko by obrazić i zdyskredytować Polskich prawdziwych bohaterów.

odpowiedz

Ocena: +14 [16]
~tango [2013-04-07 22:20]

Ciekawe co ta pani widzi jak patrzy na białą kartkę?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -5 [9]
~pułkownik [2013-04-08 00:30]

Tylko tych trzech bohaterow mamy,kiepsko?Brak wzorow do nasladowania.

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~patrze [2013-04-07 23:57]

A moze antysemityzm byl sluszny?porownalbym dzisiejszy problem z islamem w Europie-z ktorym nikt nie ma odwagi walczyc,ale wszyscy widza ten problem.Co zydzi i islamisci widza w krajach w ktorych zyja?tylko wlasny interes,a wszystko inne ich nie obchodzi.

odpowiedz

Ocena: +7 [15]
~Gucio [2013-04-07 23:18]

Możecie usunąć ten obrzydliwy artykuł ze strony? Bo przysięgam, że więcej tu nie wejdę.

odpowiedz