RSS

Książka

Patronat WP

Dodaj do swojej półki

Pokolenie zimy. Saga moskiewska. Tom 1

autor: Wasilij Aksionow

  A A A
Pokolenie zimy. Saga moskiewska. Tom 1 Zajrzyj do książki

Inteligencka rodzina Gradowów, niegdyś żyjąca spokojnie i dostatnio w podmoskiewskim Srebrnym Borze, walczy o przetrwanie. Lata dwudzieste – w kraju panuje terror i kult wodza narodu, Józefa Stalina.
Minęły w Rosji trudne czasy wojennego komunizmu i nastała ożywcza epoka NEP-u, ale mimo większej obfitości dóbr na rynku i pozornej swobody, ludziom to nie przynosi nic dobrego. Życiem każdego sterują zakazy i nakazy. Strach przed represjami NKWD za niesubordynację jest wszechobecny.
Niełatwo dokonać wyboru, jak przetrwać, by nie stracić godności. Członkowie rodziny wziętego chirurga Borysa Gradowa – córka, awangardowa poetka, starszy syn, dowódca Armii Czerwonej, młodszy, dogmatyczny komunista - oraz ich bliscy i przyjaciele stają przed takim dylematem w mrocznych czasach stalinizmu.

Wasilij Pawłowicz Aksionow (1932–2009) – jeden z największych współczesnych prozaików rosyjskich, pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki Jewgieniji Giznburg.

ISBN: 978-83-8097-029-8

data wydania: 10-01-2017

wymiary: 130x201 mm

oprawa: Twarda

liczba stron: 504

oceń
ocena: 0
głosów: 0
Podziel się

Autor

Wasilij Aksionow

Wasilij Aksionow

Data urodzenia: 20-08-1932

Jeden z największych współczesnych prozaików rosyjskich. Jego rodzice byli ofiarami stalinowskich represji. Matka, Jewgienija Ginzburg, profesor uniwersytetu w Kazaniu, spędziła kilkanaście...

Recenzje

Była zabawa, ale żarty się skończyły - Katarzyna Zielińska

08-02-2017

Dziwna jest to powieść. Tak jakby sto lat po rewolucji październikowej dosyć już było ponurych i śmiertelnie poważnych historii o burzliwych czasach przedwojennego stalinizmu, Wasilij Aksionow po brechtowsku stosuje maksymalny dystans wobec swoich postaci i wydarzeń, w których one uczestniczą. Zatrzymuje się na dłużej przy kimś i jego perypetiach, by na koniec porzucić go (lub ją) bez sentymentu na pastwę czasu i przesunąć kalendarz o kilka lat do przodu. Dla żadnego ze swoich bohaterów nie ma specjalnej sympatii czy litości, smaga wszystkich równo nieustannie kpiarskim językiem. Czy tak powinno się mówić o krwawych czasach wielkiego terroru?

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!