RSS

Książka

Dodaj do swojej półki

Samobójstwo Europy

autor:

  A A A
Samobójstwo Europy Zajrzyj do książki
Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.

W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. "Samobójstwo Europy" to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.

ISBN: 978-83-08-05303-4

data wydania: 30-01-2014

wymiary: 165x240 mm

oprawa: Twarda

liczba stron: 656

oceń
ocena: 1.8
głosów: 5
Podziel się

Autor

Andrzej Chwalba

Andrzej Chwalba

Data urodzenia: 11-12-1949

Miejsce urodzenia: Częstochowa

Prof. Andrzej Chwalba historyk i eseista. Urodził się w Częstochowie 11 grudnia 1949 r. Jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w...

książka jest na 2 półkach

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!