RSS

Książka

Dodaj do swojej półki

Złota jesień polskiego średniowiecza

autor:

  A A A
Złota jesień polskiego średniowiecza

W Polsce epoka ta [zmierzch średniowiecza] rozpoczęła się zapewne w dobie panowania Kazimierza Wielkiego, zakończyła się zaś za Zygmunta Starego, kiedy Polska przybrała już kształt nowożytny. W ciągu blisko dwustu lat dokonały się przemiany, których skutki sięgają niemal współczesności. Dlatego, parafrazując tytuł dzieła Huizingi, nazwałem moją książkę Złotą jesienią polskiego średniowiecza.

Pragnąłbym, aby zawarta w tuytule złota jesień – tak piękna w naszym kraju – przywodziła na mysl różnorodność barw, obfitość zbiorów, by kojarzyła się też z początkiem roku szkolnego, a wiec z nowymi perspektywami i nowymi formami pracy. Schyłek średniowiecza wydaje się dla Polski szczególnie korzystny , toteż chciałbym ukazać polską specyfikę tamtych czasów w odróżnieniu od zarysowanych przez Huizingę tendencji rozwojowych na zachodzie Europy.

Ze wstępu Autora

ISBN: 978-83-63795-36-8

data wydania: 20-01-2014

wymiary: 150x225 mm

oprawa: Miękka

liczba stron: 258

oceń
ocena: 3
głosów: 2
Podziel się

Inne wydania

Autor

Henryk Samsonowicz

Henryk Samsonowicz

Data urodzenia: 01-01-1930

Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Historyk mediewista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią średniowieczną Polski i Europy. Działacz "Solidarności", uczestnik obrad plenarnych Okrągłego Stołu. Minister...

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!