RSS

Książka

Dodaj do swojej półki

Papusza

autor:

  A A A
Papusza

Bronisława Wajs, zwana Papuszą, czyli piękną jak lalka. Poetka cygańska odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej niepowtarzalne wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa. Popularność, która przyniosła jej rozgłos i szacunek wspólnoty, szybko okazała się jednak przekleństwem. Niesprawiedliwie posądzona o zdradę plemiennego kodeksu, Papusza latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Fragmenty pamiętnika Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma.

ISBN: 978-83-7536-684-6

data wydania: 16-10-2014

wymiary: 133x215 mm

oprawa: Twarda

liczba stron: 200

wydawnictwo: Czarne, Wydawnictwo

seria: Reportaż

gatunek: Reportaż

oceń
ocena: 5
głosów: 1
Podziel się

Inne wydania

Autor

Angelika Kuźniak

Angelika Kuźniak

Angelika Kuźniak ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim we Frankfurcie nad Odrą (studiowała także lingwistykę na Universita degli Studi di Macerata we Włoszech). Od 2000 roku...

Recenzje

„Ale jak się przed pieśniami schowam?” - Dorota Tukaj

11-09-2013

Tę historię niepospolitej kobiety, która zapragnęła czegoś więcej, niż wystarczało wszystkim wokół, zrekonstruowała Angelika Kuźniak w oparciu o zachowane archiwalia: pamiętniki, listy, wycinki prasowe, a przede wszystkim bezcenne nagrania radiowe i filmowe, powstałe za życia poetki. Można powiedzieć, że to sama Papusza przemawia do nas za pośrednictwem reporterki, opowiadając z pasją o swoim niezwykłym żywocie.

Opinie

Ocena: -1 [3]
~stary [2013-08-24 20:44]

Niestety nadal pokutuje w światłym europejskim społeczeństwie paskudna opinia o Romach czy jak kto woli o Cyganach. O ile pamiętam problem Papuszy polegał na tym ze Ficowskiemu przekazała słownictwo taborowe. A teraz mamy Zespoły Cygańskie które są bardzo popularne i oczekiwane. I najwyższy czas zmienić zdanie. Pamiętam kiedy byłem małym dzieckiem /1948 - 1950/ a mieszkałem w Toruniu jak tylko pojawił się tabor na łąkach nad Wisłą, biegliśmy posłuchać śpiewu i grania oraz zabaw przy ognisku i zawsze będą mi się kojarzyć z życiem swobodnym i pełnym naturalności. Pozdrawiam Was

odpowiedz

Ocena: -9 [17]
~Saper [2013-08-19 19:03]

"Realisto" jeśli chcesz naprawdę być realistą a nie fantastą to poczytaj o Romanipen. To jest kodeks regulujący stosunki pomiędzy Cyganami a nie pomiędzy Cyganami a gadziami ( nie Cyganami ) stąd też nie ma w nim ani słowa o tym czo kradzież czegokolwiek nie Cyganowi jest be czy cacy. Zanim napiszesz jakąś głupot to sprawdź z łaski swojej źródła. jesteś zwykłym rasistą a nie realistą bowiem przemawiają przez ciebie uprzedzenia rasowe a nie fakty. Gdybyś poczytał statystyki to dowiedziałbyś się, że przestępczość u Cyganów wcale nie jest wyższa niż u Polaków i o ile u Cyganów dominują drobne kradzieże, to napady bandyckie , z bronią w ręku, prostytucja, zabójstwa, dzieciobójstwo , zabór mienia o znacznej wartości , handel narkotykami itd to wyłączna domena Polaków, u Cyganów ciężkie przestępstwa zdarzają się niezmiernie rzadko.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~aa [2013-08-24 16:53]

Czy też będzie o nauce złodziejstwa?

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~WOJTEK [2013-08-24 16:47]

Nie został spełniony warunek postawiony emigrantom, by ci zasymilowali się nim przyją obywatelstwo polskie. Ja się okazało Cyganie, Żydzi, Tatarzy i inne grupy narodowościowe stanowią odrębną grupę, które drogą praw uchodżcy uzyskują większe przywileje od rdzennych mieszkańców jak też wspieranie dotacjami finasowymi państwa i różnych tzw. organizacji humanitarnych. Historia wskazuje, że często te grupy społeczne były posługiwane do nikczemnych zadańm wobec państwa polskiego, ale to inny temat.Dzisiaj kultura cygańska w rozkwicie, jest na "salonach" w Ciechocinku, TVP, odbywają sie Dni Kutury Żydowskiej, Cygańskiej. Chciałoby się zapytać, czy aby nie zapomniano o kulturze polskiej - Kiedy są Dni Kultury Polskiej i gdzie ? Poruszona sprawa Wołynia wzbudza we mnie oburzenie, ponieważ Cyganie byli tylko po części ofirami zbrodni, nie wlaczyli, dlatego na nich nie wylewa się pomyj jak na Polaków, którzy w obronie Polski podjęli walke z dwoma najeżdzcami Niemcami faszystowski i Rosją komunistyczną. Drogą politycznych intryg Rosja doprowadziła Naród Ukrainy do roli ludobójców obywateli II Rzplitej. Jak widać kultura nie ma nic wspólnego do humanitaryzm, tu rządzi polityka przetrwania, pasują w tym zestawieniu jak pięść do oka. By nie być gołosłownym możemy psłużyć się postaci Juliana Tuwima, piewca Stalina i Stalinizmu, który jest też autorem " Kwiatów polskie", ale to też inny temat. Pragnę poinformować, szanuję inne kultury, obyczaje, wierzenia, bo jestem podróżnikiem na tej ziemi.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Sergiobyne [2013-08-24 12:15]

Pamiętam jej pieśni z końca 60 tych.Fakt,była wielka.Ale za jej wielkość -jak zapłacili jej pobratymcy Cyganie.Umierała w nędzy opluta i wyrzucona z tego społeczeństwa cygańskiego.Ten co pisał o niej niech napiszą prawdę.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~rodorek [2013-08-22 21:58]

Czytałam recenzję książki, dodam, że świetną recenzję:) Mieszkańcy Gorzowa są zbulwersowani, że w filmie o Papuszy nie ma ani słowa o mieści, w którym spędziła większość swojego życia... Mi też jest przykro. Znałam Papuszę, wróżyła m w Parku Róż, mieszkała nieopodal...Na kamienicy, w której mieszkała wisi tablica pamiątkowa. Czasami tam zachodzę i składam kwiaty...

odpowiedz

Ocena: 0 [8]
~Badacz [2013-08-22 13:51]

Jako domowy naukowiec mogę z całą stanowczością stwierdzić, że pseudonim PAPUSZA zaprzecza jakoby wspomniana Papusza mogła być narodowości romskiej. Mim zdaniem Papusza pochodziła z plemienia Papuasów z Nowej Gwinei.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Syla [2013-08-19 21:43]

Te han tome hare jamare myłełe hyra:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [11]
~sztetke [2013-08-20 17:22]

Cygani do roboty....
Cygani do roboty....

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~inna [2013-08-20 10:03]

cygany jej się wstydzili i została pochowana na 1 cmentarzu,a potem nagle wynieśli na piedestał i po przeniesieniu między nich postawili pomnik jak królowej....mi bardziej podobał sie skromny zapomniany pod drzewem w zaciszu pod platanem...i JEJ zapewne też:)teraz leży przy głównej aleji,ale to nie zmienia sytuacji,że była przez swoich źle traktowana tylko dlatego,że miała dar postrzegania świata inaczej;(

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~spiegel.pl [2013-08-19 20:49]

...dziekuje Pani Kuzniak za ten artykol , za ta pamiec , za to wspomnienie , ...to jest zrodlo sily dla wzajemnej milosci i szacunku dla siebie ...dziekuje... wojtek b.

odpowiedz

Ocena: +3 [9]
~Realista [2013-08-19 10:48]

Papusza - jak napisano - podobno zdradziła cygański kodeks plemienny. Ten kodeks to w ogóle jest ciekawy. Gdy np. cygan okradnie cygana, to jest to "be". Ale gdy cygan okradnie nie cygana, to jest o już "cacy". Hm... ciekawy kodeks honorowy. No cóż, jak to mówią - raz idzie cygan przez wieś.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~Seweryn [2013-07-17 08:39]

Zapowiedź w Czarnym jest inna. Tutaj jest błąd. Papusza zmarła w 1987 roku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź