RSS

Książka

Dodaj do swojej półki

Jądro ciemności

Heart of Darkness

autor:

przekład: Magdalena Heydel

  A A A
Jądro ciemności
Powieść Jądro ciemności zainspirowana została sześciomiesięcznym pobytem Josepha Conrada w Kongu Belgijskim w roku 1890. W koloniach spotkał się z przerażającymi stosunkami panującymi między ludźmi; z prymitywnymi instynktami. Zobrazował je m. in. w postaciach: Kurtza, dyrektora stacji centralnej, fabrykanta cegły i innych.

Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. Ciemność oznacza moralne zło, jakiemu ulec może każdy człowiek. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa: Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności (o Kurtzu).

Ciemnymi, czyli za zacofanymi i dzikimi, nazywają kolonialiści rdzennych mieszkańców Afryki. Jądro? interpretować można jako sens, istotę, inaczej tajemnicę ludzkiego bytu.

Conrad w swojej powieści często posługuje się kontrastem. Zestawia ciemność z jasnością, kolor biały z czarnym, nędzę z elegancją, prawdę z fałszem, itp. W powieści zdecydowanie dominuje jednak ciemność.

Akcja opowiadania rozpoczyna się na żaglowcu Nellie, którym piątka przyjaciół wyruszyła w rejs po Tamizie, niedaleko miejscowości Gravesend. Jednym z uczestników wyprawy i jednocześnie głównym bohaterem, pełniącym funkcję narratora w tym utworze, jest Charles Marlow, marynarz. W oczekiwaniu na odpływ opowiada on reszcie załogi jedną ze swych przygód. Cały utwór jest streszczeniem jego historii dotyczącej spełnienia młodzieńczych marzeń Marlowa w młodości zastanawiały białe plamy na mapie.

ISBN: 978-83-240-1807-9

data wydania: 23-08-2011

wymiary: 145x205 mm

oprawa: Twarda

liczba stron: 112

oceń
ocena: 3.6
głosów: 5
Podziel się

Inne wydania

Autor

Joseph Conrad

Joseph Conrad

Data urodzenia: 01-03-1857

Miejsce urodzenia: Berdyczów, Królestwo Polskie

Powieściopisarz i nowelista angielski polskiego pochodzenia. Urodził się w Polsce. Syn działacza niepodległościowego. W latach 1862-67 przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w głębi...

książka jest na 7 półkach

Ekranizacja

Jądro ciemności
Heart of Darkness
pełna lista

Opinie

Ocena: 0 [0]
~grodzix [2005-10-23 00:00]

Zgroza!
Mi się ta książka nie podobała z dwóch powodów: 1. nic się nie dzieje, 2. z 80% tekstu to opis dziwnych myśli naszego bohatera. Autor z pewnością chciał się skupić na wewnętrzynch przeżyciach i interpretacji świata kolonialnego, ale zrobił to w sposób... nudny. Lanie wody. Strasznie nudna książka. Zdecydowanie nie polecam.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~marchołt [2003-06-21 00:00]

klasyka
Można się spierać który Kurtz budzi większą Zgrozę! Zgrozę! (czy też horror! horror!), filmowy czy pierwowzór... proza Conrada jest duszna i lepka ale i "przyciężkawa" miejscami, choć oczywiście zdecydowanie wypada każdemu kulturalnemu człowiekowi się z nią zapoznać i wyrobić zdanie samemu. Osobiście polecam zapoznanie się z 3 dziełami w takiej kolejności: 1Jądro Ciemności J.Conrada, 2 Apocalipse Now! Copolli, 3 Serce Mroku, Jacka Dukaja. (na dokładkę Nathan Never: Serce Mroku [komiks]) ciekawy eksperyment czytelniczy, ta sama historia w różnej formie w różnych czasach z różnymi pointami i różnie rozłożonymi akcentami. Zachęcam...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Guntaryk [2002-08-14 00:00]

Piewowzór
Warto przeczytać po to, aby powrównać z "Czasem Apokalipsy", dla którego to opowiadanie było pierwowzorem. Od czasów Conrada do czasów Coppoli jako ludzkość poczyniliśmy postęp w okrucieństwie. Jednak Kurtz Conrada i Kurtz Brando budzą zgrozę, choć ten drugi o wiele realniejszą.

odpowiedz