RSS

Autor

Astrid Lindgren

  A A A
Astrid Lindgren Źródło: AFP

Data urodzenia: 14-11-1907

Miejsce urodzenia: Vimmerby, Szwecja

Data śmierci: 28-01-2002

Miejsce śmierci: Sztokholm, Szwecja

Życiorys:

Szwedzka autorka literatury dziecięcej.

Urodziła się w rodzinie zamożnego chłopa. Mając osiemnaście lat przeniosła się do Sztokholmu, gdzie uczęszczała na kursy zawodowe dla sekretarek, co umożliwiło jej później podjęcie pracy biurowej. W latach 1956-1970 prowadziła dział książek dla dzieci w jednym z największych szwedzkich wydawnictw literackich, sztokholmskim Raben & Sjorgren.

Zadebiutowała w wieku lat 37 tradycyjną powieścią dla dziewcząt Zwierzenia Brit-Mari (1944). Od tego czasu napisała blisko czterdzieści książek oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Najbardziej znane z nich to: Dzieci z BullerbynPippi Pończoszanka. Dziesięć jej powieści doczekało się adaptacji filmowych według scenariuszy samej autorki.

Książki Lindgren tłumaczone są na dziesiątki języków, wydawane w masowych nakładach na wszystkich kontynentach, zyskały popularność większą niż dzieła największych klasyków. Już jej pierwsze powieści były czymś nowym w literaturze dla dzieci; wyrażały żywiołowy bunt dziecka przeciwko światu dorosłych i ucieleśniały zarazem dziecięce "sny o potędze". Lindgren detronizuje racjonalność człowieka dorosłego, uznając prymat dziecięcej wyobraźni. Dlatego jej książki często krytykowane były za brak wartości wychowawczych i propagowanie dziecięcej anarchii.

Pisarka jest laureatką wielu nagród szwedzkich i zagranicznych. W Polsce odznaczona została "Orderem uśmiechu", jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

oceń
ocena: 4.5
głosów: 138
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~sp [2012-01-10 16:30]

to jest przydatne

odpowiedz