RSS

Autor

Ryszard Kapuściński

  A A A
Ryszard Kapuściński Źródło: PAP/Mirosław Trembecki

Data urodzenia: 04-03-1932

Miejsce urodzenia: Pińsk, Białoruś

Data śmierci: 23-01-2007

Miejsce śmierci: Warszawa

Strona domowa: http://kapuscinski.info/

Życiorys:

Najwybitniejszy pisarz spośród polskich reporterów. Nazywany Cesarzem Reportażu. 

Zadebiutował jako poeta, jeszcze przed maturą, w 1949 roku, w tygodniku "Dziś i Jutro". W 1950 roku podjął pracę w "Sztandarze Młodych", gdzie zaczął pisał reportaże (w 1956 roku za reportaż To też jest prawda o Nowej Huty nagrodzono go Złotym Krzyżem Zasług). W 1958 roku przeniósł się do "Polityki". Tu drukował reportaże, które w 1962 roku zostały wydane w zbiorze Busz po polsku. Od 1974 roku pracował w tygodniku "Kultura" i  intensywnie podróżował, min. do Indii, Angoli, Etiopii. Owocem wypraw do Etiopii i Iranu były dwie książki, które odniosły reporterowi międzynarodowy sukces: Cesarz (książka łącząca poetykę reportażu i powieści, opowiadająca o schyłku anachronicznego reżimu Haile Selassie w Etiopii) i Szachinszach (opowieść o ostatnim szachu Iranu).

W stanie wojennym Kapuściński zawiesił reporterskie wyprawy i  zaczął robić luźne notatki, które zostały opublikowane w sześciu tomach Lapidariów. Autor Cesarza był również poetą. W 1986 roku wydał tom wierszy Notes, a w 2006 - Prawa natury.

Kapuściński zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza w Afryce, której wyzwoleniu z kolonialnego jarzma asystował. Przez wiele lat był mocnym kandydatem do literackiej Nagrody Nobla, jednak nigdy jej nie otrzymał.

Jego książki zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

W 2010 roku Artur Domosławski opublikował biografię Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction, która wzbudziła wiele kontrowersji. Książka rozpoczęła debatę o relacji między prawdą a fikcją w reportażu. Stała się także przyczynkiem do rozmowy na temat tego, czy biografista ma prawo "odbrązowić" swojego bohatera wbrew woli jego rodziny (wdowa po Kapuścińskim zarzuciła Domosławskiemu, że przedstawia jej mąża w niekorzystnym świetle i wytoczyła mu sprawę sądową o ochronę dóbr osobistych oraz praw autorskich).

Kapuściński zmarł na zawał serca 23 stycznia 2007 roku. Miał 74 lat.

oceń
ocena: 4.6
głosów: 11
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Maja [2014-10-05 19:27]

Cały czas podziwiam twórczość Ryszarda Kapuścińskiego.Jestem Polonistą po UJ, więc może potrafię trochę "szerzej wgłębić się" w lekturę.Bardzo mi się podoba Jego wnikliwość i wg mnie niesamowita umiejętność "komentowania". A najczęściej wracam do "Podróży z Herodotem". Planuję napisać doktorat na temat Jego niesamowitej twórczości.

odpowiedz