RSS

Autor

Andrzej Pilipiuk

  A A A
Andrzej Pilipiuk Źródło: Fabryka Słów

Data urodzenia: 20-03-1974

Miejsce urodzenia: Warszawa

Strona domowa: http://www.pilipiuk.com/

Życiorys:

Andrzej Pilipiuk to człowiek z przeszłości. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest 26 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, 600 tysięcy sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.

 

Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach, mieście w którym narodził się Jakub Wędrowycz.

 

Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza - zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez, dorobił się własnego festiwalu.

 

Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 - jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.

 

Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

 

Od roku 2001 wyprodukował z Fabryką Słów 26 książek. Pierwszą były Kroniki Jakuba Wędrowycza, które otwierają cykl opowieści o wiejskim egzorcyście i bimbrowniku kontynuowany w tomach: Czarownik Iwanow, Weźmisz czarno kure..., Zagadka Kuby Rozpruwacza, Wieszać każdy może oraz Homo bimbrownikus. Za ten ostatni otrzymał nagrodę „Bestseller empik u”. 5.11.2012 premierę będzie miała „Trucizna”.

 

Autor Wampira z M-3, trzytomowego Norweskiego dziennika, trylogii: Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki oraz antologii: 2586 kroków, Czerwona gorączka, Rzeźnik drzew (który w 2009 roku został wyróżniony w konkursie „Najpiękniejsza książka wydana na papierze ecco-book”), Aparatus i Szewc z Lichtenrade. W 2008 r. rozpoczął prace nad 6-tomowym cyklem powieści – Oko Jelenia. W 2011 r. współtworzył pierwszy w historii wydawnictwa Fabryka Słów komiks pt. Dobić dziada.

oceń
ocena: 4.7
głosów: 48
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~zoltar [2017-02-12 17:44]

Megapozytywny człowiek. Inteligent w przedwojennym stylu. Słuchałem jego prelekcji - ogromna wiedza, ogromna erudycja, świetnie umie wiele rzeczy w przystępny sposób wytłumaczyć. Wybitny talent pedagogiczny + wyraźnie widoczne zacięcie naukowe. Szkoda że nie pracuje na mojej uczelni. Ma swoje poglądy i gdy czytam jego bloga widzę jak zręcznie argumentuje.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Kitty [2016-02-15 23:05]

Facet jest niesamowity. Nie ma nawet porównania z Piekarą czy Sapkowskim którzy zdają się robić wielką łaskę że w ogóle rozmawiają z fanami.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Serapiona [2014-11-11 01:04]

Pilipiuk? rewelacyjny gość. Poznałem go przedwczoraj w Lublinie. (książki czytałem oczywiście wcześniej). Sympatyczny, otwarty i genialny gawędziarz...

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~ech [2013-06-17 23:09]

Chuck Norris zadzwonił na błękitną linię tp.s.a. i załatwił sprawę. Chuck Norris to FRAJER. Jakub Wędrowycz nie pozwolił założyć sobie telefonu.

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~Chuck Norris [2012-11-19 14:40]

panie Pilipiuk...jest pan...dla mnie...inspiracją...hihih

odpowiedz