RSS

Recenzje

 • New Avengers. Wszystko umiera
  7/10

  New Avengers. Wszystko umiera Steve Epting Jonathan Hickman

  „Galaktus jest uniwersalną stałą. Musi być na krańcu każdego wszechświata. A z powodu tego świata wszechświaty umierają zbyt wcześnie. Więc odłączymy nasz wszechświat, zabijając ten świat”.więcej »

  autor recenzji: Jakub Zagalski
 • Superman. Czerwony syn
  7/10

  Superman. Czerwony syn Dave Johnson Mark Millar Kilian Plunkett Andrew Robinson

  Takie ikony amerykańskiej popkultury, jak Superman (debiut w czerwcu 1938 r.) i Batman (debiut w maju 1939 r.) przez dziesięciolecia funkcjonowania na rynku dorobiły się własnych wersji historii, obrosły armiami pomocników i adwersarzy, tudzież specyficznymi mitologiami. Każdy nowy epizod ich przygód wzbogacał ich uniwersa, ale również ograniczał kolejnych twórców, którzy musieli brać pod uwagę wszystkie wcześniejsze wydarzenia i postacie. Dlatego z czasem wydawcy zaczęli podejmować decyzje o „odświeżaniu” bohaterów i ich światów na różne sposoby. Jedną z najbardziej radykalnych metod jest prezentowanie alternatywnych historii z udziałem rzeczonych bohaterów, które oprócz ich postaci wykorzystują nieliczne inne, wybrane elementy ich uniwersów, ignorując resztę narosłej tradycji. Zaowocowało to wieloma dziełami ciekawymi, oryginalnymi, zaskakującymi.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Prawo do światła
  9/10

  Prawo do światła John Banville

  Szkoda, że mimo kilku wydanych w Polce książek i otrzymanej w 2005 r. Nagrody Bookera John Banville nie zdobył dotychczas w naszym kraju szerszej popularności. Tymczasem wydana w serii „Mistrzowie prozy” powieść „Prawo do światła” potwierdza, że jest to twórca naprawdę oryginalny i zasługujący na uwagę. więcej »

  autor recenzji: Marcin Mroziuk
 • Skandale złotej ery Hollywood
  8/10

  Skandale złotej ery Hollywood Anne Helen Petersen

  W Polsce i w krajach sąsiednich jest jeszcze pewna liczba ludzi pamiętających czasy, gdy życie prywatne sławnych osób nie było obiektem publicznego zainteresowania i dyskusji, gdy w witrynach kiosków nie było ani jednego czasopisma, z którego tytułowej strony wielką i barwną czcionką wabiłyby czytelnika doniesienia w rodzaju: „Mirella M. przyłapana za kierownicą po alkoholu”, „Sabina S. myśli o kolejnym ślubie”, „Zenon Z. ma poważne kłopoty ze zdrowiem”, wsparte równie barwnymi ujęciami twarzy lub sylwetek wzmiankowanych w tytułach gwiazd.więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj

Dzisiejsze nowo��ci