RSS

Recenzje

 • Persepolis 1. Historia dzieciństwa
  10/10

  Persepolis 1. Historia dzieciństwa Marjane Satrapi

  Dzieło artysty, który rozpoczyna karierę od publikacji własnej autobiografii, budzi zrozumiałe obawy. Wszak zwykle opis własnych dokonań stanowi podsumowanie twórczego życia, jego ukoronowanie, swoiste opus magnum. Nic nie zastąpi bowiem długich lat zdobywania doświadczeń, oddawania się przemyśleniom, ideowego ewoluowania, twórczego dojrzewania. Odpowiednia perspektywa czasu pozwala zaś na spojrzenie na to wszystko chłodnym okiem, ujęcie w zobiektywizowanej formie i wyciągnięcie uniwersalnych wniosków. Wydaje się, że młody, dopiero wkraczający na scenę twórca nie jest w stanie uzyskać dystansu niezbędnego do takiego postrzegania własnego życia, a brak doświadczeń z różnych etapów tegoż skutecznie ogranicza wiarygodność przekazu.więcej »

  autor recenzji: Rafał Śliwiak
 • Budząca się szkoła
  8/10

  Budząca się szkoła Stephan Breidenbach Margret Rasfeld

  Czy zastanawialiśmy się kiedyś, skąd się bierze tylu sfrustrowanych i znerwicowanych uczniów, zmęczonych i zniechęconych nauczycieli, rodziców umierających ze strachu, że ich pociecha uzyska za mało punktów na kolejnym teście? I tylu młodych ludzi, którzy przeszedłszy pomyślnie wszystkie szczeble edukacji, oduczeni czytania (bo przecież nie to się liczy, jakich wrażeń doznają i jakie refleksje snują w trakcie lektury, lecz to, czy potrafią odpowiedzieć na pytania ułożone przez ekspertów, a do tego wystarczą bryki) i swobodnego wypowiadania się na dowolny temat (bo należy myśleć „pod sznurek”, a każda odpowiedź nie według klucza jest błędna), nie potrafią nabytej wiedzy wykorzystać w pracy ani w życiu, a lata szkolne wspominają jako największe przeżyte męczarnie? A może coś jest nie tak z systemem edukacji? I to nie tylko u nas, doświadczających co parę lat skutków kolejnych reform oświatowych, ale i w krajach, które od dawna nic w szkolnictwie nie zmieniały…?więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj
 • Epopeja. Legendy fantasy
  7/10

  Epopeja. Legendy fantasy John Joseph Adams

  Nie powinno się sądzić książki po okładce, bo przecież wszyscy znamy przypadki rewelacyjnych utworów wydanych w fatalnej szacie i gniotów opakowanych w istne graficzno-introligatorskie arcydziełka, niemniej jednak trzeba przyznać, że Rebisowska seria antologii fantasy już na pierwszy rzut oka robi dobre wrażenie. Solidne twarde oprawy z estetycznymi obwolutami, klimatyczne ilustracje okładkowe (z grafiką  wyraźnie lepszą, przynajmniej moim skromnym zdaniem, niż w amerykańskich oryginałach), dobry papier i perfekcyjnie dobrana czcionka – od razu chce się czytać!więcej »

  autor recenzji: Dorota Tukaj
 • Maklak. Oczami córki
  6/10

  Maklak. Oczami córki Marta Maklakiewicz

  Książka Marty Maklakiewicz, poświęcona wspomnieniom o ojcu, znanym polskim aktorze, składa się z trzech części: intrygującego, pełnego rys i pęknięć portretu Zbigniewa Maklakiewicza, zajmującego opisu życia polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych w czasach zimnej wojny, i doklejonej do tego sentymentalnej historii… psów, które autorka wychowuje w Polsce.więcej »

  autor recenzji: Artur Zaborski

Zaproszenia

Aktualnie brak zaproszeń

Najczesciej kupowane